o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Topniejący lód w Arktyce niesie za sobą większe zagrożenia, niż sądzono

37
Podziel się

Skutki gwałtownego ocieplenia Arktyki mogą okazać się jeszcze gorsze niż sądzono. Wieczna zmarzlina topnieje i ujawnia swoje tajemnice. Oprócz skamieniałości z plejstocenu są to ogromne emisje węgla i metanu, toksyczna rtęć i zapomniane choroby.

Topnienie lodów w Arktyce
Topnienie lodów w Arktyce (iStock.com)
bEEzvIfF

Wieczna zmarzlina zawiera około 15 miliardów ton węgla. To około dwa razy tyle, ile unosi się obecnie w atmosferze. Przed rokiem 2100 może stopić się od 30 do 70 proc. wiecznej zmarzliny. Liczba ta zależy od tego, jak skutecznie zareagujemy na zmiany klimatu. 70 proc. stopi się, gdy będziemy spalać paliwa kopalne w obecnym tempie, a 30 proc. jeżeli znacznie mocno ograniczymy ich emisję.

Topnienie zmarzliny obudzi bytujące w niej mikroorganizmy. Zaczną one rozkładać węgiel znajdujący się w glebie i uwalniać go jako CO2 lub metan, czyli gazy cieplarniane - donosi BBC. Jak podkreśla amerykańska badaczka Sue Natali, wśród naukowców mówi się o "węglowej bombie".

Nie są to jednak jedyne zagrożenia czyhające w niegdyś zamarzniętej ziemi. Latem 2016 r. grupa pasterzy reniferów zaczęła chorować na tajemniczą chorobę. Pojawiły się pogłoski, że to „zaraza syberyjska”, która ostatnio pojawiła się w regionie w 1941 roku. Kiedy zmarł młody chłopak i 2500 zwierząt, chorobę rozpoznano. Okazał się nią wąglik. Zarażenie nastąpiło przez kontakt z rozmrożonymi szczątkami reniferów, które były ofiarami epidemii wąglika 75 lat wcześniej.

bEEzvIfH

Zdaniem naukowców podobne tragedie mogą wydarzyć się w przyszłości. Istnieje prawdopodobieństwo, że wirusy hiszpanki i ospy prawdziwej czy bakterie dżumy zostały zamrożone w wiecznej zmarzlinie. Jej topnienie może doprowadzić do nawrotu dawno zapomnianych chorób.

Dodatkowo w Arktyce znajduje się łącznie 1 656 000 ton rtęci. To około dwa razy więcej niż we wszystkich innych glebach, oceanach i w atmosferze. Na skutek topnienia wiecznej zmarzliny przedostanie się ona do łańcucha pokarmowego.

Działania podjęte przez społeczność międzynarodową będą miały znaczący wpływ na to, ile dwutlenku węgla zostanie uwolnione i ile wiecznej zmarzliny się roztopi. Musimy zachować tak wiele wiecznej zmarzliny, jak tylko możemy. I mamy nad tym kontrolę. Emisje nie mogą pozostać takie, jakie są. Od tego zależy Arktyka. A my zależymy od Arktyki - powiedziała w rozmowie z BBC naukowiec Sue Natali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEzvIfN
Zobacz także: Zobacz także: Renifery są już tak głodne, że jedzą wodorosty
bEEzvIgi
KOMENTARZE
(37)
broo
2 lata temu
dzien sądu sie zbliza
joanna
2 lata temu
juz niedlugo wszystkie filmy o tym że ziemia została zniszczona będą prawda.
Zbigniew
2 lata temu
Eko - Bełkot
bEEzvIgj
jjaa
2 lata temu
wycinajcie więcej drzew, to na pewno będzie lepiej...
Greg
2 lata temu
Czyli to koniec ?
Zg
2 lata temu
I co politycy wolą obrażać siebie na wzajem zamiast ratować ludzkość, za dużo kasy dostają od koncernów żeby coś zrobić. Człowiek najtrudniejsza bakteria na swiecie
Alojzy
2 lata temu
Natura chce sie pozbyc rzyta i jego gojow.
Op
2 lata temu
Weźcie wyluzujcie, tak się dzieje od milionów lat. Przestańcie się nakręcać.
Savio
2 lata temu
przecież globalne ocieplenie to wymysł korpo lobby lub ściema . Gdzie się podziali Ci durnie, rok temu to było ich tutaj tysiące....
pomysl
2 lata temu
To nie natura produkuje toksyny .To przemysł zbrojeniowy supermocarstw i próby nuklearne oraz składowiska odpadów mogą być problemem.Natura sama sie regeneruje.Efekt cieplarniany to olbrzymia temperatura w wyniku prób termo jądrowych.I tym powinni sie zająć obrońcy przyrody z Grimpis.
to proste
2 lata temu
ziemia sama się obroni przed pazernymi ludźmi
weteryniarz
2 lata temu
Jaki bałwan pisał ten tekst? Jaki "węgiel" jest uwalniany z wiecznej zmarzliny? Węgiel na rozwolnienie??!!!
Cvq
2 lata temu
Wszystko ewoluuje i zmienia się , my też nawet gdybyśmy nie chcieli .To co bedzie za 100 lat nie dotyczy nikogo z nas , an następne pokolenia sie dostosują.
bEEzvIgb
Wojtek
2 lata temu
Topnieją zmarzliny które prognozowano że stopnieją za 70 lat dopiero, jest fatalnie a po komentarzach (i wypowiedziach PiS) widać że ludzie wolą udawać, że jest cacy i będzie lepiej. Współczuję rodzicom małych dzieci :(
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić