Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Narasta napięcie wokół wyborów. Rzecznik rządu komentuje postawę samorządów

4
Podziel się:

- Jeżeli Poczta Polska nie otrzyma rejestru wyborców od samorządu terytorialnego, będzie to skrajne łamanie prawa przez samorządy - powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Mueller.

Rzecznik rządu odniósł się do postawy samorządów
Rzecznik rządu odniósł się do postawy samorządów (PAP, Radek Pietruszka)

Atmosfera wokół wyborów prezydenckich z dnia na dzień robi się coraz bardziej napięta. Wciąż pojawiają się nowe wątki w tej sprawie. Jednym z ostatnich kontrowersyjnych tematów jest to, że wiele samorządów nie chce przekazać Poczcie Polskiej rejestru wyborców.

Przedstawiciele samorządów twierdzą, że byłoby to niezgodne z prawem. Inne spojrzenie na tę sprawę ma rzecznik rządu Piotr Mueller. Jeżeli Poczta Polska nie otrzyma rejestru wyborców od samorządu terytorialnego, to będzie bardzo trudno ten rejestr uzupełnić w ten sposób, żeby Poczta Polska mogła go dostarczyć. I to jest skrajne łamanie prawa przez samorządy - powiedział w Radiu Zet.

Zobacz także: Nieprzewidziane skutki koronawirusa. Skóra lekarzy zmienia kolor

Mueller twierdzi, że samorządy "bojkotują obowiązujące przepisy prawa". - Uważamy, że te przepisy pozwalają na to, aby w trudnej sytuacji, bo jesteśmy w trudnej sytuacji, w sytuacji nietypowej, podjąć takie działania z całym ryzykiem, które może z tego wynikać. Ponieważ uważamy, że bardzo ważnym elementem jest przeprowadzenie w demokratycznym państwie bezpiecznych wyborów w konstytucyjnym terminie - wyjaśnił.

"Samorządy łamią prawo"

Rzecznik rządu przedstawił jasne stanowisko. Przekazał, że Poczta Polska ma prawo domagać się dostępu do danych osobowych w celu stworzenia spisu wyborców. Samorządy ponownie otrzymały prośbę w tej sprawie.

Jest przepis prawa, który pozwala na to, aby te dane uzyskać. Ja rozumiem, że teraz każdy będzie mówił o formie, a także o tym, czy mu się podoba jedno zdanie czy nie. Jest podstawa prawna do tego, żeby te dokumenty uzyskać - zaznaczył Mueller.

Przedstawiciel rządu podkreślił, że wina nie leży po stronie Poczty Polskiej. Przekazał, że to "samorządy w tej chwili łamią prawo".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Portos
2 lata temu
Wybory mają się odbyć bo tego wymaga konstytucja i g@wno mnie obchodzi że Kidawa, Kosiniak i reszta mają takie niskie poparcie!
Rodo
2 lata temu
A GDZIE RODO !!!!!
Miromir
2 lata temu
Największe złamanie prawa nastąpiło w chwili zmiany zasad głosowania. Zlamano KONSTYTUCJĘ panie Miller. Wszelkie dalsze kroki sa BEZPRAWNE.
przepis
2 lata temu
Który to przepis prawa?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić