Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Papież Franciszek podjął decyzję. To pierwsza kobieta na tak wysokim stanowisku

129
Podziel się

To prawdziwy precedens w historii Watykanu. Jeszcze do niedawna kierownicze stanowiska w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej były zarezerwowane dla kapłanów, biskupów i kardynałów. Decyzją papieża to zaszczytne stanowisko obejmie 67-letnia świecka prawniczka.

Papież Franciszek podjął decyzję. To pierwsza kobieta na tak wysokim stanowisku
(Getty Images, Franco Origlia)
bCNIuNuJ

Francesca Di Giovanni obejmie stanowisko wiceszefowej watykańskiej dyplomacji. Jak informuje "Voa News", Di Giovanni jest Włoszką i pochodzi z Palermo. Już od 27 lat pracuje w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Na czym będą polegały jej nowe obowiązki? Francesca Di Giovanni będzie koordynowała stosunki Watykanu z Organizacją Narodów Zjednoczonych oraz innymi organizacjami rządowymi. To na niej spocznie odpowiedzialność za zawieranie międzynarodowych traktatów.

Do tej pory Di Giovanni zajmowała się prawami uchodźców i imigrantów. Była również specjalistką od prawa międzynarodowego oraz własności intelektualnej. Interesowała się również problemami, których doświadczają kobiety oraz humanitaryzmem.

bCNIuNuL

Zobacz też: Papież pocałował zakonnicę. Nagranie obiega świat

67-latka nie będzie jedyną osobą na tym stanowisku. Drugim wiceszefem watykańskiej dyplomacji od 2019 roku jest Mirosław Wachowski, 66-letni prałat polskiego pochodzenia. Bezpośrednim przełożonym Di Giovanni i Wachowskiego pozostaje szkocki arcybiskup Paul Gallagher.

Di Giovanni wyraziła opinię, że papież Franciszek tym gestem okazał szacunek wszystkim kobietom. Ojciec Święty od początku pontyfikatu w niezwykle pozytywny sposób wypowiada się o ich roli w świecie. Wskazuje, że mają one specjalne predyspozycje do pełnienia mediacji i zaprowadzania pokoju. 67-latka wyraziła nadzieję, że dzięki tym cechom będzie mogła lepiej realizować swoje nowe zadania.

bCNIuNuR

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCNIuNvm
KOMENTARZE
(129)
Janek
7 miesięcy temu
Robi sie ciekawie.Tylko dla kogo?
remi
7 miesięcy temu
Ci wszyscy przeciwnicy Franciszka chcą zachować Kościól taki, jak dotąd. Purpura, władza i kasa dla hierarchów, ciemny lud na kolana i czynić według woli oświeconych. Franciszek sięgnął bezpośrednio do nauk Chrystusa. Wiadomo, że naszym biskupom to nie podoba się. A zniesienie celibatu to kasa na rodziny księdza, nie mówiąc już o niezdrowych ciągotach księży żyjących wbrew naturze. To nie Chrystus nakazał celibat, ale komuś to pasuje, jak widać.
Januch
7 miesięcy temu
Papiez zAtrudnia a faszysta jedraszko wywala samotne matki z dziecmi z roboty
bCNIuNvn
oko
7 miesięcy temu
Zobaczcie jak do tej pory ksieza traktowali zakonnice i zakonnicy . Miali oni slubowac ubustwo zeby ksieza mogli je i ich nagradzac drobnymi rzeczami. Ksieza zrobili sobie z nich kuchty domowe , parobkow i tzw spermozlewki .
Asia
7 miesięcy temu
Bravo. Popieram działania tego papieża. Ten świat musi wrócić do korzeni, a hierarchowie kościoła, a szczególnie w Polsce coraz bardziej oddalają się od rdzenia prawdziwego kościoła katolickiego - powszechnego - zatem czego chcą i dokąd zmierzają?
Najnowsze komentarze (129)
pawel
4 miesiące temu
ani 1 listu do Tymoteusza 3 rozdziału nie zna , ani tego samego listu 2 rozdziału wersetu 12 +++ mać!
kato
7 miesięcy temu
No, łaskawca, ale dlaczego wiceszef a nie szef. Łaski nie robi, kobiety to ponad 50% ludzi na Ziemi. Dla mnie to żadna oznaka szacunku w stosunku do kobiet tylko świadomość, że w XXI wieku już nie można ich ignorować. Może tylko chwała, że wreszcie dociera to do przedstawicieli kościoła katolickiego
ewa
7 miesięcy temu
juuz sie ciesze, wariuje z radosci
aplauz
7 miesięcy temu
I to jest papież przez największe P :). Brawo
Pro.1
7 miesięcy temu
Kobiety to raz, a co z dziećmi - pora by faszystowski twór pana Benito D. był traktowany przez Państwa Świata, jak NAZIŚCI XXI wieku, którego nie obowiązuje Prawo Ziemskie, a pedofile i złodzieje, chodzili dumnie z podniesioną głową!!!???
Polonista
7 miesięcy temu
Nie "prawniczka", ale prawnik, zideologizowane nieuki! Słowo "prawniczka" ośmiesza osobę tak nazywaną. Przykładowo: "reprezentantem została prawnik/reprezentantem został prawnik" - płeć jest przy czasowniku. W innych przypadkach np. w odmianie, np. "Rozmawiałem z dyrektorem Kowalskim/rozmawiałem z dyrektor Kowalską".
Z vxsfcx
7 miesięcy temu
Kierunek nieunikniony. Kobiety są bardziej religijne liczenie od mężczyzn i utrzymanie ich we wplywach wymaga zwiększenia pidmiotowości.
Ppaa
7 miesięcy temu
W wielu religiach kobiety sa kaplankami i nic sie zlego nie dzieje. Ponadti wiele osob jest ateistami i tez sa szczesliwi. Grunt to niech kosciol nie bierze kasy od wszystkich bo to nie jest uczciwe i nie pcba sie do swieckich instytucji
bCNIuNvf
Gosc
7 miesięcy temu
Nie widzę w tym nic przełomowego , kobieta od dawna tam pracowała tylko awansowała. Poza tym ma 67 lat, u nas taki wiek emerytalny nie przeszedł a co dopiero dalsza praca
Sam
7 miesięcy temu
... 67-letnia świecka prawniczka,kuzynka Franciszka :)
jola
7 miesięcy temu
Stare dziadygi rozłozą swięty kościół Katolicki na łopatki
Misi
7 miesięcy temu
Przez 2000 lat kobiety były dosłownie traktowane przez ta sektę jak zwierzęta.poznajcie historię sekty i jak się będzie wam podobała to sobie do niej chodźcie i nie zawracajcie myslacym gitary
Racjonalista
7 miesięcy temu
Jak widać poprzedni papieże i Bóg się mylili i okłamywali ludzi wmawiając wszystkim o pośledniej roli kobiet. Bóg jest zbędny. Wystarczy papież.
Gość
7 miesięcy temu
Prawniczka żeby bronić ta bandę zwyrodnialców
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić