Wróć na
Wojciech Darewicz
|

Norweska "Krypta Zagłady" właśnie dostała nowe "zaopatrzenie"

94
Podziel się

Jest jak bunkier. Naprawę nazywa się Svalbard Global Seed Vault (Globalny Bank Nasion), ale bardziej znany jest jako "Doomsday Vault", co tłumaczy się jako "Krypta Zagłady" czy też "Skarbiec Dnia Sądu Ostatecznego". Do tego niezwykłego, arktycznego schronu trafiły właśnie nowe nasiona. Są one tam przechowywane na wypadek, gdyby miał ziścić się najczarniejszy ze scenariuszy, jakie mogą spotkać naszą cywilizację.

Norweska "Krypta Zagłady" właśnie dostała nowe "zaopatrzenie"
(Getty Images)

Bank nasion Svalbard Global Seed Vault należy do norweskiego rządu. Znajduje się na arktycznym archipelagu Svalbard wewnątrz wyspy Spitsbergen. Działa on na wypadek globalnej katastrofy, np. gdyby na skutek globalnego ocieplenia miało dojść do wymierania życia na planecie.

"Święte nasiona" w norweskim Globalnym Banku Nasion

Do tej wyjątkowej fortecy trafiły nowe nasiona. Znalazła się wśród nich kukurydza White Eagle, która jest najświętszą rośliną dla mieszkających w Oklahomie Indian Cherokee. Jak podaje Science Alert, w schronie złożono także nasiona jednej z odmian pierwiosnka.

W ten sposób zachowa się nasza kultura. Nastaną nowe pokolenia, a te nasiona nadal będę przechowywały naszą historię. Dzięki nim na świecie zawsze będzie istniała cząstka ludu Cherokee - komentował na początku lutego plan przekazania nasion Chuck Hoskin Jr., szef Cherokee Nation.

Globalny Bank Nasion został wydrążony w wiecznej zmarzlinie. Znajdują się w nim nasiona roślin jadalnych z całego świata. Jest ich tam około 400 tys.

Wyjątkowe warunki. W wydrążonym w wiecznej zmarzlinie obiekcie bez trudu udaje się utrzymać sprzyjającą przetrwaniu nasion temperaturę -18 stopni Celsjusza. Pomaga w tym również obniżona zawartość tlenu.

Globalny Bank Nasion boryka się z problemami. Na skutek topnienia lodu zdarzało się, że jego tunele były podtapiane. Miało to miejsce w 2017 roku. Gdy na przełomie XIX i XX w. obiekt był projektowany, nikt nie zakładał, że ziemski klimat zmieni się tak bardzo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(94)
paweł
miesiąc temu
będziemy żyć do samej śmierci ani sekundy dłużej
szef
miesiąc temu
Proponuje się walnąć w łeb kolbą kukurydzy White Eagle aby oświecenie Cherokee spłynęło na autora tych wypocin ... oraz pierwiosnek w formie czopka na synapsy,
etam
miesiąc temu
Takie magazyny są po to, żeby wrócić do bazowych (i zdrowych) wersji roślin w sytuacji gdy okaże się, że współczesne odmiany się zdegenerują.
=r=o=b=o=
miesiąc temu
Gdy obiekt był projektowany, nikt nie zakładał, że ziemski klimat zmieni się tak bardzo.(ale wcześniej)Działa on na wypadek globalnej katastrofy, np. gdyby na skutek globalnego ocieplenia miało dojść do wymierania życia na planecie.
teknokiller
miesiąc temu
Marihuana.Część ludzkiej kultury.
Najnowsze komentarze (94)
lynx
miesiąc temu
U indian Cherokee rada plemienia nazywa się Grand Cherokee, a zasiadają w niej wodzowie Laredo, Limited i SRT 😁
qwer
miesiąc temu
A wodę święconą od szamana z Torunia to tam zawieźli?
Mno
miesiąc temu
Nasiona magazynuje się na wypadek globalnego ocieplenia ,ale nikt nie spodziewał się zmiany klimatu gdy obiekt budowano ;-) Ot i logika "ekologów" .
kris007
miesiąc temu
A nasiona męskie mają.???
Aqu
miesiąc temu
Pingwiny blokują wstęp
123
miesiąc temu
Tak tak ...a Świstak dalej zawija ....
teknokiller
miesiąc temu
Marihuana.Część ludzkiej kultury.
Smutna
miesiąc temu
No to koniec. Kiribati tonie, Holandię zalewa, koronawirus zabija. A u nas wciąż kult Kaczyńskiego. Nic innego się nie liczy.
Butka.
miesiąc temu
To nieważne! Jakie hasło ma PO użyć do wyborów prezydenckich? PILNIE PRZESYŁAĆ PROPOZYCJE !
papatek
miesiąc temu
Bzdura, nasiona się obronią, przyroda się obroni, człowiek nie da rady, witajcie nowi.
lkmijoih
miesiąc temu
A na co komu te nasiona jak nie będzie ludzi
dzidzia
miesiąc temu
a co z ziemniakami? mają?
NUNANA
miesiąc temu
a ta kukurydza to zmodyfikowana ?
fifa
miesiąc temu
CZY SĄ TAM NASIONA Z GMO I SPRYSKANE ROUNDUPEM?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić