Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Pierwsza komunia jednak w maju? W parafii wyznaczono termin, rodzice mają wątpliwości

54
Podziel się

Planowo uroczystości związane z pierwszą komunią miały odbyć się we wrześniu. Jednak władze parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie zaproponowały rodzicom dodatkowy termin. Ci mają wątpliwości, czy takie rozwiązanie będzie bezpieczne dla dzieci i gości.

Czy Pierwsza Komunia powinna odbyć się we wrześniu?
Czy Pierwsza Komunia powinna odbyć się we wrześniu? (Getty Images, Jacek Tarczyński , EyeEm)
bEUQwSZh

Sprawę nagłośnił jeden z rodziców, którego dziecko ma przystąpić do sakramentu. Swoimi wątpliwościami odnośnie słuszności decyzji parafii podzielił się w liście do "Dziennika Wschodniego".

Pierwsza Komunia: kiedy przystąpią do niej parafianie z kościoła Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie?

Jak twierdzi anonimowy ojciec, propozycja pojawiła się kilka dni wcześniej. W e-dzienniku zamieszczono informację, że jeśli parafianie woleliby, aby ich dzieci przystąpiły do pierwszej komunii wcześniej niż jesienią, mogą zgłosić je do niewielkich grup. Ich członkowie przyjmą sakrament już na przełomie maja i czerwca.

bEUQwSZj

Rodzic zauważył, że wcześniej rozważano udzielanie sakramentu indywidualnie. Obawia się także, że jeśli większość opiekunów zgodzi się na rozwiązanie zaproponowane przez parafię, zabraknie chętnych na wrześniowy termin i w konsekwencji jego dziecko przystąpi do komunii za rok. Ma także wątpliwości, czy taka uroczystość nie stanowi zagrożenia dla starszych członków rodziny, którzy borykają się z przewlekłymi chorobami.

Zobacz także: Zobacz też: Organizacja pierwszej komunii kosztuje rodziców średnio 1,1 tys. zł

W pozostałych parafiach termin miał zostać wyznaczony przez kurię, a nie księży. Ksiądz Mirosław Ferenc, proboszcz Parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie, odniósł się do zarzutów postawionych przez anonimowego ojca. Wyjaśnił, że decyzja o dodatkowym terminie została podjęta pod wpływem rodziców, którzy zgłaszali prośby, by Pierwsza Komunia miała miejsce jeszcze przed wakacjami.

bEUQwSZp

Oczywiście, jeśli zbierze się grupa to jest taka możliwość, aby część dzieci przystąpiła do I Komunii Świętej podczas zamkniętej uroczystości. Nie oznacza to jednak, że I Komunii Świętej we wrześniu już nie będzie – wyjaśnił ksiądz w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEUQwSZK
KOMENTARZE
(54)
Ks. Katolicki
2 lata temu
Najgorszym rozwiązaniem jest konsultować cokolwiek z rodzicami. To pretensjonalne i zwykle skłócone towarzystwo to największa zmora w szkole i parafii. Wyznaczać, księża, termin i nie dyskutować. Jak komuś nie pasuje, jego problem. Komunia nie jest obowiązkowa, a w polskim wydaniu często jest to obraza Boga.
do vbb
2 lata temu
a to niby dlaczego? Bóg nie zauważy?
fakdżizas
2 lata temu
Co jak co, ale pranie mózgu musi przebiegać bez zakłóceń
bEUQwSZL
mpi
2 lata temu
O ludzie święci, już dajcie spokój, przecież chyba wyraźnie powiedziano, że zdecydują rodzice każdego dziecka sami. Jak będą chcieli, to poślą w czerwcu, jak nie, to we wrześniu. W czym wy widzicie problem, żeby o tym artykuł pisać?
kotka
2 lata temu
A potem już tylko prosto na cmentarz, spotkać się z Panem
Matka
2 lata temu
To jest kłamstwo, moje dziecko też idzie do komunii i parafia dopiero po uzgodnieniu z rodzicami podejmuje decyzję większością głosów, sami nie decydują
Igor121
2 lata temu
Rodzice sami pchają dzieciaki w ich szpony. Biedne dzieci nie mają wyboru.
Podlasie
2 lata temu
W naszej parafii to jeszcze dzieci na mszę muszą przychodzić
Igor121
2 lata temu
Dzieci wraz z Rodzicami mają okazję podziękować Stwórcy za wiruska.😘
---
2 lata temu
Komunie święte w całej Polsce powinny odbyć się w Maju w 2021 roku kiedy już będzie można iść bez masek i rękawiczek i normalnie potem zrobić przyjęcie nic się nie stanie jak te dzieci pujdom za tom w Maju
tatuś
2 lata temu
Moje nie pójdzie w tym roku . Jak już to w przyszłym a jak komuś nie pasuje to wcale.
Pasterz
2 lata temu
Coś cienko z budżetem parafii skoro ryzykują życiem swoich owieczek. Co będzie za rok?
XXX
2 lata temu
Trzeba zrobić teraz bo ksiądz na wakacje zbiera.
bEUQwSZD
Mary
2 lata temu
Oczywiście ja ja się przyda Kłecko na wakacje. Ale ze ludzie są tacy ograniczeni i dają się terroruzowac nawet ryzykując zdrowie. Brawo wy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić