Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Koronawirus w Polsce. Przypadek zakażenia w szpitalu w Warszawie

61
Podziel się

W Instytucie Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem – ustaliło o2. Szpital pozostaje otwarty. Część personelu jest na kwarantannie domowej.

Koronawirus w Polsce. W Instytucie Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem.
Koronawirus w Polsce. W Instytucie Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem. (East News, BARTOSZ KRUPA)
bCGwnwjV

Koronawirusa zdiagnozowano u pracownika jednej z klinik psychiatrycznych. Informację tę o2 potwierdziło w sanepidzie i u dyrekcji szpitala.

Możliwe, że inne osoby też są zakażone, tylko nie mają symptomów – powiedziała nam jedna z osób zatrudnionych w IPiN.

Zobacz też: Jak walczyć z pandemią koronawirusa? Najważniejsze informacje

bCGwnwjX

Wszystkie osoby zatrudnione w IPiN, z którymi udało nam się porozmawiać w miniony weekend (każda prosiła o anonimowość), mówiły, że boją się o zdrowie swoje i pacjentów. Jak ustaliliśmy, szpital dowiedział się o przypadku zakażenia w piątek 27 marca 2020 roku, ale wszystkich kierowników oddziałów dyrekcja poinformowała o tym oficjalnie dopiero w poniedziałek 30 marca.

Również w piątek 27 marca Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie poinformował o dodatnim wyniku testu na obecność koronawirusa Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.

Oddział Nadzoru Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczną w m.st. Warszawie udzielił informacji IPiN o zasadach postępowania epidemiologicznego zgodnie z wytycznymi GIS, które obowiązują wszystkie szpitale. Ponadto zalecono sporządzenie listy osób z kontaktu z osobą zakażoną i wysłanie ich niezwłocznie na kwarantannę domową. Lista oraz jej uzupełnienia zostały przesłane do PPIS w m.st. Warszawie w dniach 27-31.03.2020 r. - poinformowała o2 w imieniu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego m.st. Warszawy Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

bCGwnwkd

Od więcej niż jednej osoby z personelu szpitala usłyszeliśmy w miniony weekend obawę, że kolejni pracownicy mogą być zakażeni, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jak udało nam się ustalić, część personelu przeszła już badanie na obecność koronawirusa. Nie mamy informacji o ich wynikach.

Szpital nadal funkcjonuje. Pacjenci są przyjmowani i wypisywani. Zamknięty został tylko oddział, na którym pracuje zakażona osoba. Jak poinformowała nas dyrekcja szpitala, oddział został też posprzątany i zdezynfekowany. W wiadomości e-mail, jaką o2 otrzymało od dyrekcji IPiN, zapewniono, że "sposób reakcji na zaistniałą sytuację i prawidłowość podjętych działań zostały potwierdzone przez Inspektora PSSE".

Dyrekcja wylicza, że "wprowadzono zakaz wchodzenia osobom postronnym", zaś "wszystkie osoby wchodzące na teren naszej placówki mają mierzoną temperaturę ciała"; "wstrzymana została działalność oddziałów dziennych, ograniczono do niezbędnego minimum przyjęcia planowe, większość wizyt w poradniach IPiN odbywa się w formie teleporad". I wreszcie – od początku marca prowadzone były szkolenia w formie wykładów i warsztatów na izbie przyjęć i w poradniach, a personelowi przekazywano informacje o epidemiologii COVID-19.

Instytut przekonuje też o "zabezpieczaniu w środki ochrony osobistej adekwatne do zakresu wykonywanych czynności i potencjalnych zagrożeń".

bCGwnwke

Nie wszyscy pracownicy IPiN, z którymi rozmawialiśmy, czują się bezpieczni. Chcąc zminimalizować ryzyko zakażenia, część personelu zaproponowała dyrekcji wprowadzenie pracy rotacyjnej w dwóch zespołach, tak aby ich członkowie nie mieli ze sobą kontaktu, ale dyrekcja się na to nie zgodziła.

Osoba, u której stwierdzony został koronawirus, prosi o uszanowanie prywatności. Z naszych ustaleń wynika, że jej stan jest stabilny.

W wiadomości, którą przekazał nam IPiN, zaznaczono, że Instytut wyszedł ostatnio z "inicjatywą wsparcia ludności oraz pracowników ochrony zdrowia" poprzez uruchomienie specjalnej infolinii wsparcia psychologicznego. Porady odbywają się pod nr tel. 22 29 904 31. Pracownicy ochrony zdrowia mogą je otrzymać przez Skype.

Więcej informacji nt. inicjatywy IPiN można znaleźć tutaj: https://mczp.edu.pl/2020/03/25/infolinia-wsparcia-psychologicznego/.

bCGwnwkf

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCGwnwky
KOMENTARZE
(61)
Gosc
3 miesiące temu
To jakieś żarty, Ipin nie jest prawie w ogole zabezpieczony w maskieczki, przylbice itp. Lekarze takie rzeczy kupują z prywatnych pieniędzy. Kiedy zarządy zrozumieją, że teraz w szczególności musimy dbać o lekarzy, jeśli oni będą chorować to kto wtedy pomoże pacjentom.
Halszka
3 miesiące temu
Ukrywanie prawdy o zagrożeniu przed pracownikami. Szkolenia o tym, ze grypa jest groźniejsza. Pisanie procedur po fakcie. Jesteście niezłe bufony.
mim
3 miesiące temu
zapytajcie o personal na kwarantannie w szpitalu na Żwirki i Wigury
bCGwnwkz
Marcin
3 miesiące temu
3383 wykryte przypadki wirusa, a w tym prawie 500 to służba zdrowia, lekarze, pielęgniarki itd. Pracownicy szpitali zatrudnieni w różnych miejscach, na kilku etatach, jadą jak zwykle z pracy do pracy, i pozarażali już w domach pomocy społecznej, w szpitalach w sumie już z tysiąc osób. Za 40% koronawirusa w Polsce odpowiada służba zdrowia. To zresztą nic nowego. Jak złapać gronkowca złocistego, to tylko w szpitalu. Od lat nic się nie zmienia. A taka hojna w rozdawnictwie władza nawet nie raczyła spłacić długów polskich szpitali. Jedna wypłata 13 emerytur by na to wystarczyła, ale przecież kiełbasa wyborcza jest najważniejsza.
Polak Potrafi
3 miesiące temu
Śmiertelność wirusa to 25 procent na każde 4 wyzdrowienia 1 przypadek śmiertelny na dziś 223607 wyzdrowień 56767 zgonów !!!! nic dodać nic ująć i siedzieć w domu !!! Dopóki nie będzie się robić lekarzom i służbą medycznym badań co tydzień liczba będzie tylko rosnąć !!!
Najnowsze komentarze (61)
mmmmm
2 miesiące temu
COVIT 19 to jedna sprawa -,ukrywanie informacji.Zmiana dyrekcji wciągu jednego dnia na drugi dzień nominacje nowych dyrektorów bez konkursu to następna z wielu.NIKT NIE WIE DLACZEGO!!!!!!!!
Agata
3 miesiące temu
TESTY DLA CALEGO PERSONELU SZPITALI INACZEJ NIC Z TEGO NIE BĘDZIE BIALY PERSONEL PRACUJE W KILKU SZPITALACH I ROZNOSI ZARAZĘ MY PACJĘCI NIC NIE MOZEMY NAM NIKT NIE ROBI TESTOW WYCHODZAC DO DOMU NIE WIEMY CZY NIE JESTESMY ZARAZENI
Bożena
3 miesiące temu
Jeśli umrze jedna osoba zrobimy pozew zbiorowy przeciw dyrektor! Karierowiczom stop! Nie grozi się pracownikom za kontakty z prasą proszę pana !!!!!!!!!!
sąsiad
3 miesiące temu
można by coś posłuchać mam fajny pomysł z nimi wszystkimi też bo klienci
hamburger
3 miesiące temu
nakład pracy i chęci w zastraszającym tempie...
pgb
3 miesiące temu
nic mi nie przeszkadza bo jest mi to bez różnicy już mi się przelało
bbc
3 miesiące temu
bez pośpiechu...
mijsa
3 miesiące temu
na co czeka minister zdrowia - natychmiast testy, kwarantanna i analiza przyczyn razem z sanepidem i prokuraturą - to kolejny przypadek zakażeń w szpitalu - to kolejny przypadek braku właściwego zaopatrzenia i organizacji
bCGwnwkr
Ten inspektor
3 miesiące temu
Niech sobie lodu włożą w majty.
xyz
3 miesiące temu
O Bożenko, a ja tam pracuję. Dobrze, że w ciąży poszłam na zwolnienie zanim się zaczęło. Ten szpital nie jest na to przygotowany.
a!!!
3 miesiące temu
Rewelacja!!!
Gość
3 miesiące temu
Konieczne wsparcie medyków
dyżurny
3 miesiące temu
Obowiązkowe MASECZKI dla PERSONELU MEDYCZNEGO i PACJENTÓW w szpitalach niezakaźnych! Żeby zapobiec wzajemnemu zarażaniu się koronawirusem nie tylko personelu medycznego ale także pacjentów (pacjenta zdrowego od pacjenta zakażonego) i roznoszenia zakażenia po szpitalu, to powinno być obowiązkowe noszenie maseczek przez wszystkich przebywających w szpitalu.
Helenka
3 miesiące temu
W Chinach stosowano ortodoksyjną metodę, praca na oddziale z pacjentami ze zdiagnozowanym covid-19 odbywała się w pełnej izolacji, bez kontaktu z innymi. Dodatkowe migracje lekarzy to niestety słabszy element w polskiej służbie zdrowia, przy całym moim ogromnym szacunku.Jest teraz wiele pięknych gestów solidarności z medykami: koncerty, nagrania z życzeniami, ale oni potrzebują konkretów: środków ochrony, testów i dobrze opracowanych procedur bezpieczeństwa. Oglądałam przykład szpitala z północnych Włoszech bez ani jednego przypadku zarażenia się stwierdzonego u lekarza.Były tam szczegółowo opracowane procedury, a szpital wyposażony w sprzęt na kilka miesięcy. Można więc zadbać również o życie i komfort pracy lekarza.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić