Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus: Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia zaleca chorym na COVID-19 lek na HIV

20
Podziel się:

Pojawiły się doniesienia, że chińscy lekarze z powodzeniem stosowali u zarażonych koronawirusem Kaletrę. Ta kombinacja leków jest wykorzystywana przede wszystkim do leczenia nosicieli wirusa HIV. Teraz została zarekomendowana przez władze Rosji, jednak z zastrzeżeniami.

Koronawirus: Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia zaleca chorym na COVID-19 lek na HIV
(Getty Images, Valery Sharifulin , Contributor)

Według ustaleń agencji Reuters Kaletra była nabywana przez rosyjski rząd. Jednak od kiedy lek został zalecony przez Ministerstwo Zdrowia, stał się dostępny również na rosyjskim czarnym rynku. Cieszy się popularnością mimo oficjalnego ostrzeżenia, że jego skuteczność wciąż pozostaje niepewna.

Koronawirus: ile w Rosji kosztuje lek na HIV?

Dziennikarze Reutersa dotarli od osób, które oferują zainteresowanym Rosjanom zakup leku. Jeden z internetowych sprzedawców wyjawił, że na początku sprzedawał Kaletrę za 900 rubli za pudełko (ok. 49,50 zł).

W związku z pandemią Rosjanie obawiają się, że lek wkrótce przestanie być dostępny. Sprzedawca przyznał, że obecnie jedno pudełko Kaletry kosztuje aż 3800 rubli (ok. 209 zł). Mimo wysokiej ceny klienci często nabywają po 100 do 700 opakowań, aby później odsprzedać je jeszcze drożej – za od 7 do 8 tysięcy rubli (385-440 zł).

Zobacz także: Zobacz też: Apel rosyjskiego patriarchy. "Zostańcie w domu"

Wzrost popularności leku zaniepokoił osoby zarażone wirusem HIV. Mimo że zarejestrowani pacjenci mogą liczyć na darmową dystrybucję Kaletry, wyrażają obawy, że może jej wkrótce zabraknąć. Dyrektor kliniki w Petersburgu, specjalizującej się w leczeniu chorób zakaźnych, otrzymuje codziennie telefony z prośbami o wyjaśnienie.

Dziennie było do 120 połączeń – cytuje dyrektora "New York Post".

Dyrektor zapewnia, że klinika posiada zapasy Kaletry i pacjenci nie muszą się martwić. Przyznał jednak, że dystrybutor odmówił dostarczania mu nowych opakowań, ponieważ jest zmuszony przekierować je na przetargi państwowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić