Wróć na
Łukasz Dynowski
|
aktualizacja

Oburzająca msza. Reakcja wiernych w kościele będzie zdecydowana [BADANIE]

685
Podziel się

Słowa Ewangelii coraz częściej ustępują w kościele miejsca retoryce politycznej. Co zrobią wierni, gdy z ambony usłyszą coś, co im się nie podoba? Dadzą mniej na tacę, a może po prostu wyjdą? Pytamy Polaków o zdanie.

kościół religia taca
kościół religia taca (East News, Monkpress)
bCHAfUwR

Szymon Hołownia nawoływał ostatnio do bojkotu kościołów, w których obecność polityki jest szczególnie widoczna.

Niech jak najszybciej opustoszeją te kościoły, w których Pan Jezus jest członkiem PiS-u, w których szczuje się heteroseksualistów na gejów – wzywał znany publicysta na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Komentarz Szymona Hołowni był związany ze sprawą abp. Jędraszewskiego i reakcją Kościoła na jego osławioną wypowiedź na temat "tęczowej zarazy". Ponieważ słychać coraz więcej głosów, że Kościół dzieli, zamiast łączyć, zapytaliśmy Polaków, co by zrobili, gdyby podczas mszy usłyszeli coś, co by im się wyjątkowo nie spodobało.

bCHAfUwT

Zobacz też: Alkohol i imprezy podczas pielgrzymek. Ksiądz wyjaśnia, dlaczego tak wyglądała rzeczywistość

W badaniu przeprowadzonym na panelu Ariadna najczęściej padającą odpowiedzią było: wyjdę z kościoła (30 proc.). Dla sporego grona wiara wydaje się być jednak czymś, co uśmierza ból – także ból uszu. Aż 21 proc. badanych stwierdziło, że nie zrobiłoby nic, gdyby w trakcie kazania ksiądz opowiadał androny.

Jako alternatywną dla opuszczenia kościoła formę bojkotu część badanych podaje niełożenie na tacę. 10 proc. powiedziało, że w ogóle w takiej stacji nie dałoby ofiary, a 3 proc. deklaruje, że owszem, dałoby, ale mniej niż zamierzało.

Jeszcze inni stawiają na bezpośrednią konfrontację. Podejść po mszy do księdza i powiedzieć mu wprost, co się nie podobało – gotowość do takiego działania zgłasza 5 proc. respondentów.

bCHAfUwZ

A co zrobilibyście Wy? Wyjść, zostać, nie dać na tacę, a może porozmawiać z księdzem? Czekamy na Wasze opinie.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1043 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 13 – 17 września 2019 roku.

bCHAfUxa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCHAfUxu
KOMENTARZE
(685)
emeryt
10 miesięcy temu
Księża sami wyganiają ludzi z kościoła ,swoim postępowaniem ,czarna mafia w sukienkach, ju z dawno nie chodzę do kościoła ,który niszczą księża i biskupi pedofile i tym podobni.Kościół wcale nie jest mi potrzebny,pomodlę się w domu.
ewa
10 miesięcy temu
Fałszywi naśladowcy Jezusa.Jezus powiedział..darmo wzieliście darmo dawajcie..a co robi pazerna czarna sekta?
torg
10 miesięcy temu
Ludzie ze wsi patrzą na księdza jak w obraz.
bCHAfUxv
ero
10 miesięcy temu
Nie chodzę i nie mam problemu z wysłuchiwaniem pisowskiej propagandy.
niagnafsv
10 miesięcy temu
Zachowanie i wstrętne słowa niektórych księży oburzają. Powodują, że omijam kościół szerokim łukiem chociaż wierzę w Boga
Najnowsze komentarze (685)
ja 58
7 miesięcy temu
Widać dużo wiedzą o seksie skoro chcą o nim nauczać
henry the sav...
9 miesięcy temu
Zacznijmy od tego , że ja nie jestem Pan Jezus :)
henry the sav...
9 miesięcy temu
A kiedy kościół służył Bogu ? Już od stworzenia Świata nigdy mnie nie służyli tylko udają, że mnie służą a tak naprawdę służą wcielonemu Jorge Mario Bergoglio KOD ASCII 666.
tomasz
9 miesięcy temu
ja wierze w Boga ale nie w oszustow uprawiajacych zlodziejska i oszukancza posluge w sutannie. Poprostu chce sie pomodlic,--rozmawiam z bogiem w myslach,--- w lesie czy w pracy. Brzydze sie klerem chociaz bylem wiele lat ministrantem .. wtedy juz zobaczylem ta ZGNILIZNE, i oszukancze podejscie duchownych do wiary i oszukiwanie, oklamywanie szczegolnie starych,-bojacych sie smierci i tzw piekla ludzi. To pieklo-- wpajaja im wlasnie ksieza do glow -- przygotowujac sobie w ten sposob latwy lup. Ci ludzie na starosc okradna wlasna rodzine, wlasne wnuki i wlasne dzieci -- a psychopata w sukience z ironicznym usmiechem mowi im "Bug zaplac". To sekta, zorganizowana grupa przestepcza , mafia a nie zaden Kosciol. Dlatego tam nie chodze .
Dziadek Włade...
9 miesięcy temu
Na tacę się nie daje bo kościół jest opłacany przez skarb państwa z naszych podatków ! Ja chodzę do kościoła jak jest w nim pusto i cicho ! To panu Bogu w zupełności wystarczy !
atrix36
10 miesięcy temu
od ponad 10 lat nie chodzę do kościoła... Na tace nie dawalem i nie dam, niech wywalaja do pracy pedofile i obiboki. Mi nikt za darmo nic nie daje...
Chrzescijanin
10 miesięcy temu
Skoro niesa pozbawieni praw to niech się do tych praw przyznają. Niech płacą podatki zgodnie z prawem niech idą do więzienia zgodnie z prawem jeśli coś nabroja. A tak prawo cywilne to uznają tylko jak mają korzyść z tego a jak nie to zasłaniają się prawem boskim.
jar
10 miesięcy temu
Przestańcie tam chodzić , uwolnijcie się od kłamstwa . Wejrzyjcie w głąb swoich dusz .
bCHAfUxn
sondor
10 miesięcy temu
Kościół to dziwna instytucja. W sprawach osobowych to głęboka centralizacja, zaś w sprawach finansowych to znów decentralizacja, ze wskazaniem że biskup nakłada na każda parafię jakby "dziesięcinę", księża zaś wraz z biskupami "ciężko pracują" na coraz to gorszy wizerunek kościoła!!!
cynik
10 miesięcy temu
Wiara to śmierć rozumu. Religia to źródło obłędu, ciemnoty, zacofania, hipokryzji, ksenofobii.
.....
10 miesięcy temu
Niczego nie musiałbym robić gdyż od dawna do kościoła nie chodzę.
xxl
10 miesięcy temu
Olać te świątynie rozpusty i tyle !
gej
10 miesięcy temu
ksieza to geje,Jeden taki mnie podrywał.
kt
10 miesięcy temu
Księża nie są pozbawieni praw obywatelskich i jak każdy mogą, a w szczególnych sytuacjach muszą wypowiadać się w sprawach polityki. Jest to wewnętrzne kościelne uregulowanie w kościele katolickim, aby księża nie angażowali się w wąsko rozumianą politykę. Inaczej wygląda to w innych kościołach, np. prawosławnym. Chciałbym również przypomnieć, że posłem PO był - skąd inąd sympatyczny - pastor Godson. Zarzut wobec kościoła katolickiego, że angażuje się w politykę jest tak stary jak kościół - wystarczy znać Ewangelię. Przypomnę, że jednym z patronów Polski jest św. Stanisław, zabity przez króla za to, że "wtrącał się w politykę". W PRL był to koronny argument za prześladowaniem kościoła katolickiego. Sami jednak - co również czynią dzisiejsi totalni w Polsce - "mobilizowali" zwykle szantażem duchownych do polityki. Każdy duchowny po stronie totalnych "nie anagażuje" się w politykę. On broni kościoła.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić