Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
W.B.
|

Kwarantanna domowa. Ministerstwo przypomina. Od 1. kwietnia konieczne jest zainstalowanie aplikacji

12
Podziel się:

Zgodnie z podpisaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę nową specustawą, osoby objęte obowiązkową kwarantanną mają od 1. kwietnia jeszcze jeden obowiązek. Jest nim zainstalowanie na swoim urządzeniu mobilnym aplikacji "Kwarantanna domowa".

Od 1. kwietnia osoby na kwarantannie muszą mieć zainstalowaną aplikację
Od 1. kwietnia osoby na kwarantannie muszą mieć zainstalowaną aplikację (East News, Anna Bobrowska/KFP/REPORTER)

Kto jest objęty obowiązkową kwarantanną? Wszyscy ci, którzy mieli kontakt z osobą zarażoną koronawirusem lub podejrzewanymi o takie zarażenie, muszą przejść obowiązkową, 14-dniową kwarantannę domową. Przepis ten dotyczy też wszystkich powracających do kraju z wyjazdów zagranicznych.

Konieczność pobrania aplikacji na smartfona. Od 1. kwietnia obowiązuje nowa specustawa podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Nakłada ona obowiązek pobrania specjalnej aplikacji przez wszystkie osoby, które są objęte kwarantanną. Jest to przede wszystkim narzędzie kontroli, które pozwoli weryfikować, czy nie są łamane przepisy, takie jak np. wychodzenie z domu.

W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Obowiązkowa aplikacja. Dodatkowe wymagania i zasady

Aplikację można pobrać dopiero po otrzymaniu specjalnego SMS-a. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że w związku z koniecznością zachowania pewnych procedur, instalację aplikacji można rozpocząć dopiero po otrzymaniu wiadomości tekstowej. Będzie to znak, że dane osoby, która objęta jest kwarantanną zostały wprowadzone do specjalnej bazy.

Po zainstalowaniu aplikacji należy zrobić sobie zdjęcie. Od razu po uruchomieniu aplikacji "Kwarantanna domowa" użytkownik zostanie poproszony o wykonanie zdjęcia referencyjnego. Ma to być popularne "selfie", które będzie odnośnikiem do kolejnych wykonywanych zdjęć. Takich będzie trzeba wykonać w trakcie dnia kilka, a powiadomienia o konieczności ich zrobienia będą przychodzić w wiadomości SMS. Niewykonanie zdjęcia w ciągu 20 minut będzie jednocześnie znakiem dla służb, aby zweryfikowały, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Robert
2 lata temu
jest jako poprawka w art. 15 pkt 4. Dz. U 567 z dnia 31 marca , bardzo trudno znalezc , wiec jednak jest obowiazujacym prawem.
Robert
2 lata temu
Nie ma takiego artykółu / 7e ust.1 / w żadnej z ustaw ani tej z 2 ani tej spec ustawy z 31 marca, sprawdzcie co piszecie matołki. Zgłosiłem ten błąd do RCL / Rządowe Centrum Legislacyjne/ i do kancelarii Komendy Głównej Policji. Jak się coś pisze to trzeba podać źródło informacji i ją sprawdzić amatorzy. Apolikacja Kwarantanna domowa i przymuszanie do jej instalacji nie ma podstaw prawnych. W związku z tym pisanie w jej regulaminie , że jest obowiązkowa jest nieprawdą , bo nie ma umocowania w prawie.
Duduś
2 lata temu
Półprawda, osoby wracające z zagranicy mają 14 dniową kwarantannę ale nie są zarażone ani podejrzane o zarażenie. Według dz.u. 567 par 15 art 7e "Art. 7e. 1. Osoba podlegająca na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi obowiązkowej kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 instaluje na swoim urządzeniu mobilnym..."
Dziadek
2 lata temu
Telefon można zawsze zostawić w domu :)
??x
2 lata temu
A oni myślą, że kazdy ma neta, tożto się zdziwia.
Sandra
2 lata temu
Każą nam siedzieć w czterech scianach,zaraz nam jak w Chinach zaspawaja drzwi w blokach,a sami na rocznicę do Smoleńska jadą ,gdzie tu równość i sprawiedliwość, tego dyktatora i jego przydupasow nie dotyczy.
Natka
2 lata temu
Ale fajny pomysł z tą nową aplikacją może ściągnę !!!
KGB
2 lata temu
prima aprilis
Olo
2 lata temu
Proszę o udostępnienie mi smartfona, najlepiej takiego wypasionego jakie mają politycy i urzędasy którzy tworzą te idiotyczne przepisy
Xxx
2 lata temu
Tylko dlaczego ona jeszcze nie działa
Jack
2 lata temu
Zwykłe straszenie. Nie ma stanu wyjątkowego więc nie mogą nikogo zmusić. Ponadto udowodnic Ci moga jedynie ze masz abonament lub prepaid, nie mogą udowodnic jaki telefon posiadasz i czy nadaje sie do tej apliakacji.
Anatol
2 lata temu
A ja nie mam smartfona i co zapewnią mi ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić