Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Koronawirus w Polsce. Przypadek zakażenia w szpitalu w Warszawie

61
Podziel się:

W Instytucie Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem – ustaliło o2. Szpital pozostaje otwarty. Część personelu jest na kwarantannie domowej.

Koronawirus w Polsce. W Instytucie Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem.
Koronawirus w Polsce. W Instytucie Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem. (East News, BARTOSZ KRUPA)

Koronawirusa zdiagnozowano u pracownika jednej z klinik psychiatrycznych. Informację tę o2 potwierdziło w sanepidzie i u dyrekcji szpitala.

Możliwe, że inne osoby też są zakażone, tylko nie mają symptomów – powiedziała nam jedna z osób zatrudnionych w IPiN.

Zobacz też: Jak walczyć z pandemią koronawirusa? Najważniejsze informacje

Wszystkie osoby zatrudnione w IPiN, z którymi udało nam się porozmawiać w miniony weekend (każda prosiła o anonimowość), mówiły, że boją się o zdrowie swoje i pacjentów. Jak ustaliliśmy, szpital dowiedział się o przypadku zakażenia w piątek 27 marca 2020 roku, ale wszystkich kierowników oddziałów dyrekcja poinformowała o tym oficjalnie dopiero w poniedziałek 30 marca.

Również w piątek 27 marca Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie poinformował o dodatnim wyniku testu na obecność koronawirusa Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.

Oddział Nadzoru Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczną w m.st. Warszawie udzielił informacji IPiN o zasadach postępowania epidemiologicznego zgodnie z wytycznymi GIS, które obowiązują wszystkie szpitale. Ponadto zalecono sporządzenie listy osób z kontaktu z osobą zakażoną i wysłanie ich niezwłocznie na kwarantannę domową. Lista oraz jej uzupełnienia zostały przesłane do PPIS w m.st. Warszawie w dniach 27-31.03.2020 r. - poinformowała o2 w imieniu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego m.st. Warszawy Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Od więcej niż jednej osoby z personelu szpitala usłyszeliśmy w miniony weekend obawę, że kolejni pracownicy mogą być zakażeni, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jak udało nam się ustalić, część personelu przeszła już badanie na obecność koronawirusa. Nie mamy informacji o ich wynikach.

Szpital nadal funkcjonuje. Pacjenci są przyjmowani i wypisywani. Zamknięty został tylko oddział, na którym pracuje zakażona osoba. Jak poinformowała nas dyrekcja szpitala, oddział został też posprzątany i zdezynfekowany. W wiadomości e-mail, jaką o2 otrzymało od dyrekcji IPiN, zapewniono, że "sposób reakcji na zaistniałą sytuację i prawidłowość podjętych działań zostały potwierdzone przez Inspektora PSSE".

Dyrekcja wylicza, że "wprowadzono zakaz wchodzenia osobom postronnym", zaś "wszystkie osoby wchodzące na teren naszej placówki mają mierzoną temperaturę ciała"; "wstrzymana została działalność oddziałów dziennych, ograniczono do niezbędnego minimum przyjęcia planowe, większość wizyt w poradniach IPiN odbywa się w formie teleporad". I wreszcie – od początku marca prowadzone były szkolenia w formie wykładów i warsztatów na izbie przyjęć i w poradniach, a personelowi przekazywano informacje o epidemiologii COVID-19.

Instytut przekonuje też o "zabezpieczaniu w środki ochrony osobistej adekwatne do zakresu wykonywanych czynności i potencjalnych zagrożeń".

Nie wszyscy pracownicy IPiN, z którymi rozmawialiśmy, czują się bezpieczni. Chcąc zminimalizować ryzyko zakażenia, część personelu zaproponowała dyrekcji wprowadzenie pracy rotacyjnej w dwóch zespołach, tak aby ich członkowie nie mieli ze sobą kontaktu, ale dyrekcja się na to nie zgodziła.

Osoba, u której stwierdzony został koronawirus, prosi o uszanowanie prywatności. Z naszych ustaleń wynika, że jej stan jest stabilny.

W wiadomości, którą przekazał nam IPiN, zaznaczono, że Instytut wyszedł ostatnio z "inicjatywą wsparcia ludności oraz pracowników ochrony zdrowia" poprzez uruchomienie specjalnej infolinii wsparcia psychologicznego. Porady odbywają się pod nr tel. 22 29 904 31. Pracownicy ochrony zdrowia mogą je otrzymać przez Skype.

Więcej informacji nt. inicjatywy IPiN można znaleźć tutaj: https://mczp.edu.pl/2020/03/25/infolinia-wsparcia-psychologicznego/.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(61)
mmmmm
2 lata temu
COVIT 19 to jedna sprawa -,ukrywanie informacji.Zmiana dyrekcji wciągu jednego dnia na drugi dzień nominacje nowych dyrektorów bez konkursu to następna z wielu.NIKT NIE WIE DLACZEGO!!!!!!!!
Agata
2 lata temu
TESTY DLA CALEGO PERSONELU SZPITALI INACZEJ NIC Z TEGO NIE BĘDZIE BIALY PERSONEL PRACUJE W KILKU SZPITALACH I ROZNOSI ZARAZĘ MY PACJĘCI NIC NIE MOZEMY NAM NIKT NIE ROBI TESTOW WYCHODZAC DO DOMU NIE WIEMY CZY NIE JESTESMY ZARAZENI
Bożena
2 lata temu
Jeśli umrze jedna osoba zrobimy pozew zbiorowy przeciw dyrektor! Karierowiczom stop! Nie grozi się pracownikom za kontakty z prasą proszę pana !!!!!!!!!!
sąsiad
2 lata temu
można by coś posłuchać mam fajny pomysł z nimi wszystkimi też bo klienci
hamburger
2 lata temu
nakład pracy i chęci w zastraszającym tempie...
pgb
2 lata temu
nic mi nie przeszkadza bo jest mi to bez różnicy już mi się przelało
bbc
2 lata temu
bez pośpiechu...
mijsa
2 lata temu
na co czeka minister zdrowia - natychmiast testy, kwarantanna i analiza przyczyn razem z sanepidem i prokuraturą - to kolejny przypadek zakażeń w szpitalu - to kolejny przypadek braku właściwego zaopatrzenia i organizacji
Ten inspektor
2 lata temu
Niech sobie lodu włożą w majty.
xyz
2 lata temu
O Bożenko, a ja tam pracuję. Dobrze, że w ciąży poszłam na zwolnienie zanim się zaczęło. Ten szpital nie jest na to przygotowany.
a!!!
2 lata temu
Rewelacja!!!
Gość
2 lata temu
Konieczne wsparcie medyków
dyżurny
2 lata temu
Obowiązkowe MASECZKI dla PERSONELU MEDYCZNEGO i PACJENTÓW w szpitalach niezakaźnych! Żeby zapobiec wzajemnemu zarażaniu się koronawirusem nie tylko personelu medycznego ale także pacjentów (pacjenta zdrowego od pacjenta zakażonego) i roznoszenia zakażenia po szpitalu, to powinno być obowiązkowe noszenie maseczek przez wszystkich przebywających w szpitalu.
Helenka
2 lata temu
W Chinach stosowano ortodoksyjną metodę, praca na oddziale z pacjentami ze zdiagnozowanym covid-19 odbywała się w pełnej izolacji, bez kontaktu z innymi. Dodatkowe migracje lekarzy to niestety słabszy element w polskiej służbie zdrowia, przy całym moim ogromnym szacunku.Jest teraz wiele pięknych gestów solidarności z medykami: koncerty, nagrania z życzeniami, ale oni potrzebują konkretów: środków ochrony, testów i dobrze opracowanych procedur bezpieczeństwa. Oglądałam przykład szpitala z północnych Włoszech bez ani jednego przypadku zarażenia się stwierdzonego u lekarza.Były tam szczegółowo opracowane procedury, a szpital wyposażony w sprzęt na kilka miesięcy. Można więc zadbać również o życie i komfort pracy lekarza.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić