Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|

Papież Franciszek podjął decyzję. To pierwsza kobieta na tak wysokim stanowisku

129
Podziel się:

To prawdziwy precedens w historii Watykanu. Jeszcze do niedawna kierownicze stanowiska w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej były zarezerwowane dla kapłanów, biskupów i kardynałów. Decyzją papieża to zaszczytne stanowisko obejmie 67-letnia świecka prawniczka.

Papież Franciszek podjął decyzję. To pierwsza kobieta na tak wysokim stanowisku
(Getty Images, Franco Origlia)

Francesca Di Giovanni obejmie stanowisko wiceszefowej watykańskiej dyplomacji. Jak informuje "Voa News", Di Giovanni jest Włoszką i pochodzi z Palermo. Już od 27 lat pracuje w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Na czym będą polegały jej nowe obowiązki? Francesca Di Giovanni będzie koordynowała stosunki Watykanu z Organizacją Narodów Zjednoczonych oraz innymi organizacjami rządowymi. To na niej spocznie odpowiedzialność za zawieranie międzynarodowych traktatów.

Do tej pory Di Giovanni zajmowała się prawami uchodźców i imigrantów. Była również specjalistką od prawa międzynarodowego oraz własności intelektualnej. Interesowała się również problemami, których doświadczają kobiety oraz humanitaryzmem.

Zobacz także: Zobacz też: Papież pocałował zakonnicę. Nagranie obiega świat

67-latka nie będzie jedyną osobą na tym stanowisku. Drugim wiceszefem watykańskiej dyplomacji od 2019 roku jest Mirosław Wachowski, 66-letni prałat polskiego pochodzenia. Bezpośrednim przełożonym Di Giovanni i Wachowskiego pozostaje szkocki arcybiskup Paul Gallagher.

Di Giovanni wyraziła opinię, że papież Franciszek tym gestem okazał szacunek wszystkim kobietom. Ojciec Święty od początku pontyfikatu w niezwykle pozytywny sposób wypowiada się o ich roli w świecie. Wskazuje, że mają one specjalne predyspozycje do pełnienia mediacji i zaprowadzania pokoju. 67-latka wyraziła nadzieję, że dzięki tym cechom będzie mogła lepiej realizować swoje nowe zadania.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(129)
pawel
2 lata temu
ani 1 listu do Tymoteusza 3 rozdziału nie zna , ani tego samego listu 2 rozdziału wersetu 12 +++ mać!
kato
3 lata temu
No, łaskawca, ale dlaczego wiceszef a nie szef. Łaski nie robi, kobiety to ponad 50% ludzi na Ziemi. Dla mnie to żadna oznaka szacunku w stosunku do kobiet tylko świadomość, że w XXI wieku już nie można ich ignorować. Może tylko chwała, że wreszcie dociera to do przedstawicieli kościoła katolickiego
ewa
3 lata temu
juuz sie ciesze, wariuje z radosci
aplauz
3 lata temu
I to jest papież przez największe P :). Brawo
Pro.1
3 lata temu
Kobiety to raz, a co z dziećmi - pora by faszystowski twór pana Benito D. był traktowany przez Państwa Świata, jak NAZIŚCI XXI wieku, którego nie obowiązuje Prawo Ziemskie, a pedofile i złodzieje, chodzili dumnie z podniesioną głową!!!???
Polonista
3 lata temu
Nie "prawniczka", ale prawnik, zideologizowane nieuki! Słowo "prawniczka" ośmiesza osobę tak nazywaną. Przykładowo: "reprezentantem została prawnik/reprezentantem został prawnik" - płeć jest przy czasowniku. W innych przypadkach np. w odmianie, np. "Rozmawiałem z dyrektorem Kowalskim/rozmawiałem z dyrektor Kowalską".
Z vxsfcx
3 lata temu
Kierunek nieunikniony. Kobiety są bardziej religijne liczenie od mężczyzn i utrzymanie ich we wplywach wymaga zwiększenia pidmiotowości.
Ppaa
3 lata temu
W wielu religiach kobiety sa kaplankami i nic sie zlego nie dzieje. Ponadti wiele osob jest ateistami i tez sa szczesliwi. Grunt to niech kosciol nie bierze kasy od wszystkich bo to nie jest uczciwe i nie pcba sie do swieckich instytucji
Gosc
3 lata temu
Nie widzę w tym nic przełomowego , kobieta od dawna tam pracowała tylko awansowała. Poza tym ma 67 lat, u nas taki wiek emerytalny nie przeszedł a co dopiero dalsza praca
Sam
3 lata temu
... 67-letnia świecka prawniczka,kuzynka Franciszka :)
jola
3 lata temu
Stare dziadygi rozłozą swięty kościół Katolicki na łopatki
Misi
3 lata temu
Przez 2000 lat kobiety były dosłownie traktowane przez ta sektę jak zwierzęta.poznajcie historię sekty i jak się będzie wam podobała to sobie do niej chodźcie i nie zawracajcie myslacym gitary
Racjonalista
3 lata temu
Jak widać poprzedni papieże i Bóg się mylili i okłamywali ludzi wmawiając wszystkim o pośledniej roli kobiet. Bóg jest zbędny. Wystarczy papież.
Gość
3 lata temu
Prawniczka żeby bronić ta bandę zwyrodnialców
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić