Mohamed wyprze w Niemczech Alexandra? Olbrzymi skok w popularności imienia

62
Podziel się:

Po odkryciu, że Mohamed jest trzecim najpopularniejszym imieniem w Wiedniu, dyskusja o wpływie imigrantów na język niemiecki rozgorzała w Niemczech.

Mohamed wyprze w Niemczech Alexandra? Olbrzymi skok w popularności imienia
(iStock.com)

Towarzystwo Języka Niemieckiego (GfdS) dostrzegło skok popularności imienia Mohamed. Według dziennika "Die Welt" to imię rejestrowane jest przez Towarzystwo wyłącznie w jednym zapisie fonetycznym. Zgodnie z tym, imię nadawane na cześć islamskiego proroka znajduje się w 2016 roku na miejscu 26. Mieszkający w Niemczech muzułmanie używają aż 20 różnych sposobów zapisu, zauważa dziennik. Gdyby je wszystkie brać pod uwagę, przekonuje gazeta, Mohamed już byłby w pierwszej 10-tce najchętniej nadawanych dzieciom imion.

Ta zmiana to naturalnie skutek napływu fali uchodźców. W kwietniu będą dane za rok ubiegły. Spodziewamy się, że Mohamed wejdzie na miejsce między 22 a 24. Już w 2021 może trafić do pierwszej dziesiątki - mówi "Die Welt" Andrea Ewels z GfdS.

W 2009 roku Mohamed był na miejscu 97. W następnym już na 55., w 2015 na 41. Teraz to wspomniane miejsce 26. Duży skok odnotowuje się też w mniejszych miastach. Np. w przemysłowym Herne w Zagłębiu Ruhry 17 proc. ze 161 tys. mieszkańców to imigranci. W 2016 roku imię Mohamed było na miejscu 72. listy najpopularniejszych. W ubiegłym - już trzecie.

Kiedyś tak silny wpływ na Niemców miały imiona przywódców. Za rządów cesarskich popularny był Wilhelm i Anna, między 1933 a 1943 był boom na Adolfa. Po nim pojawiły się Thomasy, Stefany, Ingo, Claudie i Anje. Rdzenni Niemcy wybierają dziś Mia, Sophia albo Maximilian czy Ben. GfdS potwierdza, że za skokiem Mohameda na liście zmianą stoi napływ imigrantów wiernych islamskiej tradycji.

10 najpopularniejszych imion w Niemczech w 2016 roku według Gesellschaft für Deutsche Sprache (GfdS), Towarzystwa Języka Niemieckiego.

  1. Elias
  2. Alexander
  3. Maximilian
  4. Paul
  5. Leon / Leon
  6. Louis / Luis
  7. Ben
  8. Jonas
  9. Noah / Noa
  10. Luca / Luka
Zobacz także: Zobacz także: Najbardziej oryginalne imiona nadane dzieciom w 2017 roku

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić