Karolina Modzelewska
Karolina Modzelewska| 

Nowe objawy COVID-19. Węch i smak pomogą w diagnozie

4

Wraz z rozwojem pandemii naukowcy coraz lepiej poznają aktualnego wroga ludzkości – koronawirus SARS-CoV-2 i wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (od ang. Coronavirus Disease 2019). Do znanych wcześniej objawów dołączają nowe, dzięki którym możemy lepiej i szybciej rozpoznawać zakażenie koronawirusem.

Nowe objawy COVID-19. Węch i smak pomogą w diagnozie
(Getty Images)

Gorączka i suchy kaszel, a także problemy z oddychaniem to symptomy, które powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do szukania wykwalifikowanej pomocy. Powszechnie znane objawy nie są jednak jedynymi, które powinny budzić nasz niepokój.

Zdaniem brytyjskich i włoskich lekarzy listę popularnych objawów warto uzupełnić o utratę smaku i węchu. Występuje ona nawet wówczas, gdy nie towarzyszą jej pozostałe symptomy zakażenia koronawirusem.

Nowe objawy koronawirusa

Wnioski te opierają się na analizie badań, przeprowadzonych w Korei Południowej, gdzie około 30 proc. z badanych pacjentów utraciło węch bez jednoczesnego wystąpienia pozostałych objawów choroby. Wspomina o tym prof. Claire Hopkins, prezes Brytyjskiego Towarzystwa Rynologicznego:

Chcemy zwiększyć świadomość, że jest to oznaka infekcji i każdy, kto cierpi na utratę węchu, powinien się izolować.

Zalecenia te dotyczą zwłaszcza osób, które nie są świadome zakażenia i – ponieważ nie występują u nich inne objawy infekcji – mogą nadal roznosić koronawirusa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić