Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Medycyna poznała właśnie 64. przypadek. Kobiecie znikają kości

10
Podziel się:

Szokujące zdjęcia rentgenowskie z kolejnych wizyt pacjentki pokazują proces, w którym kości znikają niemal na oczach lekarzy.

Medycyna poznała właśnie 64. przypadek. Kobiecie znikają kości
(iStock.com)

Ciesząca się wcześniej dobrym zdrowiem 44-latka zgłosiła się do ortopedy. Bolała ją lewa ręka od łopatki po łokieć. Pierwsze prześwietlenie wykazało zmiany chorobowe na głowie kości ramiennej. Sądząc, że to rak, lekarze z Edynburga poddali ją biopsji. Ta nie wykazała żadnych zmian nowotworowych. Dopiero po trzeciej, wykonanej dwa miesiące później odkryto łagodne zmiany typowe dla gojenia się kości.

Po kolejnych 10 miesiącach wróciła do lekarza. Ból nie ustępował, doszła opuchlizna. Badania radiologiczne wykazały kolejne zmiany naczyniowe w innym miejscu. Biopsja kości i okolicznych tkanek pokazała obecność osteoklastów. To komórki zdolne rozpuszczać i wchłaniać tkankę kostną. Są ważne dla organizmu w trakcie kształtowania się kości czy procesu gojenia złamań. W nadmiarze prowadzą do osteoporozy. U 44-letniej pacjentki dosłownie "pożerały" kość ramienną.

W kolejnych miesiącach proces rozszerzył się. Znikać zaczęła kość łokciowa lewej ręki. Wówczas lekarze nie mieli już wątpliwości i postawili, szokującą nawet dla nich, diagnozę. Kobieta cierpiała na chorobę Gorhama-Stouta, zwaną czasem "chorobą znikających kości". Opisujący ten przypadek dr Jarrad Stevens wspomina, że medycyna zna jedynie 63 takie przypadki. Opisano ją po raz pierwszy w 1954 roku.

Sama choroba nie zabija, ale wynikłe z tego stanu komplikacje, w tym przeniesienie się schorzenia na kości kręgosłupa, mogą doprowadzić do pełnego kalectwa - informują lekarze.

Jest to choroba wrodzona. Cierpiące na nią osoby doświadczają nienaturalnego wzrostu naczyń krwionośnych, które w efekcie rozsadzają kość. Testy pochodzącej ze Szkocji kobiety pokazały, że miejsce po tkance kostnej zajęły naczynia krwionośne.

Zobacz także: Zobacz także: Badania DNA najstarszych ludzi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
olo
4 lata temu
brak witaminy D3?
gość
4 lata temu
Inną, równie ciężką chorobą kośćca jest osteoporosis osteogenesis imperfecta -wrodzona łamliwość kości. Choroba jest dziedziczona autosomalnie dominująco, czyli może być przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodziców, kiedy to jeden z członków rodziny jest nosicielem genu, lub autosomalnie recesywnie, kiedy oboje rodzice są nosicielami nieprawidłowego genu. Także w wyniku przypadkowej mutacji. Występowania choroby są różne. Najczęściej podaje się od 1:30 000 do 1:60 000 urodzeń.
Xxxxx
4 lata temu
Jemu zniknął mózg przeprany przez rydzyka
sigmapi
4 lata temu
to nie jest smieszne
gucia
4 lata temu
żarty żartami do póki kogoś z was nie trafi to badziewie wtedy już nie będzie wam tak wesoło. Będziecie płakać bardziej jak małe dzieci.
kafa
4 lata temu
skutki brania środków antykoncepcyjnych...
zespół scyzor...
4 lata temu
"choroba nie jest groźna dla zdrowia", chyba, że zniknie ci kręgosłup i nagle złożysz się na pół.
vcb
4 lata temu
czego jeszcze nie wiemy i na co możemy zachorować?
dsf
4 lata temu
po co ej kości, w koncu mniej ważyć będzie
vv
4 lata temu
super
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić