Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
wb
|

Nowe przepisy w Polsce? Posłowie chcą obniżenia dopuszczalnej prędkości

22
Podziel się:

Z powodu epidemii koronawirusa polskie szpitale mają pełne ręce roboty. Grupa posłów zdecydowała się złożyć wniosek o obniżenie dopuszczalnej prędkości na drogach, aby odciążyć służbę zdrowia. Wypadków jest co prawda mniej, jednak są one dużo bardziej poważne.

Posłowie chcą zmniejszyć dopuszczalną prędkość na drogach
Posłowie chcą zmniejszyć dopuszczalną prędkość na drogach (Getty Images, Sean Gallup)

Z powodu wprowadzonych obostrzeń dotyczących przemieszczania się, ruch na drogach jest mniejszy. Z dostarczonych przez policję danych wynika jednak, że w miastach pojazdy poruszają się nawet o 25 proc. szybciej. I choć aut ubyło to właśnie przez wyższą prędkość skutki ewentualnych wypadków są dużo poważniejsze.

Przykładowo od 1 do 21 stycznia było 1287 wypadków, w których zginęło 107 osób, a rannych zostało 1450 osób. Tymczasem od 1 do 21 kwietnia wypadków było o połowę mniej (659), w związku z mniejszym ruchem. Ale zabitych było aż 123, a więc więcej niż w porównywanym okresie (rannych 708).

Obniżenie dopuszczalnej prędkości będzie rozwiązaniem?

Posłowie chcą odciążyć medyków i szpitale, zajęte walką z koronawirusem. W tym celu grupa dziewięciu posłów Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy złożyła wniosek do Ministerstwa Infrastruktury. Chodzi o obniżenie dopuszczalnej prędkości na polskich drogach.

Ograniczenie miałoby obowiązywać tylko na czas epidemii. Pomysł jest oparty na działaniach, które już wcześniej podjęli niemieccy deputowani. Propozycja dotyczyła obniżenia prędkości do 30 km/h w terenie zabudowanym, 70 km/h poza nim i do 100 km/h na autostradach. Składający wniosek czekają teraz na odpowiedź resortu infrastruktury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
kierowca BOR
2 lata temu
Czyli na czas pandemii (według tych posłów) dostawy mogą się spóźniać, transport tracić rentowność, korki rosnąć, ludzie nie docierać na czas do pracy itd? Kto za to zapłaci ? Ci Niemcy którzy tak postanowili zaeksperymentować u siebie? Jeśli tak zapatrujemy się na Niemców to zacznijmy od zrównania stopy życiowej i standardów życia z Niemcami a potem się porównujmy. A może to Ci posłowie zechcą sprawdzić swój pomysł najpierw na sobie a potem dopiero narażać gospodarkę na kolejne straty? Pojeżdżą sobie przez miesiąc sami jak proponują innym i się przekonają jakie to optymalne? Sklep im zamkną przed nosem, do roboty się spóźnią, do lekarza nie dojadą, zakupów nie zrobią bo towar nie dojechał, dzieci im nie przyjmą bo się spóźniły - no czegoś się o zwykłym życiu nauczą!
elf
2 lata temu
Tak to pomysł dobry dla tych co się uczą jeździć samochodem na nauce jazdy,ale nie dla normalnego społeczeństwa,gdyż spalanie będzie większe w samochodach ,a taka jazda zapcha wszystkie ulice w mieście zwłaszcza w godzinach szczytu np w Warszawie.Po drugie na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu 100 km/h zwiększy czas przejazdu z miasta A do B.Przecież na zachodzie nikt się takimi pomysłami nie zajmuje ,bo to tylko w Polsce takie pomysły stale jakieś grupy posłów mają . Ponadto Policja tylko najlepiej się czuje jak karze mandatami kierowców,zwracając uwagę na to jakim to dany kierowca się porusza pojazdem i dostosowuje mandat do ,,fury'',co odczuł jeden ze znajomych w Inowrocławiu.
Andrzej
2 lata temu
KO i Lewica ogarnijcie się.
maniu_111
3 lata temu
to absurd Ile czasu będzie potrzeba by przejechać przez Polskę Nie prędkość jest problemem tylko łamanie przepisów. Zreszta ile wypadków miały w ostatnich czasach auta uprzywilejowane jadące z nadmierną prędkością i nie baczące na przepisy.
Artur
3 lata temu
Ok, obniżamy prędkość i likwidujemy immunitet poselski
ble ble
3 lata temu
kasa kasa a gdzie złoto z UK?
baca
3 lata temu
Haw wicie tutok.Tak ze 20 km/h w terenie zabudowanym, 50 km/h poza nim i do 80 km/h na autostradach wystarcyłoby?.
Rin
3 lata temu
Kto ? Z imienia i z nazwiska, proszę.
tiger
3 lata temu
Aradary i drogówka sa na kwarantannie pewnie i nie ma kto kontrolowac
Vcgcxd
3 lata temu
Czy chodzi o poprawę bezpieczeństwa, czy zgarnięcie kasy za projekt legislacyjny i obrady w komisjach? Jakie badania przeprowadzono w związku z tym projektem?
Matthew
3 lata temu
wreszcie.
san
3 lata temu
Pod warunkiem że odetną im po 30% z każdej nogi
eeee
3 lata temu
chory kraj podły i pisowski
Ares
3 lata temu
Kogo wy wybieracie? Powinni ludzi zapytać czy chcą.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić