Wróć na
A.M.
|

Papież Franciszek powołał fundusz na walkę z pandemią. Przekazał 750 tys. dolarów

58
Podziel się

Papież Franciszek powołał specjalny fundusz kryzysowy, informuje Watykan. Pieniądze mają zostać przeznaczone na pomoc osobom i wspólnotom, które zostały tragicznie dotknięte COVID-19. Papież wpłacił kwotę założycielską i apeluje o dalszą pomoc.

Koronawirus. Papież Franciszek powołał nadzwyczajny fundusz na rzecz poszkodowanych przez pandemię.
Koronawirus. Papież Franciszek powołał nadzwyczajny fundusz na rzecz poszkodowanych przez pandemię. (Getty Images, Franco Origlia)
bCIUHBTV

Specjalny fundusz powstał przy Papieskich Dziełach Misyjnych. Dochód przeznaczony ma być na pomoc ludziom i wspólnotom, które zostały najbardziej dotknięte przez rozprzestrzeniającą się epidemię. Pieniądze będą przekazywane poprzez struktury i instytucje Kościoła.

Papież Franciszek nie tylko założył fundusz, został także pierwszym fundatorem. Wpłacił na konto sumę 750 tys. dolarów. Papież poprosił także instytucje kościelne, które są w stanie i pragną pomóc, o wpłatę pieniędzy na fundusz za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych w każdym kraju.

Zobacz także: Owsiak oddaje trzynastkę na lekarzy. "Dbajmy o tych, którzy dbają o nas"

bCIUHBTX

Do decyzji papieża z zadowoleniem odniósł się kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin, Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Przypomniał także o udziale Kościoła w zapewnianiu pomocy medycznej i edukacyjnej na świecie. Słowa kardynała zostały zacytowane w oświadczeniu wydanym w poniedziałek przez misyjną agencję Fides.

W swoim zadaniu ewangelizacyjnym Kościół często znajduje się na pierwszej linii frontu poważnych zagrożeń dla ludzkości. W samej Afryce jest ponad 74 tys. sióstr zakonnych i ponad 46 tys. księży, którzy prowadzą 7274 szpitali i klinik, 2346 domów dla osób starszych i bezbronnych oraz kształcą ponad 19 milionów dzieci w 45088 szkołach podstawowych. W wielu obszarach wiejskich jedynie oni zapewniają opiekę zdrowotną i edukację - oświadczył kardynał.

Ojciec Święty zachęca całą szeroką sieć Kościoła, by stawiła czoła stojącym wyzwaniom - podkreślił kardynał Tagle.

bCIUHBUd

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCIUHBUy
KOMENTARZE
(58)
Ślązak
3 miesiące temu
FRANCISZEK To jest dobry człowiek w odróżnieniu do Rydzyka tego pasożyta i złodzieja
Erni
3 miesiące temu
Rydzyk niech daje
kacper
3 miesiące temu
najwyższy czas żeby ojciec dyrektor sprzedał majbacha i dołożył się do zakupu respiratorów
bCIUHBUz
pachnidła
3 miesiące temu
U nas Ojciec Tadeusz przebił wszystkich , wysłał do Watykanu bezdomnych z darami
nnn
3 miesiące temu
Tadziu robi ruchy w drugą stronę garnie do siebie
Najnowsze komentarze (58)
wieżonco
3 miesiące temu
Należną część dla Polski Episkopat rozgrabi pomiędzy siebie !
Sławek
3 miesiące temu
Ta sekta ma miliardy! A sam jeden tylko Lewandowski dał MILION Euro! No to się sekta wykosztowała, LOL!
Jan
3 miesiące temu
Dał majątek, ale jaja , śmiech na sali.
nieroby
3 miesiące temu
księża i kościół nie powinni mieć żadnego majątku, żadnych pałaców, plebanii, samochodów kont bankowych itd nic ...tylko sutannę modlitewnik i różaniec - wtedy zacznę chodzić do kościoła
mark
3 miesiące temu
Franciszek jest wyjątkiem, ale cała reszta, co widać od wieków z ich zachowania, ma swoja firmę, aby zbierać, a nie rozdawać.
Itv
3 miesiące temu
Sprzedajcie wasze złote sygnety, kielichy, krzyże, pastorały, opróżnijcie konta w banku watykańskim i przekażcie te pieniądze Illuminatom na tworzenie szczepionki, która zniewoli ludzi na świecie wy wilki w owczej skórze.
pa papahamama
3 miesiące temu
złóżcie się wszyscy, to wam coś z tego dam
ak001
3 miesiące temu
Zamknąłem oczy i wyobraziłem sobie jak ojciec dyrektor nasz Tadeusz niesie pieniążki i przekazuje je na potrzebujących... I na chwilę świat wydał mi się piękniejszy :)
bCIUHBUr
eko-katolik
3 miesiące temu
wcześniej wywiózł ostatnie maseczki z Włoch do Chin, wszystko co robi ma głębszy sens
Robo
3 miesiące temu
Papo jesteś zwykłym człowiekiem ale masz wpływ na ludzi którzy wierzą w to co w nich wcisneli przodkowie. Więc zrób coś poza pokazywaniem się!
HaHa
3 miesiące temu
Wygląda na to że Papież wywodzi się rodów Szkockich.
Winicjusz(5)
3 miesiące temu
Kościół w Polsce panicznie boi się zarwania ciągłości pokoleń w wyznawaniu religii. Młode rodziny coraz rzadziej zachęcają swoje dzieci do praktyk religijnych, bo dzieci mają tak ogromny wybór różnych bajek (i gier komputerowych), że bajki ze starożytnego Izraela nie robią współcześnie już takiego wrażenia. Po jakimś czasie, może okazać się, że do kościołów już mało kto zagląda, więc zostaną adaptowane na inne biznesy; galerie, paby, dyskoteki - co na zachodzie staje się coraz powszechniejsze. Kościół utraci w Polsce jakikolwiek wpływ i znaczenie na życie społeczno-polityczne, przestanie dostawać ogromne dotacje od państwa. Póki co, państwo musi Kościołowi przekazywać na mocy konkordatu Jana Pawła II miliardy zł corocznie, ale nie będzie to trwało w nieskończoność, gdyż naród będzie  protestować, żeby te środki przeznaczać na bardziej potrzebne cele; służba zdrowia, oświata, nauka, kultura itd. Koronawirus może być przysłowiowym gwoździem do trumny Kościoła, ale za swój pogrzeb Kościół będzie musiał sam sobie zapłacić, a bardzo nie lubi tego robić, bo za pochówki uwielbia, jak to jemu się płaci (bez faktury oczywiście). Kościół jest drugim obszarnikiem (po państwie), ma dziesiątki tysięcy hektarów i obiektów, jest to majątek wart dziesiątki miliardów zł, więc te kilka respiratorów przekazanych  przez Kościół okazują się słabą pomocą w epidemii, tak samo jak paciorki klepane przez duchownych słabo na koronawirusa działają...
łolo
3 miesiące temu
Chytrusek ,oj chytrusek ,jak mawia Tadzio ,sięgnij głębiej do kieszeni papcio.
???
3 miesiące temu
Czy ojciec Tadeusz jeździ rowerem z lombardu (200 zł), a może Roverem SVR z salonu (od 706 tys. zł)
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić