o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Koronawirus. Zaskakujące wyniki badań. Połowa zakażonych nie ma objawów choroby

4
Podziel się

Islandia zdecydowała o przeprowadzeniu masowych testów na obecność koronawirusa u swoich obywateli. Ma to umożliwić lepsze zrozumienie choroby. Wyniki są zaskakujące - połowa zakażonych nie uskarża się na żadne objawy.

Koronawirus na Islandii. Wyniki tysięcy badań
Koronawirus na Islandii. Wyniki tysięcy badań (Getty Images, Massimo Pizzato)
bDXXiPgB

Licząca zaledwie 360 tysięcy mieszkańców Islandia, walczy z koronawirusem m.in. poprzez prowadzenie masowych testów przesiewowych. Badania są dobrowolne i dostępne dla wszystkich. Dotychczas wykonano je na blisko 18 tysiącach osób, czyli na 5 proc. populacji wyspy.

Wyniki mogą budzić dwojakie uczucia. Z jednej strony, tylko jeden procent testów daje wynik pozytywny, co, jak komentuje islandzkie ministerstwo zdrowia, "świadczy, że wysiłki w celu ograniczenia epidemii przyniosły efekt".

Objawy koronawirusa

Z drugiej jednak są one niepokojące. Okazuje się, że 50 proc. zakażonych nie wykazuje żadnych objawów COVID-19. Jest to o tyle niebezpieczne, że właśnie osoby, które czują się dobrze i nie podejrzewają u siebie wirusa, najłatwiej mogą przekazywać go innym.

bDXXiPgD

Dr Kári Stefánsson, założyciel wykonującej testy firmy deCODE Genetics, potwierdza, że za szerzenie się choroby najbardziej odpowiadają osoby, u których objawy albo nie występują albo są słabe.

Przychodzi mi na myśl, że powodem jest to, że badania odbywają się na ogóle populacji. Wyłapujemy więc wiele osób we wczesnym stadium infekcji, zanim zaczynają się symptomy - komentował wyniki Stefánsson z rozmowie z CNN.

Z kolei islandzki departament zdrowia przypomniał w oświadczeniu, że choć badania odbywają się na losowej grupie ludzi, to biorą w nich udział ochotnicy. Może to sprawiać, że wyniki są częściowo wypaczone. Istnieje możliwość, że osoby czujące się gorzej są mniej chętne do brania w nich udziału, niż te przekonane, że koronawirusa nie mają.

bDXXiPgJ

Zobacz także: Epidemia koronawirusa. Robimy za mało testów

Pochodzenie COVID-19

Stefánsson stwierdził też, że dzięki programowi udało się ustali geograficzne pochodzenie wirusa. Jak twierdzi, istnieją niewielkie mutacje wirusa, pozwalające określić skąd został przyniesiony. W ten sposób wyróżniono podtypy SARS-CoV-2 m.in. z Włoch, Austrii czy Wielkiej Brytanii.

Badacz zastanawia się, czy te mutacje nie mają wpływu na to, jakie konkretne objawy przynosi koronawirus. Islandzkie badania mogą okazać się korzystne dla całego świata, który obecnie, niemal bez wyjątku, zmaga się z pandemią.

bDXXiPgK

U niektórych kończy się na lekkim przeziębieniu, podczas, gdy inni potrzebują respiratorów. Może to mieć związek z geograficznym pochodzeniem wirusa. Być może też z kombinacją dwóch typów - mówił Stefánsson

Na Islandii potwierdzono dotychczas ponad 1200 zakażeń COVID-19. Z powodu choroby zmarły dwie osoby. Liczba wyleczonych to ponad 230 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDXXiPhe
KOMENTARZE
(4)
Yetti
rok temu
Przecież obecność pozytywnego wyniku nie świadczy o chorobie, ba nawet o infekcji, a wy jesteście zdziwieni i zaniepokojeni, czym, to są oczywistości.
Gosc
rok temu
Mieszkańców tam jest 370 tyś 😉 w warszawie jest ponad 1mln
assa
rok temu
Pięknie, tylko że wcześniej pognali banksterów!
bDXXiPhf
Pytek
rok temu
Jak to, miało być 80% a nie 50%. To zła wiadomość chyba.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić