Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Majówka bez grilla? Abp Marek Jędraszewski apeluje

522

Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski wzywa wiernych do utrzymania praktyki wstrzemięźliwości w najbliższy piątek, czyli 1 maja, kiedy rozpoczyna się majówka. Namawia ich też do modlitwy o ustanie epidemii koronawirusa oraz suszy i utrzymania miejsc pracy przez Polaków.

Arcybiskup Marek Jędraszewski
Arcybiskup Marek Jędraszewski (NurPhoto via Getty Images)

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Archidiecezji Krakowskiej, abp Marek Jędraszewski namawia, aby w pierwszym dniu maja, który wypada w piątek, powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Dyspensa od tej reguły była w ostatnich latach coraz częściej udzielana.

Abp Marek Jędraszewski odwołał się w ten sposób do poniedziałkowego oświadczenia Episkopatu, który wzywa, by ten dzień uczynić dniem pokuty i postu, aby uchronić Polaków przed utratą miejsc pracy. Arcybiskup dodał, że intencją postu powinna być nie tylko ochrona przed bezrobociem, ale też przed epidemią oraz prośba o potrzebny do wzrostu plonów deszcz.

Biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności stanu epidemii oraz zachętę Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 kwietnia 2020 roku, której fragment brzmi: "Byłoby rzeczą pożyteczną, aby w pierwszym dniu maja – który przypada w piątek – odstąpić od praktyki coraz częściej udzielanej dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Bardziej właściwym byłoby uczynić ten dzień dniem pokuty i postu w intencji zachowania miejsc pracy dla naszych rodaków", mimo ogłoszonej przeze mnie dekretem z dnia 11 października 2019 roku dyspensy (Nr 3235/2019), usilnie zachęcam do utrzymania praktyki wstrzemięźliwości w piątek dnia 1 maja 2020 roku - zaapelował abp Marek Jędraszewski.

Susza w Polsce

W zeszłą sobotę do modlitwy o deszcz wezwał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Stanisław Gądecki, który z podobnymi apelami zwracał się również wcześniej. Tegoroczna susza jest trzecią z rzędu, a jej efekty dla polskiego rolnictwa mogą być bardzo niszczące.

W zeszłym roku straty z jej powodu szacowano na ok. 3 miliardy złotych. Jeżeli w ciągu paru tygodni nie pojawią się regularne opady deszczu, obecna może być jeszcze gorsza. Wraz z towarzyszącym epidemii koronawirusa kryzysem gospodarczym, może to mieć destrukcyjny wpływ na położenie materialne milionów ludzi.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Jak Kościół radzi sobie z brakiem datków? Ksiądz przytacza pewien przykład

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić