REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 34 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Łukasz Dynowski19.09.19 (07:21)

Oburzająca msza. Reakcja wiernych w kościele będzie zdecydowana [BADANIE]

Słowa Ewangelii coraz częściej ustępują w kościele miejsca retoryce politycznej. Co zrobią wierni, gdy z ambony usłyszą coś, co im się nie podoba? Dadzą mniej na tacę, a może po prostu wyjdą? Pytamy Polaków o zdanie.
Monkpress / East News

Szymon Hołownia nawoływał ostatnio do bojkotu kościołów, w których obecność polityki jest szczególnie widoczna.

Niech jak najszybciej opustoszeją te kościoły, w których Pan Jezus jest członkiem PiS-u, w których szczuje się heteroseksualistów na gejów – wzywał znany publicysta na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

REKLAMA

Komentarz Szymona Hołowni był związany ze sprawą abp. Jędraszewskiego i reakcją Kościoła na jego osławioną wypowiedź na temat "tęczowej zarazy". Ponieważ słychać coraz więcej głosów, że Kościół dzieli, zamiast łączyć, zapytaliśmy Polaków, co by zrobili, gdyby podczas mszy usłyszeli coś, co by im się wyjątkowo nie spodobało.

Zobacz też: Alkohol i imprezy podczas pielgrzymek. Ksiądz wyjaśnia, dlaczego tak wyglądała rzeczywistość

W badaniu przeprowadzonym na panelu Ariadna najczęściej padającą odpowiedzią było: wyjdę z kościoła (30 proc.). Dla sporego grona wiara wydaje się być jednak czymś, co uśmierza ból – także ból uszu. Aż 21 proc. badanych stwierdziło, że nie zrobiłoby nic, gdyby w trakcie kazania ksiądz opowiadał androny.

Jako alternatywną dla opuszczenia kościoła formę bojkotu część badanych podaje niełożenie na tacę. 10 proc. powiedziało, że w ogóle w takiej stacji nie dałoby ofiary, a 3 proc. deklaruje, że owszem, dałoby, ale mniej niż zamierzało.

Jeszcze inni stawiają na bezpośrednią konfrontację. Podejść po mszy do księdza i powiedzieć mu wprost, co się nie podobało – gotowość do takiego działania zgłasza 5 proc. respondentów.

Ariadna

A co zrobilibyście Wy? Wyjść, zostać, nie dać na tacę, a może porozmawiać z księdzem? Czekamy na Wasze opinie.

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1043 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 13 – 17 września 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij