REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 31 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
ds10.06.19 (11:55)

Księżyc spowalnia obroty Ziemi. Doprowadzi do częstszych trzęsień ziemi

Naukowcy z uniwersytetów Kolorado i University of Montana stwierdzili, że Księżyc spowalnia ruch obrotowy Ziemi i w dalszej perspektywie może "zrujnować ekosystem" naszej planety.
Ulet Ifansasti / Stringer / Getty Images

Wstrząsy będą silniejsze i częstsze. Roger Bilham z Uniwersytetu Kolorado i Rebecca Bendick z Uniwersytetu Montana w Missouli stwierdzili, że za sprawą Księżyca Ziemię w przyszłości będzie nawiedzało znacznie więcej potężnych trzęsień. Spowalnianie ruchu obrotowego naszej planety prowadzi do zwiększenia o połowę liczby silnych wstrząsów w skali roku.

W latach spowolnionego ruchu zanotowano od 25 do 30 poważnych trzęsień ziemi rocznie. Przez resztę czasu średnia wynosiła około 15 takich wstrząsów rocznie. Zwalniające obroty Ziemi sugerują większą liczbę wstrząsów silniejszych niż 7.0 w skali Richtera - powiedział Bilham w rozmowie z "Daily Express".

REKLAMA

Wpływ Księżyca w dalszej perspektywie będzie mieć katastrofalne skutki. Przez pływy morskie naturalny satelita Ziemi hamuje ruch wirowania naszej planety. Według Planetary Science Institute w Arizonie, za kilka miliardów lat pływy morskie do tego stopnia spowolnią Ziemię, że doba będzie trwała 27 dni. Dokładnie tyle, ile zajmuje Księżycowi pełny obieg wokół Ziemi.

Strona nocna znacznie się ochłodzi podczas długiego okresu bez światła słonecznego. I odwrotnie, strona dzienna odczuje temperatury znacznie przekraczające obecne - przewiduje PSI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Większego nie wykryto. Spektakularne odkrycie ekspertów na dnie oceanu

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij