REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 4 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Natalia Bogucka02.12.19 (11:30)

Oblubienica ISIS wróciła do Irlandii. Aresztowano ją na lotnisku

38-letnia obywatelka Irlandii, która został oblubienicą Państwa Islamskiego i wyjechała do Syrii, została aresztowana po powrocie do Dublina. Zostanie przesłuchana przez policję w związku z podejrzeniami o przestępstwa terrorystyczne.
RTÉ One

Lisa Smith i jej 2-letnia córka zostały deportowane z Turcji i w niedzielę przybyły do Irlandii. Tuż po wylądowaniu w Dublinie, 38-letnia oblubienica ISIS została aresztowana pod zarzutem przestępstw terrorystycznych. Jej córka trafiła pod opiekę krewnych.

To delikatna sprawa i chcę zapewnić ludzi, że wszystkie odpowiednie agencje państwowe ściśle ze sobą współpracują - przekazał w oświadczeniu irlandzki minister sprawiedliwości Charlie Flanagan.

REKLAMA

38-latka jest byłym członkiem Irlandzkich Sił Obronnych. W 2015 r., po przejściu na islam i radykalizacji postaw, wyjechała do Syrii. Tam dołączyła do szeregów ISIS i poślubiła dżihadystę z Wielkiej Brytanii.

Mąż Lisy Smith prawdopodobnie zginął w czasie walk. Kobieta wraz z 2-letnią córką przebywała w obozie dla uchodźców w Syrii. Władze Irlandii zgodziły się na ich powrót do Irlandii.

Po raz pierwszy o obecności Lisy Smith i jej dziecka w obozie dla uchodźców w Syrii dowiedzieliśmy się w marcu. Panowały tam wyjątkowo złe warunki. UNICEF ostrzegł, że śmiertelność dzieci jest tam niezwykle niepokojąca. Głównym przedmiotem zainteresowania rządu w tej sprawie było dobro małego dziecka, które znalazło się w środku strefy działań wojennych - przekazało irlandzkie ministerstwo spraw zagranicznych.

Na początku tego roku BBC przeprowadziło wywiad z Lisą Smith w Syrii. Kobieta mówiła, że chce wrócić do Irlandii i zaprzeczyła, by szkoliła dziewczęta do walki w imieniu ISIS i brała udział w aktach przemocy lub terroryzmu.

Jeśli zapytasz mnie, czy kogoś skrzywdzę? Nie. Czy mam zamiar coś zrobić? Nie. Interesuje mnie tylko wychowanie mojej córki i jej wykształcenie. Nawet nie sądzę, że jestem zradykalizowana. Wiem tylko, że przybyłam do Państwa Islamskiego i poniosłam porażkę. Nawet gdybym chciała walczyć, nie pozwoliliby mi - powiedziała Lisa Smith w rozmowie z dziennikarzem BBC.

Zobacz także: Nie żyje szef ISIS. "To większy sukces niż zabicie bin Ladena"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij