Obama zakazał tych słów. Cenzurują nawet "eskimosa"

29

Prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał ustawę zakazującą stosowania przez urzędy federalne kontrowersyjnych słów, odnoszących się do mniejszości etnicznych i rasowych. Decyzja nie wszystkim przypadła do gustu.

Obama zakazał tych słów. Cenzurują nawet "eskimosa"
(PAP/EPA, fotomontaż o2.pl)

*W komunikacie Białego Domu pojawiła się tylko krótka wzmianka. *Biuro prasowe donosi, że ustawa H.R. 4238 "modernizuje określenia odnoszące się do mniejszości". Co właściwie zrobiono?

Barack Obama podpisał zakaz używania w dokumentach federalnych słów "oriental", "negro", "eskimo", "American Indian" oraz "Aleut". Zastąpić je mają odpowiednio "Asian American", "African American", "Native Alaskan" oraz "Native Hawaiian" - wylicza "The Independent".

*O ile decyzja raczej spotkała się z zadowoleniem, to jednak nie wszystkich. *Według "Conservative Tribune", czyniąc tak, Obama pokazuje, że "ma problem z Pierwszą Poprawką do Konstytucji" [wolnością słowa - red.]. Na blogu Młodzi Konserwatyści skrytykowano prezydenta, że "kasuje część amerykańskiej historii". Na politycznym forum lucianne.com zabiegi Białego Domu porównano do działań kremlowskich cenzorów za czasów ZSRR.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Autor: Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić