o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Piotr Barejka
Piotr Barejka
|

Niemka odzyskała kamienicę w Olsztynie. Mieszkańcy boją się, że stracą mieszkania

85
Podziel się

Lokatorzy myśleli, że zajmują mieszkania komunalne. Tymczasem okazało się, że właścicielem kamienicy wcale nie jest miasto. Jest nią Niemka, która upomniała się o swoją własność. - Miasto oszukało tych ludzi - denerwuje się posłanka PiS Iwona Arent.

Właścicielami kamienicy rodzina Niemki jest od samego początku
Właścicielami kamienicy rodzina Niemki jest od samego początku (WP.PL, Artur Szczepanski/REPORTER)
bDopSzsR

Przedwojenna kamienica znajduje się w centrum Olsztyna, kilkaset metrów od starówki. Przez ostatnie lat mieszkało w niej kilka rodzin, łącznie dziewiętnaście osób. Podzielono nawet pomieszczenia w kamienicy na mniejsze, aby zmieścić w niej więcej osób.

Po czasie okazało się, że budynek wcale nie należy do miasta. Upomniała się o niego mieszkająca w Niemczech właścicielka. Sprawa trafiła do sądu, a wyrok zapadł w sierpniu ubiegłego roku. Wtedy nieruchomość została przekazana do dyspozycji właścicielki.

Zobacz także: Zobacz też: "Nowy dekalog wyborców PiS" Klaudii Jachiry. Reakcja Piotra Zgorzelskiego
bDopSzsT

Mieszkańcy się boją

Mieszkańcy do dzisiaj nie wiedzą, co może ich czekać. Obawiają się najgorszego. Czyli tego, że wylądują na bruku. Dlatego dwójka z nich postanowiła działać. Zaalarmowali olsztyńską posłankę Iwonę Arent. Tłumaczyli, że mieszkania zajmują od czterech lat. Przez ten czas zdążyli je wyremontować i zainwestować własne pieniądze w wyposażenie.

- Miasto wiedziało, że jest to sporny lokal - denerwuje się posłanka PiS. - Ci ludzie mają pretensje o to, że gdyby wiedzieli, jak wygląda sytuacja, to oni by tych mieszkań nie przyjęli, bo mieli propozycje innych.

Mieszkańcy mieli wprowadzić się do kamienicy tak jak do mieszkań komunalnych. Ciasne lokale zajęły biedniejsze rodziny i renciści. Nikt nie informował ich o sporze, który toczy się wokół budynku. Choć miasto musiało o nim wiedzieć, bo konflikt trwał od paru lat.

bDopSzsZ

- Już wcześniej, gdy sprawa toczyła się w sądzie, pisałam do miasta. Próbowałam to wyjaśnić, ale prezydent mnie zbywał - mówi posłanka. - Miasto powinno najpierw sądownie doprowadzić do przejęcia. Nie zrobili tego, ale zaczęli administrować nieruchomością, która nie należała do nich.

Teraz pozostaje kwestia tego, gdzie mieliby pójść mieszkańcy, jeśli nie będą mogli dłużej zostać w kamienicy.

- Miasto powiedziało, że na dzisiaj nie da im innych mieszkań komunalnych, tylko kontener socjalny - załamuje ręce Arent. - Próbuję interweniować, żeby przydzielić im nowe mieszkania komunalne. Bo to miasto zawaliło, miasto ich oszukało.

bDopSzta

Niemka chce porozumienia

Jednak pełnomocnik właścicielki adwokat Jerzy Dobrzański uspokaja. Zapewnia, że jego klientka nie żąda tego, aby mieszkańcy opuścili lokale. - Nie zostały podjęte żadne działania w tym kierunku - zaznacza. - Teraz dogadujemy się z miastem.

Wyjaśnia, że właścicielka jest Niemką, ale z polskim pochodzeniem. Wyjechała z Olsztyna w 1981 roku. Kamienica była własnością jej rodziny od samego początku. - Miasto doskonale wiedziało, że jest to cudza własność. Właściciele cały czas figurowali w księdze wieczystej - wyjaśnia adwokat.

- Wiele rzeczy zostało w tej sprawie zrobionych nieprawidłowo. Właścicielka chce załatwić sprawę tak, żeby lokatorom nie stała się krzywda - mówi dalej. - Z prawnego punktu widzenia zajmują oni lokale, do których nie mają tytułu prawnego wobec właścicielki. Umowy, które zawarło z nimi miasto, są nieskuteczne - tłumaczy.

bDopSztb

Pomiędzy miastem a właścicielką i jej pełnomocnikiem wciąż trwają rozmowy. - Jesteśmy bliscy porozumienia - zapewnia Dobrzański.

Poprosiliśmy o komentarz również władze miasta. Dowiedzieliśmy się tylko, że z ich perspektywy sytuacja jest "skomplikowana" i "wielowarstwowa". Jednak do czasu publikacji tekstu bez odpowiedzi pozostały pytania o to, co stanie się z mieszkańcami, jeżeli będą musieli opuścić kamienice, a także na jakim etapie są rozmowy z właścicielką.

bDopSztu
KOMENTARZE
(85)
traser
10 miesięcy temu
Kto zapłaci za utrzymanie przez te lata tej kamienicy i zwroci koszty polskiemu państwu? Ktos kase wykładał. a ona teraz dostaje po remoncie. Ciekawe
FR1
10 miesięcy temu
Morze rzeczywiście trzeba się brać za reparacje wojenne. Oni nie mają skrupułów żeby się upominać.
Sokół
10 miesięcy temu
Jest coś takiego, jak zasiedzenie w dobrej wierze. Miasto z tego prawdopodobnie leniwie nie skorzystało. Niemcy uciekający do swojego kraju, o ile się nie mylę, dostawali odszkodowanie, za mienie pozostawione w Polsce, podobnie jak i emerytury od władz niemieckich, odpowidające funkcjom, które sprawowali w Polsce. Trudno się jednak im dziwić, że chcą odzyskać, swoje mienie, kiedy stan prawny ich własności w Polsce na to pozwala
bDopSztv
wania
10 miesięcy temu
Ta wolność o którą walczył Bolek co niektórym wyjdzie kolo żopy.
xxxxx
10 miesięcy temu
Teraz ludzie się budzą ? To własność od wojny a co z ziemią i budynkami wykupionymi przez niemców kilka lat temu ? Wykup na "słupy"
Najnowsze komentarze (85)
BOBO
10 miesięcy temu
To tak ma wygladac? Stolica odbudowana to teraz zabiorą bo ich? Kto na to pozwala?
czytelnik
10 miesięcy temu
Polskie państwo okradło po wojnie miliony ludzi, a to jest tylko mała kropla sprawiedliwości !!!
Gdy-nie
10 miesięcy temu
Niemcy dostawali odszkodowania za utracone na wschodzie mienie, a mimo to polskie sądy oddają im nieruchomości, czym zatem było to, co dostali wcześniej? Nie przypadkiem tym, że odbierając odszkodowanie zrzekali się późniejszych roszczeń? Jednak skoro Agnes Travny się udało to było oczywiste, że inni pójdą w jej ślady, jak nie teraz to nawet i za 100 lat, bo jak widać nie ma tu mowy o przedawnieniu.Drżyjcie zatem wszyscy ci z Ziem Odzyskanych, bo nie znacie dnia, ani godziny, gdy potomkowie Planu Marshalla odbiorą własność swoich przodków.Polacy za mienie na wschodzie też dostali w latach 90tych odszkodowania, ale nikt raczej nie myśli o odzyskiwaniu tych obiektów, może dlatego, że nie wzbogaciliśmy się na żadnym planie, a raczej straciliśmy jak widać na zmianach.A może to jednak poprostu uczciwość, godność i zasady?
qtqt
10 miesięcy temu
księgi wieczyste są jawne, wystarczyło sprawdzić kto jest właścicielem nieruchomości. Jeśli jest wpis o tej pani czy jej rodzinie to już sygnał że coś jest nie tak i miasto ma coś za uszami. Nieznajomość prawa szkodzi...
Midem
10 miesięcy temu
Z tego co mi wiadomo to wyjeżdżając w tych latach na stałe warunkiem otrzymania zgody i paszportu było zrzeczenie się majątku- nieruchomości na rzecz państwa.Wić jak to wygląda w tym przypadku?!
Midem
10 miesięcy temu
Czas najwyższy zmienić prawo i uregulować tego typu sprawy.Mieliśmy już na Mazurach podobne , przykre przypadki. Teraz, gdy PIS domaga się odszkodowania od Niemców należy się spodziewać , że to zadziała także w drugą stronę.
Matka
10 miesięcy temu
Miasto powinno naliczyć podatek z odsetkami i za utrzymanie zapłacić powinna właścicielka tym ludziom bo do tej pory by już byłaby to ruina8
ryś
10 miesięcy temu
Mnie przed referendum do UE zapewniał Premier L.Miller na moje wątpliwości czy po wejściu do UE nasze prawo stanie się nadrzędne a Niemcy nie mają takiego czegoś jak zrzeczenie się własności ,mam wykupione mieszkanie mamy w budynku po niemieckim a mój blok spółdzielczy stoi na gruncie o który ktoś się może upomnieć ,mówiąc bierz swoje na plecy bo ja tu będę budował a takich jak ja jest na ziemiach zachodnich ,północnych i górnym śląsku Tysiące .Pytanie zapisał redaktor Łukawski następnego dnia po wiadomościach po 7 Premier zapewniał nikt nie straci wszystko jest uregulowane prawnie I co wyjechali porzucili ktoś utrzymywał remontował a teraz na gotowe powrót a może by tak wystawić rachunek za podatek od gruntu należny państwu i zwrucić po opłaceniu ?
bDopSztn
lili
10 miesięcy temu
JAKI BY JEJ POKAZAL GDZIE MA DOM NIEMKA
Księżniczka
10 miesięcy temu
I po cóż walczyliście dziadkowie,wujkowie,ojcowie i wszyscy mężczyźni o tereny jak teraz bez walki Polacy odawają za darmo.
Księżniczka
10 miesięcy temu
To gdzie są granice pomiedzy Polską a Niemcami?Czy zachód też należy do nich?
Oj tam oj tam
10 miesięcy temu
To co teraz do Polski wszyscy będą upominac się o swoje.Polacy bez Polski.
Oj tam oj tam
10 miesięcy temu
To co teraz do Polski wszyscy będą upominac się o swoje.Polacy bez Polski.
qqq
10 miesięcy temu
Ludzie czy wy umiecie czytać ze zrozumieniem czy jak? Jak za pierwszym razem nie rozumiecie czytanego tekstu to jeszcze raz powoli.Może za którymś razem zrozumiecie co czytacie.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić