Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Papież Franciszek podjął decyzję. To pierwsza kobieta na tak wysokim stanowisku

184

To prawdziwy precedens w historii Watykanu. Jeszcze do niedawna kierownicze stanowiska w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej były zarezerwowane dla kapłanów, biskupów i kardynałów. Decyzją papieża to zaszczytne stanowisko obejmie 67-letnia świecka prawniczka.

Papież Franciszek podjął decyzję. To pierwsza kobieta na tak wysokim stanowisku
(Getty Images, Franco Origlia)

Francesca Di Giovanni obejmie stanowisko wiceszefowej watykańskiej dyplomacji. Jak informuje "Voa News", Di Giovanni jest Włoszką i pochodzi z Palermo. Już od 27 lat pracuje w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Na czym będą polegały jej nowe obowiązki? Francesca Di Giovanni będzie koordynowała stosunki Watykanu z Organizacją Narodów Zjednoczonych oraz innymi organizacjami rządowymi. To na niej spocznie odpowiedzialność za zawieranie międzynarodowych traktatów.

Do tej pory Di Giovanni zajmowała się prawami uchodźców i imigrantów. Była również specjalistką od prawa międzynarodowego oraz własności intelektualnej. Interesowała się również problemami, których doświadczają kobiety oraz humanitaryzmem.

Zobacz także: Zobacz też: Papież pocałował zakonnicę. Nagranie obiega świat

67-latka nie będzie jedyną osobą na tym stanowisku. Drugim wiceszefem watykańskiej dyplomacji od 2019 roku jest Mirosław Wachowski, 66-letni prałat polskiego pochodzenia. Bezpośrednim przełożonym Di Giovanni i Wachowskiego pozostaje szkocki arcybiskup Paul Gallagher.

Di Giovanni wyraziła opinię, że papież Franciszek tym gestem okazał szacunek wszystkim kobietom. Ojciec Święty od początku pontyfikatu w niezwykle pozytywny sposób wypowiada się o ich roli w świecie. Wskazuje, że mają one specjalne predyspozycje do pełnienia mediacji i zaprowadzania pokoju. 67-latka wyraziła nadzieję, że dzięki tym cechom będzie mogła lepiej realizować swoje nowe zadania.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić