Ofiary zabójcy z kina muszą zapłacić 700 tys. dolarów

31

Ofiary i rodziny ofiar masakry podczas premiery filmu "Mroczny rycerz powstaje" muszą zapłacić właścicielowi kina 700 tys. dolarów. 20 lipca 2012 roku James Holden zabił na sali kinowej w miasteczku Aurora w amerykańskim stanie Kolorado 12 osób, a 70 ranił.

Ofiary zabójcy z kina muszą zapłacić 700 tys. dolarów
(Reuters/RJ Sangosti/Evan Semon/kolaż o2)

W grupowym pozwie skarżono sieć Cinemark. Zarzucono jej, jakoby miała niewystarczająco zabezpieczyć salę kinową przed atakiem szaleńca z karabinem. Po 4 latach od tragedii pozew został odrzucony, a zostały koszta sądowe oraz te poniesione przez ekspertów. Teraz każda z 15 osób, które wystsapiły do sądu, będzie musiała zapłacić blisko 47 tys. dolarów (184 tys. zł).

Prawnicy sieci kin zażądali od sądu pokrycia kosztów przechowywania dowodów, pracy archiwistów i podróży. W tym 500 tys. dolarów, jakie sieć kin zapłaciło za pracę ekspertów zeznających w procesie - donosi "Los Angeles Times".

Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku sędzia prowadzący sprawę radził autorom pozwu przyjęcie 150 tys. dolarów oferowanych przez Cinemark. Zapowiedział, że dzień później zamierza wydać wyrok zdecydowanie nie po ich myśli. Odmówiła kobieta, której strzelec zabił dwoje dzieci. Z jednym przyszła do kina, z drugim była w ciąży. Sama została ranna i jest sparaliżowana. Uznała, że pieniądze podzielone przez liczbę pozostałych przy życiu ofiar (41 osób) są nieproporcjonalne do rozmiaru tragedii. Na ugodę musieli zgodzić się wszyscy. Holden próbował uniknąć więzienia twierdząc, że jest niepoczytalny. Dostał dożywocie.

Autor: Jan Muller

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić