Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksandra Sokołowska
Aleksandra Sokołowska
|

Co z Pierwszą Komunią Świętą? Oświadczenie niektórych z diecezji

25
Podziel się:

Pandemia koronawirusa położyła się cieniem na wielu uroczystościach, w tym także pierwszokomunijnych. Część z diecezji wystosowała już oficjalne oświadczenia w tej sprawie.

Co z Pierwszą Komunią Świętą? Oświadczenie niektórych z diecezji
(Getty Images)

Diecezja łomżyńska

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, o tym, czy komunie się odbędą, zadecydują proboszcze poszczególnych parafii. Jak podkreśla, w tej kwestii powinni oni porozumieć się z rodzicami dzieci, mającymi przystąpić do komunii. "W razie konieczności Pierwszej Komunii Świętej można udzielić w małych grupach, bądź każdemu dziecku, jego rodzicom oraz rodzicom chrzestnym indywidualnie, niekoniecznie w niedzielę" – napisał w oświadczeniu. Zaznacza przy tym, że nie chciałby by komunie przeniesiono na przyszły rok. Jego zdaniem "najlepszymi" do tego miesiącami będą maj, czerwiec lub wrzesień.

Diecezja płocka

Z kolei decyzją biskupa Piotra Libery, uroczystości pierwszokomunijne w diecezji płockiej odbędą się dopiero po wakacjach. To znaczy, że w momencie przyjmowania komunii dzieci nie będą już uczniami klasy trzeciej, a czwartej. – Nową datę uroczystości ustala proboszcz parafii w porozumieniu z rodzicami dzieci, które się do niej przygotowują – przekazał ks. kan. dr Marek Wilczewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku w rozmowie z WP Kobieta.

Archidiecezja warszawska

W archidiecezji warszawskiej również zdecydowano się wstrzymać z organizacją uroczystości, które odbędą się dopiero po powrocie do szkół. Ich ostateczny termin nie został jednak jeszcze ustalony. "W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi uroczystości I Komunii Świętej w parafiach, które zaplanowane są na maj, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej informuje, że ich celebracja będzie możliwa dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii. Obecne ograniczenia wynikające z decyzji organów państwa nie pozwalają na udzielenie żadnej wiążącej odpowiedzi na pytania ze strony rodziców co do terminu majowego" – czytamy w oficjalnym komunikacie archidiecezji.

Diecezje kielecka, sandomierska i radomska

Podobne decyzje podjęto w diecezjach kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej, gdzie również zaprzestano przygotowań do uroczystości pierwszokomunijnych. Jak ogłosił biskup kielecki Jan Piotrowski, ostateczne decyzje w sprawie nowego terminu zostaną podjęte dopiero po powrocie dzieci do szkół. Na podobny krok zdecydował się także biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który poinformował o trwających obecnie konsultacjach katechetów z rodzicami.

Diecezja tarnowska

O odwołaniu uroczystości pierwszokomunijnych planowanych na kwiecień poinformował też ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii diecezjalnej w Tarnowie. "Niezależnie od decyzji o ewentualnym odwołaniu stanu epidemii oraz otwarciu szkół, uroczystości pierwszokomunijne w miesiącu kwietniu nie będą organizowane" – napisał w oświadczeniu.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska

Podobnie jest w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, gdzie odwołano z kolei wszystkie planowane uroczystości pierwszokomunijne. "Nowe decyzje dotyczące przygotowania i zorganizowania I Komunii Świętej zostaną podjęte po ustaniu epidemii i powrocie dzieci do szkół" –czytamy w oświadczeniu ks. Wojciecha Lechowa, dyrektora wydziału nauki katolickiej w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Diecezja włocławska

Majowe uroczystości zdecydowano się odwołać także w diecezji włocławskiej, w której nowe terminy, podobnie jak w innych parafiach, zostaną ustalone dopiero po ustaniu epidemii i powrocie dzieci do szkół.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
Mysz biskupa
2 lata temu
Bez tacy umrę z głodu
Wyrzynarka
2 lata temu
Ta pandemia pokazuje ze nie potrzebujemy większości z otaczającego nas syfu. Problemem ludzi jest chciwość i brak dobrej woli.
Ostrożnie
2 lata temu
W tym roku dzieci już nie wrócą do szkół. Nie ma się co łudzić. Komunia najwcześniej po wakacjach.
rtu7
2 lata temu
aPOPIS dziel i rządż
dtd
2 lata temu
mateusz kaszpirowski nadaje w tvpolin
ssa
2 lata temu
protestantyzm 100% wystarczy masza w tvp a będziesz zbawiony
sars
2 lata temu
szumowski nie śpi nie je i nie oddycha tak mu kazał kornel 100% jp morgan
dry
2 lata temu
Apopis – najsłynniejszy demon Egiptu
mazowiecki
2 lata temu
a co moji fanatycy chabad lubawicz ze chrzcinami dzieci i spowiedzia staruszków spierzcie sie tak szybko odchodza z rechrystianizowanej europy
Tathagata
2 lata temu
Precz z komunią!
franek
2 lata temu
Fałszywa "pandemia" odbija się ujemnie także na życiu religijnym... Państwo KPI sobie z Kościoła !!! Nie tylko z Kościoła, KPI sobie z nas wszystkich !!!
Ala
2 lata temu
Jak by nie można było przeżyć jednego roku bez święceń 🙊🙊🙊
Mysza
2 lata temu
Kazde dziecko moze przyjac pierwsza komunie juz od jutra . Razem z rodzicami i rodzicami chrzestnymi. Przeciez podstawowy paciez kazde umie i to wystarczy .Przekladajac to na pozniejsze terminy jest dodatkowym obciazeniem dla dziecka poniewaz bedzie mialo za duzo obowiazkow w szkole od nowego roku szkolnego .Podczas komunii nie musi byc tlumow i procesji .Ja nie widze w tym nic trudnego zeby codzuennie jedno dziecko przyjelo pierwsza komunie teraz i po problemie przeciez ma byc skromnie
Natka
2 lata temu
Komunii św. nie można przełożyć, ponieważ to jest ważna uroczystość będąca wspomnieniem na całe życie oraz bardzo ważne wydarzenie dla każdego dziecka.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić