o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|

Na Syberii znaleźli lwiątko, które mogło zamarznąć nawet 50 tys. lat temu. Jest w stanie idealnym

32
Podziel się

Pzez kilkadziesiąt tysięcy lat szczątki lwa leżały w wiecznej zmarzlinie nad rosyjską rzeką Tirekhtykh.

Na Syberii znaleźli lwiątko, które mogło zamarznąć nawet 50 tys. lat temu. Jest w stanie idealnym
(Youtube.com)
bEilprxN

* Zwierzę jest doskonale zachowane, można nawet dostrzec jego rysy twarzy i palce u nóg.* Lwiątko miało niecałe dwa miesiące, kiedy zginęło. Nie jest jeszcze jasne, jakiej płci jest młode. Wkrótce będą prowadzone dokładne testy na lwie jaskiniowym, aby poznać jego dokładny wiek. Już teraz szacuje się, że lwiątko żyło od 20 000 do 50 000 lat temu. Lew ma zaledwie 45 centymetrów długości i waży 4 kilogramy. Dokładne analizy szczątek mogą potrwać nawet 3 lata. Naukowcy mają nadzieję, że szczegółowo określą wtedy wiek szczątek i to w jaki sposób lew zmarł. Zwierzę nie dostało jeszcze imienia.

To lwiątko jest doskonale zachowane, przetrwały wszystkie jego kończyny. Nie ma nawet śladów zewnętrznych obrażeń na skórze - powidział dr Albert Protopov w Siberian Times.

bEilprxP

Lwa jaskiniowego znalazł mieszkaniec okolicy. Borys Bieriehnow zauważył zwłoki zwierzęcia po spadku poziomu w rzece Tirekhtykh. Nie potrafił jednak rozpoznać gatunku, dlatego przekazał znalezisko naukowcom z Akademii Nauk w Jakucji. To, że lwiątko zachowało się w tak dobrym stanie można przypisać wiecznej zmarzlinie, warstwie - warstwie ziemi, której temperatura przez cały czas utrzymuje się poniżej zera.

To nie pierwsze lwy znalezione na Syberii. W 2015 roku odkryto szczątki pary lwiątek jaskiniowych, które miały zaledwie kilka tygodni. Znaleziono je w wiecznej zmarzlinie tego samego regionu, na brzegu rzeki Uyandina. Młode nazwano właśnie od jej nazwy - Uyan i Dina. Według analiz miały one od 25 000 do 55 000 lat. Nie były jednak na tyle duże, aby wyrosły im kły, dlatego trudno było określić dokładny wiek zwierząt.

Zobacz także: Zobacz także: Prehistoryczne odkrycie w kamieniołomie nieopodal Hanoweru
bEilprxV

Wraca dyskusja na temat klonowania. Albert Protopov powiedział dziennikarzom, że odkrycie jest tak dobrze zachowane, że budzi nadzieję na klonowanie gatunku. Technicznie uważa się, że taki zabieg mógłby być możliwy. Istnieją jednak obawy natury etycznej na temat przywracania wymarłych gatunków do życia. Nie wiemy, jaki wpływ miałoby przywrócenie lwa jaskiniowego na obecnie istniejące ekosystemy.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEilpryq
KOMENTARZE
(32)
Magdalena
4 lata temu
Tak jest! Mordkę, pyszczek! Zgadzam się z przedmówcą. Dla redaktora: przedmówca to ktoś, kto powiedział coś wcześniej od obecnie mówiącego...
maxiu
4 lata temu
Nie wiemy, jaki wpływ miałoby przywrócenie lwa jaskiniowego na obecnie istniejące ekosystemy. A Ja wiem - żaden . przecież taki jednostkowy zwierz nie bedzie wypuszczony do naturalnego srodowiska. Bedzie trzymany w zamknieciu i badany.
masakra
4 lata temu
,,zauważył zwłoki zwierzęcia po spadku poziomu w rzece ",,,twarz lwiątka" kuźwa kto te bohomazy pisze i tak kaleczy polszczyznę pierwszoklasista??Litości!!!
bEilpryr
olo
4 lata temu
"wiek szczątek " - a to po jakiemu się tak odmienia ? Po polsku to "wiek szczątków" .
RG
4 lata temu
To teraz nawet zwierzęta umierają , co zrobiła ta demokracja z człowieka . (w jaki sposób lew zmarł.)
wk
4 lata temu
Pewnie on ma mordę
......
4 lata temu
To za parę lat będa biegaly w wielu zoo na świecie Lwy prehistoryczny gatunek !
Metro66
4 lata temu
Rysy twarzy ?
veedler
4 lata temu
"można nawet dostrzec jego rysy twarzy i palce u nóg." a byłem przekonany że zwierzęta mają pysk i łapy...
luk
4 lata temu
a miejsca do zycia im dacie czy tylko w zoo
Mp7
4 lata temu
Rysy twarzy lwiatka?? ? Ludzie, kto to pisał?? ??
dżeronimo
4 lata temu
Tak, zwierzęta mają twarze(część twarzowa czaszki), i palce. Nie rozumiem zdziwienia co poniektórych 'znafcuf' :).
Andrzej
4 lata temu
Ciekawe kto odkrył redaktora, oprócz twarzy dowiedziałem się że lwy mają palce, ponadto że są analizy szczątek, a nie szczątków
bEilpryj
qsqs
4 lata temu
Chciałbym zobaczyć "rysy twarzy" tego pisarczyka, który spłodził ten tekst. Jednak znamię ukończenia gimnazjum zostaje w mózgu na całe życie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić