Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Koronawirus. Lekarze ostrzegają.Pierwsze objawy mogą wystąpić kilka godzin po zakażeniu

548

Według najnowszych badań pierwsze objawy koronawirusa mogą pojawić się już po kilku godzinach od zakażenia. Ma to być głównie utarta węchu i smaku. Lekarze apelują, aby uważnie się obserwować i zgłaszać do lekarzy po zauważeniu u siebie tych dolegliwości.

Koronawirus. Lekarze ostrzegają.Pierwsze objawy mogą wystąpić kilka godzin po zakażeniu
(East News, Stanislaw Bielski/REPORTER)

Dwa kluczowe objawy zakażenia koronawirusem to gorączka i suchy kaszel. U wielu pacjentów pojawiają się także inne m.in. wysypka, ból mięśni typowy dla grypy, ból gardła czy zatkany nos.

Lekarze chcą aby do tej listy dołączyć utratę węchu. Jest to jeden z najwcześniejszych objawów, który może pojawić się już po kilku godzinach od zakażenia. Często towarzyszy mu także utrata smaku. Osoba, która zauważy u siebie te dolegliwości, może być odpowiednio wcześnie zdiagnozowana.

U wielu osób koronawirus przechodzi prawie bezobjawowo. Młode osoby często nie mają podwyższonej temperatury ani kaszlu. Utrata węchu i smaku może być jedyną oznaką, że są nosicielami koronawirusa.

Zobacz także: Zobacz także: Koronawirus a nowe przepisy. Wiceminister mówi, kiedy można wyjść z domu

Według specjalistów uznanie tych objawów za typowe dla koronawirusa pomoże w odizolowaniu większej liczby zakażonych. To kluczowe działanie w walce z coraz bardziej rozprzestrzeniającą się epidemią.

Widziałem ogromny wzrost liczby pacjentów przychodzących do mojej kliniki z nagłą utratą węchu. To jest około czterech pacjentów tygodniowo, w większości poniżej 40 roku życia i bez innych objawów Covid-19. Zwykle nie widzę więcej niż jednego na miesiąc - mówi profesor Nirmal Kumar prezes izby laryngologicznej z Wielkiej Brytanii.

Koronawirusem jest zakażonych ponad 800 tys. ludzi na całym świecie. W Polsce odnotowano 2132 przypadki. Zmarło 31 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić