Albert Kamiński| 
aktualizacja 

NASA wykorzysta pomysł nazisty. Kosmiczny "transformer" kluczem do budowy stacji

82

NASA odkopuje 50-letni pomysł budowy tanich stacji kosmicznych, którego autorem jest nazistowski naukowiec. Chodzi o wykorzystanie zużytych rakiet.

NASA wykorzysta pomysł nazisty. Kosmiczny "transformer" kluczem do budowy stacji
(istock/wikipedia, 3Dstudio/NASA)

Koncepcję stworzył w latach 60. Wernher von Braun. Zakłada ona wysłanie dwóch rakiet w kosmos, jednej z wahadłowcem i załogą, drugiej bez. Gdy obie rakiety znajdą się na orbicie, załoga wykorzysta drugą rakietę do budowy stacji kosmicznej.

Chodzi głównie o zbiorniki paliwowe i silniki. Dotychczas po wypompowaniu większości paliwa i wyniesieniu promu na odpowiednią wysokość, silniki wraz ze zbiornikami zewnętrznymi odłączały się od reszty. Po rozpadnięciu na kawałki lądowały w oceanie. Teraz mają posłużyć do budowy stacji kosmicznych - donosi longroom.com.

Jeszcze na ziemi NASA odpowiednio je wyposaży. M.in. będzie się do nich instalować satelity. Taki kosmiczny recykling pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów budowy stacji. Moduły będą wytwarzane bowiem z elementów, które dotychczas stanowiły odpady.

Wernher von Braun był hitlerowskim inżynierem. Uznaje się go za wynalazcę rakiety V2)
, będącej pierwszą w historii w pełni działającą rakietą balistyczną. Po wojnie stał się jednym z czołowych twórców programu kosmicznego Stanów Zjednoczonych. Naukowiec zmarł w 1977 r. w wieku 60 lat.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Świat oczami NASA

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić