o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Koronawirus. Te kraje mogą uniknąć pandemii

40
Podziel się

Pandemia koronawirusa w błyskawicznym tempie opanowała niemal cały glob. Są jednak miejsca, w których nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku choroby. Do niektórych odległych miejsc, wirus może nigdy nie dotrzeć.

Koronawirus. Te kraje mogą uniknąć pandemii
(Getty Images)
bErjgZrF

Jeszcze 12 stycznia problem z COVID-19 był ograniczony wyłącznie do Chin. Jednak w ciągu ostatnich trzech miesięcy stał się w pełni globalny, a o kolejnych przypadkach donoszą kraje na wszystkich zamieszkanych kontynentach.

Od tego czasu potwierdzono już milion zakażeń w 204 krajach i terytoriach zależnych. Nadal jednak istnieją miejsca, gdzie choroba prawdopodobnie nie dotarła i być może nigdy nie dotrze.

Zero przypadków koronawirusa

Przypadków COVID-19 nadal nie zgłosiło kilkanaście krajów. W przypadku wielu z nich problemem jest niewydolna służba zdrowia, która mogła zwyczajnie nie zrobić wystarczającej liczby testów. Tak może być np. w Sudanie Południowym, Malawi czy opanowanym wojną Jemenie.

bErjgZrH

Z kolei w Korei Północnej oraz Turkmenistanie, koronawirus został "zakazany" przez rządzące tam dyktatury, które z góry zaprzeczają istnieniu problemu na swoim terenie. Władze Turkmenistanu doszły nawet do tego, że zakazały używania słowa "koronawirus", a nawet noszenia maseczek sanitarnych.

Jednak istnieją miejsca, gdzie COVID-19 wciąż jest tylko perspektywą. Chodzi zwłaszcza o małe wyspiarskie kraje lezące na Pacyfiku. Odcięte tysiącami kilometrów oceanu i prawie nie odwiedzane przez turystów, mogą okazać się jedynymi obszarami, które ominie pandemia.

W pewnym sensie znajdują się one na "geograficznej kwarantannie". Przykładem takiego kraju może być Nauru - mała wysepka leżąca na środku Oceanu Spokojnego, 320 kilometrów od najbliższego lądu i aż 4 tysiące kilometrów od najbliższego dużego miasta - australijskiego Brisbane.

bErjgZrN

Państwo jest drugim najmniejszym spośród członków ONZ i zamieszkuje je tylko 13 tysięcy osób, czyli tyle samo co nieduże miasto w Polsce. Jest też jednym z najrzadziej odwiedzanych - rocznie pojawia się tam ledwie 160 turystów. Od połowy marca do kraju można dostać się tylko latającym trzy razy w tygodniu samolotem z Brisbane. Wszystkie osoby przylatujące z Australii (głównie mieszkańcy wyspy) są poddawani 14-dniowej kwarantannie. Mimo to w kraju wprowadzono stan alarmowy.

Jednak izolacja oznacza nie tylko korzyści. W państwie brakuje sprzętu medycznego i lekarzy. Nie ma ani jednego respiratora. W przypadku przyniesienia wirusa z zewnątrz Nauru byłoby właściwie bezbronne.

Zobacz także: Czy Ukraińcy wrócą do Polski?

bErjgZrO

Izolacja przyjezdnych

Jak mówił BBC jego prezydent Lionel Aingimea, polityka ścisłej kontroli przybyszów przynosi efekty. Jedyne w kraju lotnisko jest zarazem jedynym miejscem, przez które można się do niego teraz dostać. Łatwo jest więc trzymać sprawy pod kontrolą.

Osoby w kwarantannie są codziennie badane, a gdy pojawiają się u nich problemy zdrowotne, testowane na obecność SARS-CoV-2. Próbki są następnie wysyłane do Australii. Prezydent dodaje, że pokłada ufność w Bogu, który pozwoli jego obywatelom uniknąć epidemii, a mieszkańcy Nauru modlą się za los innych krajów.

Ilekroć patrzę na mapę pandemii, mam wrażenie, że cały świat dostał ospy wietrznej - mówi Aingimea - Cały jest pokryty czerwonymi kropkami.

bErjgZrP

Jednak epidemia może mocno zaszkodzić krajom Oceanii, takim jak Nauru, w pośredni sposób. Jak ocenia w rozmowie z BBC dr Colin Tukuitonga, który urodził się na wyspie Niue, kraje jego regionu są w mniejszym lub większym stopniu uzależnione od pomocy z zewnątrz. Często też jeżeli ich mieszkańcy potrzebują bardziej specjalistycznych operacji - są wysyłani do większych państw.

Co więcej, bez kontaktu ze światem zewnętrznym oddalone od siebie o tysiące kilometrów wyspy, stracą dostęp do wielu towarów, leków czy paliw. W zglobalizowanym świecie uniknięcie epidemii okazuje bardzo trudne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bErjgZsi
KOMENTARZE
(40)
jurekp
rok temu
W Polsce mamy większy problem niż wirusa, o którym się nie mówi. To wszechwładza kościoła. Już za kilka dni procedowanie w sejmie całkowitego zakazu aborcji wg doktryny kościoła - ale o tym się nie mówi ...
Polka
rok temu
Masoni morduja ludzkosci swiata nigdy nie uwierze naukowcom oplacanym przez lewakow
Mick
rok temu
Życzę tym ludziom przetrwania i niech gonią turystów jak najdalej od siebie.
bErjgZsj
January
rok temu
No właśnie, prezydent mógłby nakrzyczeć na koronawirusa, a prezes zakazać mu wstępu do kraju i epidemii by nie było!
sss
rok temu
najwiekszym wirusem jest pis
ziut
rok temu
jak się nie bada to się nie ma jak np. w dżunglach Amazonii.Nieprawdaż?
Nvngo
rok temu
Jeszcze chwila, a wyczają je bogaci Ziemianie i będą tam się kryć przed koronawirusem. Niekoniecznie robiąc wcześniej testy...😐
granice
rok temu
Czyli co wynika z tego artykułu? Że najlepsze są granice (wyspa Nauru), daleko od innych i mała mobilność. Choć chcą dyskredytować Koreę jak mogą to faktem jest, że nie ma tam jak dotrzeć narciarz z Włoch, turysta z USA albo zarażony Francuz.
Politolog
rok temu
Ruskie wywołały wojnę biologiczną, plan byłego gościa z KGB Putina, po pandemii dojdzie do wojny ....
5650688141@o2
rok temu
klimut zaufali jemu wszyscy którzy chcieli być kimś więcej niż dżentelmenami lista zwaną czarną
kanoospzo.o
rok temu
koniec czułości bo każdy wie jak to jest zrobione.,.
sąsiad .
rok temu
każdy ma coś do powiedzenia... zgadza się druga podobna co rozliczenie.. każdy ma coś do powiedzenia tak świadomy jeszcze nigdy nie byłem pewnie dla tego wiem jak to jest zrobione,
Putajnik
rok temu
A może ten cały Koronawirus jest od smartfonów i od wprowadzania 5g . Tam gdzie nie ma telefonów wirus nie dociera.
bErjgZsb
Pikuś
rok temu
A tam pieprzenie że w styczniu wirus był tylko w Chinach , w Polsce już niektórzy chorowali z podobnymi objawami , kolega wrócił z delegacji z Chin i był 4 tygodnie chory.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić