Albert Kamiński| 
aktualizacja 

NASA tworzy kolorowe chmury. Wszystko za sprawą specjalnych chemikaliów

18

Amerykańska agencja kosmiczna wystrzeli w nocy specjalną rakietę, której celem będzie stworzenie wielobarwnych chmur na niebie.

NASA tworzy kolorowe chmury. Wszystko za sprawą specjalnych chemikaliów
(iStock.com, deslover)

Rakieta wyleci z wybrzeża Wirginii 14 czerwca. Kilka minut po starcie wystrzeli w atmosferę 10 kanistrów z różnymi substancjami chemicznymi. Stworzą one zielone i czerwone chmury wzdłuż linii brzegowej kontynentu.

Start rakiety zaplanowano na czas między 3:04 a 3:19 w nocy czasu polskiego. Na kanale NASA będzie można obejrzeć transmisję na żywo. Rozpocznie się ona o 2:30 w nocy z 13 na 14 czerwca.

Agencja kosmiczna zapewnia, że chemikalia nie są groźne dla zdrowia. To głównie gazy, do których dodano lit i aluminium. Podobne substancje znajdują się w fajerwerkach.

To część szerszego projektu badawczego. NASA chce odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób cząstki poruszają się w górnej części atmosfery. Dzięki temu naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć proces tworzenia się zorzy polarnej. Do tej pory podjęto sześć nieudanych prób wystrzelenia. Wstrzymywano je m.in. przez pogodę czy wiatr.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić