Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus: UOKiK bada podwyżki cen żywności i artykułów higienicznych

4

W Polsce miało dojść do sytuacji, gdy przedsiębiorcy podwyższali ceny kluczowych produktów. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa rzekomo podrożały m.in. artykuły higieniczne oraz żywność. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów weryfikuje te doniesienia.

Koronawirus: UOKiK bada podwyżki cen żywności i artykułów higienicznych
(Getty Images, Beata Zawrzel/NurPhoto)

Według ustaleń portalu Money.pl działania części przedsiębiorców były niezgodne z prawem. Nie tylko wielokrotnie zawyżyli ceny swoich produktów, lecz także oszukiwali klientów, że chronią one przed zarażeniem koronawirusem.

Koronawirus: co robi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów?

Urzędnicy z UOKiK zdecydowali się zareagować na liczne zgłoszenia i powołać specjalny zespół, który będzie monitorował ceny. Decyzja została podjęta przez Tomasza Chróstnego, prezesa organizacji.

Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny – wyjaśnił Tomasz Chróstny w rozmowie z Money.pl.

Członkami zespołu będą pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej. Sprawdzeni zostaną zarówno sprzedawcy w sklepach i sieciach handlowych oraz oferujący swoje produkty w internecie. Jeśli potwierdzą się doniesienia Polaków, zespół podejmie dalsze działania i będzie starał ograniczyć tego typu praktyki. Pojawił się pomysł przygotowania specjalnej ustawy, która dawałaby możliwość karania – m.in. przez sankcje – osób wykorzystujących pandemię do nieuczciwego wzbogacenia się.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski odpowiedział na apel lekarza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić