Koronawirus. W Wielkiej Brytanii lekarze będą wybierać, kogo leczyć

93
Podziel się:

Wielka Brytania staje w obliczu poważnych dylematów związanych z przybywaniem nowych zarażonych. Wkrótce w szpitalach może zabraknąć łóżek do intensywnej terapii i respiratorów. Lekarze będą musieli posługiwać się wytycznymi, na podstawie których zdecydują, których pacjentów ratować.

Koronawirus. W Wielkiej Brytanii lekarze będą wybierać, kogo leczyć
(Getty Images, Emanuele Cremaschi)

Jak donosi "Independent" Wielka Brytania może za chwilę realizować scenariusz Lombardii. Chorych jest coraz więcej, a szpitale nie są przygotowane na tak dużą liczbę pacjentów jednocześnie.

Niektóre szpitale już teraz są przepełnione. W piątek londyński szpital Northwick Park z dzielnicy Harrow ogłosił stan krytyczny i brak możliwości przyjmowania kolejnych pacjentów na oddział intensywnej terapii ze względu na szybki wzrost liczby ofiar koronawirusa.

Jakimi kryteriami będą kierować się lekarze?

Brytyjski instytut zdrowia ogłosił w piątek, że opublikuje wytyczne dotyczące postępowania z pacjentami w stanie krytycznym. Prawdopodobnie lekarze będą podejmować decyzje o podejmowaniu akcji ratunkowych pacjentów, biorąc pod uwagę występowanie u nich innych schorzeń, takich jak choroby układu oddechowego, rak, choroby serca i cukrzyca, a także ich zaawansowania oraz wiek pacjentów.

Wielka Brytania w gorszej sytuacji od Niemiec i Włoch w kwestii sprzętu medycznego. Niewielka liczba respiratorów już teraz budzi ogromne kontrowersje. Brytyjska służba zdrowia dysponuje obecnie jedynie 4 tys. sztuk sprzętu. Co więcej, w całym państwie na 100 tys. osób przypada zaledwie 6,6 łóżek do intensywnej terapii, donosi "Indepentent".

Rząd apeluje do producentów o pilną produkcję. O pomoc w krytycznej sytuacji zwrócono się także do emerytowanych lekarzy i pielęgniarek. Listy z prośbą o powrót do pracy wysłano do 65 tys. osób.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski o kolejnych przypadkach: to może być 10 tys. chorych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić