Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Ofiary zabójcy z kina muszą zapłacić 700 tys. dolarów

25
Podziel się:

Ofiary i rodziny ofiar masakry podczas premiery filmu "Mroczny rycerz powstaje" muszą zapłacić właścicielowi kina 700 tys. dolarów. 20 lipca 2012 roku James Holden zabił na sali kinowej w miasteczku Aurora w amerykańskim stanie Kolorado 12 osób, a 70 ranił.

Ofiary zabójcy z kina muszą zapłacić 700 tys. dolarów
(Reuters/RJ Sangosti/Evan Semon/kolaż o2)

W grupowym pozwie skarżono sieć Cinemark. Zarzucono jej, jakoby miała niewystarczająco zabezpieczyć salę kinową przed atakiem szaleńca z karabinem. Po 4 latach od tragedii pozew został odrzucony, a zostały koszta sądowe oraz te poniesione przez ekspertów. Teraz każda z 15 osób, które wystsapiły do sądu, będzie musiała zapłacić blisko 47 tys. dolarów (184 tys. zł).

Prawnicy sieci kin zażądali od sądu pokrycia kosztów przechowywania dowodów, pracy archiwistów i podróży. W tym 500 tys. dolarów, jakie sieć kin zapłaciło za pracę ekspertów zeznających w procesie - donosi "Los Angeles Times".

Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku sędzia prowadzący sprawę radził autorom pozwu przyjęcie 150 tys. dolarów oferowanych przez Cinemark. Zapowiedział, że dzień później zamierza wydać wyrok zdecydowanie nie po ich myśli. Odmówiła kobieta, której strzelec zabił dwoje dzieci. Z jednym przyszła do kina, z drugim była w ciąży. Sama została ranna i jest sparaliżowana. Uznała, że pieniądze podzielone przez liczbę pozostałych przy życiu ofiar (41 osób) są nieproporcjonalne do rozmiaru tragedii. Na ugodę musieli zgodzić się wszyscy. Holden próbował uniknąć więzienia twierdząc, że jest niepoczytalny. Dostał dożywocie.

Autor: Jan Muller

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
menda
6 lat temu
I dobrze, bo co niby kino miało zrobić, żeby się przed takim czubem ochronić?
żenada
6 lat temu
James Holmes a nie Holden......
hała
6 lat temu
każda placówka powinna mieć monitoring i ochronę jak chce by ludzie przychodzili i w razie czego ochrona by reagowała a nie ludzie bezbronni pozostawieni sami sobie na śmierć a winnych nie ma i jeszcze żadnego odszkodowania ,sąd trzyma stronę biznesu a ci chorzy pokrzywdzeni zostali ukarani za im wyrządzoną krzywdę ---ot i prawo kto ma pieniądze to ma racje!
adam
6 lat temu
U nas rodziny poległych doją Pastwo aż miło .
gość
6 lat temu
Państwo powinno zapłacić, bo daje możliwość posiadania broni każdemu kto chce.
Maciej
6 lat temu
Wysłać Kijowy KOD!!! Doszło tam do złamania demokracji!!!
mihas99
6 lat temu
Analfabeci Holmes a nie Holden !!!
1650
6 lat temu
Nie do pomyślenia w Polsce PiSlamiści doją trupa smoleńskiego na potęgę
Flipflap
6 lat temu
Dlatego do kin nie chodze i innym radze nie idzcie.niestety czasy nie fajne.albo kina zaczna spr jak obsluga lotniska albo ludzie przestsna chodzic.dlaczego dzieci, bo ich najwiecej chodzi maja nie byc tam bezpieczne.ma byc ochrona wieksza jak nie niech kino upada.zreszta juz upadlo.filmy to tylko przerobki starych f. Albo jakis szajs bez wartosci.moze z wyjat.psa i pingwinow ;)
znowu....
6 lat temu
Mierny autorze tego tekstu - JAMES HOLMES !!! Pisać artykuł i żeby nie wiedzieć tak podstawowej rzeczy jak nazwisko mordercy ? To nawet nie przejęzyczenie, za co wam płacą? Nie czytacie tekstu ,który sam piszecie ?
pat
6 lat temu
ja tam do kina nie chodzę bo w kinie ludzie żrą i siorbią pół godziny reklam i coraz mniejsze ekrany w domu mam już większy
kasa i CASA
6 lat temu
Jakieś skojarzenia z zamachem w Smoleńsku?
samson
6 lat temu
to tak jakby producent obuwia z chin musiał mi zapłacić odszkodowanie bo byłem właśnie w ich butach na nogach kiedy szła pielgrzymka mostem który się zerwał :/
krzys
6 lat temu
HOLMES a nie HOLDEN baranie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić