Karolina Woźniak| 

Szczepionka na koronawirusa. Naukowcy ogłosili sukces

191

Naukowcy z Teksasu ogłosili, że stworzyli szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Preparat jest już podobno gotowy do testów na zwierzętach i przeglądu przez amerykańskie organy regulacyjne.

Szczepionka na koronawirusa. Naukowcy ogłosili sukces
(East News, NIAID-RML/NATIONAL INSTITUTES OF HEALTH/Science Photo Library/Ea)

To spory postęp, który na razie jest tylko pierwszym etapem w walce z koronawirusem. Większość ekspertów zgadza się ze stwierdzeniem, że od momentu wynalezienia szczepionki potrzeba około dwóch lat, by trafiła ona do szerokiej dystrybucji. To okres potrzebny do dokładnego przetestowania i dostosowania produkcji.

Amerykańscy naukowcy stworzyli szczepionkę przeciwko koronawirusowi

Greffex to firma, która jest odpowiedzialna za stworzenie szczepionki. Jednak naukowcy, którzy dla niej pracują, przyznali, że ze względów bezpieczeństwa nie wykorzystywano jakiejkolwiek formy samego wirusa do wytworzenia szczepionki. Jeszcze niewiele wiadomo na temat koronawirusa i firma nie chciała ryzykować zdrowia swoich pracowników.

Naukowcy wykorzystali zatem adenowirusa - ten patogen jest jedną z najczęstszych przyczyn infekcji dróg oddechowych i grypy. Uważają, że to, co udało im się stworzyć, może być stosowane jako szczepionka, która wywoła odpowiednią odpowiedź immunologiczną organizmu.

Zobacz także: Zobacz także: Papier na wagę złota. Czyszczą sklepy w panice przed koronawirusem

Inne firmy starające się stworzyć szczepionkę opierały się na tych preparatach, które zostały wyprodukowane podczas wybuchu epidemii SARS. Zaprzestano ich stosowania po sześciu miesiącach od zakończenia epidemii.

Liczba zgonów i osób zarażonych koronawirusem wciąż rośnie. Już ponad 2,2 tys. osób zmarło, a ponad 75 tys. ludzi jest zakażonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić