Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Manicure może być niebezpieczny. Dermatolodzy ostrzegają

83

Lampy UV używane do manicure mogą powodować raka - twierdzą amerykańscy dermatolodzy. Lekarze wskazują także na kilka innych zagrożeń związanych z upiększaniem dłoni.

Manicure może być niebezpieczny. Dermatolodzy ostrzegają
(iStock.com, Yulia-images)

Niebezpieczny jest szczególnie manicure hybrydowy. Polega na nałożeniu na płytkę paznokcia specjalnego lakieru, który później jest utwardzany za pomocą lampy UV. To właśnie jej regularne stosowanie może powodować raka skóry według dermatologów dr Marie Jhin i dr Jackie Dosal.

Lampy wpływają także na wygląd dłoni. Dłonie, które są regularnie wystawiane na działanie promieniowania UV szybciej się starzeją. Po kilku latach regularnego robienia manicure hybrydowego możecie postarzeć wizualnie swoje dłonie nawet o kilkanaście lat.

Naukowcy jednak uspokajają i dają radę. Promieniowanie jest tak mało intensywne, że przy korzystaniu z lamp nie częściej niż raz w tygodniu nie ma zagrożenia. Dr Dosal namawia do korzystania z gumowych rękawiczek podczas zabiegu. Odcinamy końcówki palców rękawiczki, żeby odsłonić paznokcie. Taka dłoń jest wtedy chroniona przed szkodliwym światłem.

Specjaliści przestrzegają także przed niewłaściwie zdezynfekowanymi narzędziami. Chodzi głównie o obcinacze do skórek, których czystość pozostawia często wiele do życzenia. Źle zdezynfekowane urządzenie może doprowadzić do infekcji bakteriami, a nawet grzybami.

Dermatolożki w ogóle odradzają wycinanie skórek. Twierdzą, że dużo bezpieczniejsze jest ich przesunięcie ze skórki paznokcia. Jeżeli z jakiegoś powodu jesteście zmuszone do ich wycięcia, korzystajcie tylko ze znanych wam salonów, w stosunku do których macie pewność, że dbają o higienę narzędzi.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić