o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Nowe uprawnienia Poczty Polskiej. Pracownicy będą mogli otwierać koperty

222
Podziel się

Poczta Polska ma otrzymać nowe uprawnienia. Dadzą one pracownikom możliwość otwierania niektórych kopert. Później przesyłki będą skanowane i dostarczane elektronicznie.

Poczta Polska będzie mogła więcej
Poczta Polska będzie mogła więcej (Getty Images, NurPhoto)
bDTevPGt

Pomysł dotyczy korespondencji urzędowej. Odpowiednie przepisy mają być elementem nowej tarczy antykryzysowej. Takie informacje uzyskali dziennikarze "Rzeczpospolitej". "Tarcza 2.0" ma zakładać też między innymi rozszerzenie kręgu przedsiębiorców uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS.

Największe kontrowersje budzą jednak nowe uprawnienia dla Poczty Polskiej. Z projektu wynika, że rząd na dużą skalę chce rozpowszechnić tak zwane przesyłki hybrydowe. Wiąże się to z tym, że przedstawiciele Poczty Polskiej będą mogli otwierać niektóre koperty, a następnie skanować przesyłki i doręczać je w formie elektronicznej.

Zobacz także: Koronawirus. Program specjalny - odcinek 4

bDTevPGv

Nowe rozwiązania w Poczcie Polskiej - znamy szczegóły

Które koperty będzie mogła otwierać Poczta Polska? Oczywiście nikt nie uprawni pracowników tej instytucji to przeglądania listów prywatnych. O tym nie ma mowy. Pracownicy poczty zostaną natomiast upoważnieni do otwierania niektórych rodzajów korespondencji urzędowej.

Uprawnienie miałoby dotyczyć przesyłek wysyłanych chociażby w postępowaniach administracyjnych, egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych lub w sprawach o wykroczenia, gdy przepisy przewidują doręczenie wezwań, zawiadomień oraz innych pism, od których daty doręczenia biegną terminy. Z projektu wynika, że "w przypadku braku możliwości przekształcenia przesyłki listowej w postać elektroniczną, operator pocztowy ponownie przesyłkę kopertuje i doręcza do adresata w pierwotnej postaci przesyłki listowej" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

bDTevPGB

Pomysł na wprowadzenie takich zmian z pewnością wznieci wiele dyskusji. Bez wątpienia znajdą się tacy, którzy absolutnie nie będą chcieli, by pracownicy Poczty Polskiej zaglądali do ich przesyłek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDTevPGW
KOMENTARZE
(222)
Jjg
rok temu
Przepisy sa niezgode z RODO. To milinowe kary dla polski.
MOHER
rok temu
TO LOGICZNE.PO KURKI Z PREZESEM MAJĄ KOPERTY OTWIERAĆ I LICZYĆ GŁOSY.A TAK POCZTA ZAROBI,A ONI BEDA MIEĆ CZYSTE RĘCE .NIKT IM NIE ZARZUCI ŻE SFAŁSZOWALI WYBORY.
xolsen
rok temu
inwigilacja
bDTevPGX
smutna Polsko
rok temu
Nie ważne jak głosujesz, ważne kto liczy głosy. A gdzie tajność głosowania?
andy
rok temu
własnym oczom nie wierzę, prezesuniem poczty został partyjny kundel z ajbiemami, aparatczyk a głosy będą zbierać oddziały SA czyli WOT.
Najnowsze komentarze (222)
anonim
rok temu
Za jakiś czas w telefonie będziemy słyszeć "rozmowa kontrolowana"
Mati
rok temu
U nas w domu nikt nikomu nie otwiera poczty, nie życzę sobie żeby to robiły obce osoby. Czy w tym kraju nie zostanie już ani trochę prywatności gdzie my żyjemy w trzecim świecie,a co na to Unia Europejska.
jaja
rok temu
policja z wojskiem na ulicach, telefony na posłuchu, poczta kontroluje listy, to demokratyczne państwo pisowskie, tym razem Jareczek czuwa.
Paweł
rok temu
a nie prosciej byloby gdyby urzedy wysylaly poczta elektroniczna????
Andy
rok temu
Ludzie, usługa "otwierania" skanowania i wysyłania listów mailem jest już na poczcie i dotyczy firm i jest płatna , patrz Envelo, polega to na tym, że firma składa takie życzenie na piśmie, list wtedy jest otwierany skanowany email a Oryginał się niszczy polecony taki uważa się za doręczony/odebrany i Poczta za to opowiada (tak mniej więcej to wygląda) żadna nowość, ale jest na życzenie adresata nie dajcie się wprowadzać w błąd.
Wyborca
rok temu
PIS "wynalazł" sposób na eliminację kart wyborczych
Marta
rok temu
a dlaczego skanowane przesyłki nie mogą być już na etapie urzędu, skoro wpływająca do urzędu korespondencja jest skanowana, czemu nie może działać to w druga stronę????
ludzi
rok temu
Te przepisy nie dotyczą wszystkich.Tylko tych co złoża żądanie na pocztę. Nie wiem czy wiecie ale takie rzeczy świadczą często firmy księgowe podnajmowanie skrzynek i jest to na dziko.
bDTevPGP
RomanTyczka
rok temu
Czyżby był to kolejny temat zastępczy, żeby obywatele mieli o czym dyskutować i bulwersować się? Coś większego się szykuje, coś knują, pewni wkrótce się przekonamy. Czeka nas dyktatura!
list
rok temu
to jest skandal
am55
rok temu
Teraz wiadomo dlaczego nie pozwolono Polakom posiadać BRONI......Zamordyzm całkowity . Teraz mi wstyd że glosowałem na pis .....
Tylne drzwi.
rok temu
👏Początek końca prywatności bo jeśli ktoś sądzi ze dotyczy to tylko listów o których mowa na chwile obecna nigdy puzzli nie układał,jak wiadomo w końcu będzie cały obrazek ale w tym przypadku nie bedzie wyglądał sympatycznie. Proszę sobie posklejac te wszystkie małe elementy od początku dodać troszkę logiki i analizy i co będziemy mieli? Pozostawiam waszej wyobrazni. I na koniec pytam się (odnośnie tych wszystkich zakazów i nakazow) czy jak będzie zarządzenie zeby skakać z dachu na główkę to też to zrobicie bo jek nie to kara tam np. 10000zl. Naprawdę proponuję przełączyć sie na tryb myślenia.
ake?
rok temu
Czy to nie fake?
Block
rok temu
Kolejny podły fake news. Jak widać, niektórzy ciągle dają się nabierać
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić