Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Topniejący lód w Arktyce niesie za sobą większe zagrożenia, niż sądzono

37
Podziel się

Skutki gwałtownego ocieplenia Arktyki mogą okazać się jeszcze gorsze niż sądzono. Wieczna zmarzlina topnieje i ujawnia swoje tajemnice. Oprócz skamieniałości z plejstocenu są to ogromne emisje węgla i metanu, toksyczna rtęć i zapomniane choroby.

Topnienie lodów w Arktyce
Topnienie lodów w Arktyce (iStock.com)
bCGlwvDp

Wieczna zmarzlina zawiera około 15 miliardów ton węgla. To około dwa razy tyle, ile unosi się obecnie w atmosferze. Przed rokiem 2100 może stopić się od 30 do 70 proc. wiecznej zmarzliny. Liczba ta zależy od tego, jak skutecznie zareagujemy na zmiany klimatu. 70 proc. stopi się, gdy będziemy spalać paliwa kopalne w obecnym tempie, a 30 proc. jeżeli znacznie mocno ograniczymy ich emisję.

Topnienie zmarzliny obudzi bytujące w niej mikroorganizmy. Zaczną one rozkładać węgiel znajdujący się w glebie i uwalniać go jako CO2 lub metan, czyli gazy cieplarniane - donosi BBC. Jak podkreśla amerykańska badaczka Sue Natali, wśród naukowców mówi się o "węglowej bombie".

Nie są to jednak jedyne zagrożenia czyhające w niegdyś zamarzniętej ziemi. Latem 2016 r. grupa pasterzy reniferów zaczęła chorować na tajemniczą chorobę. Pojawiły się pogłoski, że to „zaraza syberyjska”, która ostatnio pojawiła się w regionie w 1941 roku. Kiedy zmarł młody chłopak i 2500 zwierząt, chorobę rozpoznano. Okazał się nią wąglik. Zarażenie nastąpiło przez kontakt z rozmrożonymi szczątkami reniferów, które były ofiarami epidemii wąglika 75 lat wcześniej.

bCGlwvDr

Zdaniem naukowców podobne tragedie mogą wydarzyć się w przyszłości. Istnieje prawdopodobieństwo, że wirusy hiszpanki i ospy prawdziwej czy bakterie dżumy zostały zamrożone w wiecznej zmarzlinie. Jej topnienie może doprowadzić do nawrotu dawno zapomnianych chorób.

Dodatkowo w Arktyce znajduje się łącznie 1 656 000 ton rtęci. To około dwa razy więcej niż we wszystkich innych glebach, oceanach i w atmosferze. Na skutek topnienia wiecznej zmarzliny przedostanie się ona do łańcucha pokarmowego.

Działania podjęte przez społeczność międzynarodową będą miały znaczący wpływ na to, ile dwutlenku węgla zostanie uwolnione i ile wiecznej zmarzliny się roztopi. Musimy zachować tak wiele wiecznej zmarzliny, jak tylko możemy. I mamy nad tym kontrolę. Emisje nie mogą pozostać takie, jakie są. Od tego zależy Arktyka. A my zależymy od Arktyki - powiedziała w rozmowie z BBC naukowiec Sue Natali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCGlwvDx

Zobacz także: Renifery są już tak głodne, że jedzą wodorosty

bCGlwvDS
KOMENTARZE
(37)
.
rok temu
Ruszamy w końcu tylki, zmobilizujmy się bo serio ta planeta długo nie pociągnie ..
awea
rok temu
Nie ma gorszej choroby niż obecny przemysł farmaceutyczny więc dramatu nie będzie
123
rok temu
Nie było ludzi były zmiany klimatyczne. Nie będzie ludzi będą zmiany klimatyczne
bCGlwvDT
Gucio
rok temu
Ziemia się obroni przed człowiekiem niszcząc go ,planetą zawładnie inny gatunek.
khorba
rok temu
i dobrze za 30 lat na durna ludzka cywilizacja wyginie a narura będzie miała spokuj
Najnowsze komentarze (37)
broo
rok temu
dzien sądu sie zbliza
joanna
rok temu
juz niedlugo wszystkie filmy o tym że ziemia została zniszczona będą prawda.
Zbigniew
rok temu
Eko - Bełkot
jjaa
rok temu
wycinajcie więcej drzew, to na pewno będzie lepiej...
Greg
rok temu
Czyli to koniec ?
Zg
rok temu
I co politycy wolą obrażać siebie na wzajem zamiast ratować ludzkość, za dużo kasy dostają od koncernów żeby coś zrobić. Człowiek najtrudniejsza bakteria na swiecie
Alojzy
rok temu
Natura chce sie pozbyc rzyta i jego gojow.
Op
rok temu
Weźcie wyluzujcie, tak się dzieje od milionów lat. Przestańcie się nakręcać.
bCGlwvDL
Savio
rok temu
przecież globalne ocieplenie to wymysł korpo lobby lub ściema . Gdzie się podziali Ci durnie, rok temu to było ich tutaj tysiące....
pomysl
rok temu
To nie natura produkuje toksyny .To przemysł zbrojeniowy supermocarstw i próby nuklearne oraz składowiska odpadów mogą być problemem.Natura sama sie regeneruje.Efekt cieplarniany to olbrzymia temperatura w wyniku prób termo jądrowych.I tym powinni sie zająć obrońcy przyrody z Grimpis.
to proste
rok temu
ziemia sama się obroni przed pazernymi ludźmi
weteryniarz
rok temu
Jaki bałwan pisał ten tekst? Jaki "węgiel" jest uwalniany z wiecznej zmarzliny? Węgiel na rozwolnienie??!!!
Cvq
rok temu
Wszystko ewoluuje i zmienia się , my też nawet gdybyśmy nie chcieli .To co bedzie za 100 lat nie dotyczy nikogo z nas , an następne pokolenia sie dostosują.
Wojtek
rok temu
Topnieją zmarzliny które prognozowano że stopnieją za 70 lat dopiero, jest fatalnie a po komentarzach (i wypowiedziach PiS) widać że ludzie wolą udawać, że jest cacy i będzie lepiej. Współczuję rodzicom małych dzieci :(
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić