Michał Nowak
Michał Nowak| 
aktualizacja 

Niepokojący raport. ONZ ostrzega przed ISIS

26

Z najnowszych danych wynika, że chociaż Państwo Islamskie utraciło w ostatnim czasie 90 proc. kontrolowanych w Iraku i Syrii terenów, to wciąż ma w tych krajach ok 20-30 tys. bojowników.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Reuters)

Z opublikowanego przez ONZ raportu wynika, że liczba ta rozkłada się mniej więcej po równo na oba z państw. Zdaniem wojskowych zagrożenie ze strony dżihadystów Państwa Islamskiego i Al-Kaidy rośnie.

*Wg. raportu większość kluczowych członków Państwa Islamskiego przebywa w Afganistanie. *Ma się tam znajdować do 4,5 tys. bojowników. Podobna ilość została przerzucona do Libii. Najmniej, bo około kilkuset, przebywa w zagrożonym klęską głosu Jemenie. Tam z kolei znacznie większe, bo liczące ok. 7 tysięcy mężczyzn, mają być siły Al-Kaidy.

W 2014 r. IS podbiło sporą cześć terenów Syrii i Iraku. Ustanowiono tam kalifat, który upadł dopiero w zeszłym roku po długiej kampanii wojsk Irackich wspieranych przez siły USA. W jej wyniku odbito Mosul.

Ogłoszenie upadku Państwa Islamskiego w Syrii okazało się przedwczesne. Jak ujawnia raport, pomimo odbicia Mosulu i doniesień o obrażeniach jakie odniósł lider IS Abu Bakr al-Bagdadi, w szeregach dżihadystów panuje dyscyplina.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

**Zobacz też: Z tymi co się znają. Urszula Dudziak o mężczyznach swojego życia i wygranej walce z chorobą

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić