Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Loteria z największymi nagrodami na świecie. Można wygrać tylko raz w roku

6
Podziel się:

Emocje w Hiszpanii sięgają zenitu. Można wygrać mnóstwo pieniędzy. Gracze, a są ich miliony, odliczają godziny do losowania.

Loteria z największymi nagrodami na świecie. Można wygrać tylko raz w roku
(Getty Images, Pablo Blazquez Dominguez)

Szczęśliwe numery padną już w piątek wieczorem (22 grudnia). To tradycyjny dzień losowania El Gordo - świątecznej loterii w Hiszpanii. Gra najbardziej rozpala mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, jednak szczęścia mogą szukać tu również obcokrajowcy.

Pula nagród wynosi w tym roku 2,3 mld euro (ok. 9,6 mld złotych). Jest oceniana jako najwyższa na świecie. Największa wygrana, jaka może przypaść na jeden los, to 4 mln euro (ok. 16 mln złotych).

System jest skonstruowany w ten sposób, że na wygrane ma szansę bardzo wiele osób. W tym roku ustalono 25 milionów nagród w różnej wysokości. Nic zatem dziwnego, że graczy są miliony. Zgodnie z danymi państwowej firmy, która prowadzi loterię, statystyczny gracz wydaje na losy 55 euro (ok. 230 złotych).

Ceremonia losowania jest bardzo uroczysta. Odbywa się w prestiżowych lokalizacjach, takich jak pałace i teatry. Numery losują uczniowie, ale nie kończy się na jego prostym ogłoszeniu. W El Gordo numery są odśpiewywane - pisze "The Independent".

Losy do tanich nie należą, ale są dzielone na części. Jeden kupon uprawniający - w momencie wylosowania jego serii - do odebrania głównej nagrody kosztuje 200 euro. Najczęściej sprzedawane są dziesiąte części losu, na które ewentualna nagroda przypadnie również w wysokości 10 procent. Bardzo często Hiszpanie łączą się w grupy, żeby wykupić cały kupon.

Zobacz także: Zobacz także: Pan Lotto został modelem 70 plus

Loteria El Gordo może się pochwalić wieloletnią tradycją. Pierwszy raz została zorganizowana w 1812 roku i od razu stała się niezwykle popularna. Do tego stopnia, że nie przerwano jej nawet w okresie rządów generała Franco. Zgodnie z szacunkami co roku gra w nią 75 procent dorosłych Hiszpanów. El Gordo znaczy "grubas", co odnosi się do wysokości nagród.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
nick głaz
5 lata temu
U nas za to sporo sklepów jak np. media expert ma swoje loterie ;)
zuk
5 lata temu
Ciekawe co by było jeśli zwycięzców odśpiewywał chór dziecięcy w loterii paragonowej media experta ;D
kolokwium
5 lata temu
Rzetelność dziennikarska wymaga podania, że sprzedażą losów zajmują się wyłącznie osoby niepełnosprawne.
Piotr
5 lata temu
Nie w piątek wieczorem !!! Losowanie zaczyna się o 9 rano trwa do 13
Prawienormaln...
5 lata temu
"4 mln euro (ok. 16 mln złotych)" Błąd! 1 EUR kosztuje ponad 4 zł, więc powinno być: "ponad 16 mln zł).
jaaaaa
5 lata temu
Gra dużo osób bo to UCZCIWA loteria!!! od wieków tak samo losują numery ręcznie całe losowanie jest transparentne bez oszustw. Co trudno powiedzieć o lotto srotto.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić