Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Nowe uprawnienia Poczty Polskiej. Pracownicy będą mogli otwierać koperty

264

Poczta Polska ma otrzymać nowe uprawnienia. Dadzą one pracownikom możliwość otwierania niektórych kopert. Później przesyłki będą skanowane i dostarczane elektronicznie.

Poczta Polska będzie mogła więcej
Poczta Polska będzie mogła więcej (Getty Images, NurPhoto)

Pomysł dotyczy korespondencji urzędowej. Odpowiednie przepisy mają być elementem nowej tarczy antykryzysowej. Takie informacje uzyskali dziennikarze "Rzeczpospolitej". "Tarcza 2.0" ma zakładać też między innymi rozszerzenie kręgu przedsiębiorców uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS.

Największe kontrowersje budzą jednak nowe uprawnienia dla Poczty Polskiej. Z projektu wynika, że rząd na dużą skalę chce rozpowszechnić tak zwane przesyłki hybrydowe. Wiąże się to z tym, że przedstawiciele Poczty Polskiej będą mogli otwierać niektóre koperty, a następnie skanować przesyłki i doręczać je w formie elektronicznej.

Zobacz także: Koronawirus. Program specjalny - odcinek 4

Nowe rozwiązania w Poczcie Polskiej - znamy szczegóły

Które koperty będzie mogła otwierać Poczta Polska? Oczywiście nikt nie uprawni pracowników tej instytucji to przeglądania listów prywatnych. O tym nie ma mowy. Pracownicy poczty zostaną natomiast upoważnieni do otwierania niektórych rodzajów korespondencji urzędowej.

Uprawnienie miałoby dotyczyć przesyłek wysyłanych chociażby w postępowaniach administracyjnych, egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych lub w sprawach o wykroczenia, gdy przepisy przewidują doręczenie wezwań, zawiadomień oraz innych pism, od których daty doręczenia biegną terminy. Z projektu wynika, że "w przypadku braku możliwości przekształcenia przesyłki listowej w postać elektroniczną, operator pocztowy ponownie przesyłkę kopertuje i doręcza do adresata w pierwotnej postaci przesyłki listowej" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Pomysł na wprowadzenie takich zmian z pewnością wznieci wiele dyskusji. Bez wątpienia znajdą się tacy, którzy absolutnie nie będą chcieli, by pracownicy Poczty Polskiej zaglądali do ich przesyłek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić