o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Naukowcy przekazali dobre wieści. Warstwa ozonowa się regeneruje

43
Podziel się

Naukowcy potwierdzili, że warstwa ozonowa, która chroni Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem UV, regeneruje się. Oznacza to, że protokół montrealski, który wszedł w życie w 1989 r., okazał się skuteczny.

Warstwa ozonowa chroni Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem UV
Warstwa ozonowa chroni Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem UV (iStock.com)
bECuQrit

W czasopiśmie "Nature" opublikowano nowe badanie, z którego wynika, że warstwa ozonowa nad Antarktydą odradza się. Zdaniem naukowców, znaczny wpływ miał na to podpisany w 1987 r. protokół montrealski, który dotyczył przeciwdziałania dziurze ozonowej. Międzynarodowe porozumienie położyło kres stosowaniu substancji chemicznych zubożających ozonosferę.

Naukowcy udowodnili, że odbudowa warstwy ozonowej napędza zmiany cyrkulacji atmosferycznej. Z ich obserwacji wynika, że ubytek ozonu napędzał prąd strumieniowy nad półkulą południową. Doprowadziło to do rozszerzenia subtropikalnej strefy klimatu suchego i wpływało na opady atmosferyczne oraz prądy oceaniczne.

bECuQriv

Na początku XX wieku te trendy cyrkulacji ustały, a nawet zaczęły się odwracać. Naukowcy twierdzą, że głównym czynnikiem tej zmiany była regeneracja warstwy ozonowej wynikająca z protokołu montrealskiego.

Badanie to uzupełnia rosnącą liczbę dowodów wskazujących na ogromną skuteczność protokołu montrealskiego. Traktat nie tylko przyspieszył odbudowę warstwy ozonowej, ale także napędza ostatnie zmiany we wzorcach cyrkulacji powietrza na półkuli południowej - powiedziała główna autorka badania Antara Banerjee, członkini instytutu CIRES w Kolorado.

Zobacz także: Asteroida zbliża się do Ziemi. NASA ostrzega

bECuQriB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bECuQriW
KOMENTARZE
(43)
zjawa
rok temu
Natomiast zaśmiecanie i niszczenie matki ziemi idzie w najlepsze.
cnotek
rok temu
Gaja rządzi
t-k*..
rok temu
myślę że słuszne argumenty bo to tak jak to jest zrobione...
bECuQriX
roman
rok temu
jak zawsze natura wygrywa
lcp
rok temu
... i to jest prawdziwa przyczyna globalnego ocieplenia.
wojar
rok temu
Jaki ten freon głupi wycieka z lodówki i goni na bieguny ziemi by niszczyć ozon ! Nie może niszczyć tam gdzie wyciekał Europie Zachodniej Ameryce .Pic a kasę dostali .
jf.
rok temu
A używanie nowoczesnych przyczłapów przy gulgulatorach jest w tej kwestii decydujące
ak001
rok temu
Głupoty gadacie wszyscy! To nasz dzielny Jarosław razem z Mateuszem i przy pomocy Andrzeja naprawili dziurę ozonową! Sami naprawili i tylko przez wrodzoną skromność nie chwalą się tym sukcesem.
aaa
rok temu
a jaka to róznica jak zalewamy swiat plastikiem ? mikroplastik jest wszedzie ...
nickt
rok temu
odradza się na początku, ale XXI wieku, a nie XX
wentylator1
rok temu
Może ktoś by pomyślał zanim skomentuje??. To proces długotrwały i obecne spowolnienie gospodarki globalnej ma nikły wpływ na dziurę ozonową.
fdf
rok temu
"Traktat nie tylko przyspieszył odbudowę warstwy ozonowej, ale także napędza ostatnie zmiany we wzorcach cyrkulacji powietrza na półkuli południowej" - a moze byscie napisali w jaki cudowny sposob to sie dzieje!!!! a sorry zapomnialem, to wykracza daleko poza wasze umiejetnosci korzystania z translatora i opcji ctrl v+c!!
osa,,,
rok temu
teraz trzeba plastyk wyrzucić z ućycia i zastapic , papierem , bambusem i naturalnymi materiałąami a nie produkowac opakowań i odziezy sztucznych i tez zrobimy duzu krok dla oczyszczenia środowiska !
bECuQriP
Jasnowidzka
rok temu
Hej, widzę, że bruklinska rada sie tu zebrala
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić