REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas23.08.19 (09:39)

"Pływający Czarnobyl" budzi trwogę. Rosja wysyła jednostkę już dziś

Rosja wysyła w drogę "pływający Czarnobyl", pierwszy na świecie pływający reaktor jądrowy. Statek Akademik Łomonosow wypływa w piątek z Murmańska i kieruje się do Arktyki. "Pływający Czarnobyl" wyrusza pomimo ostrzeżeń ekologów, którzy twierdzą, że jest on poważnym zagrożeniem.
Lev Fedoseyev / Getty Images

Podróż "Pływającego Czarnobyla" potrwa do 6 tygodni. Wpływ na jej długość będą miały warunki pogodowe i ilość lodu na jego trasie. Statek "Akademik Łomonosow" załadowany jest paliwem jądrowym i wypłynie z portu w Murmańsku. Docelowo ma przepłynąć około 5 tys. km, docierając do miasta Pewek w azjatyckiej części Rosji.

Pływający reaktor budzi obawy wśród ekologów. Przeciwnicy "pływającego Czarnobyla" twierdzą, że statek przewożący paliwo atomowe jest wyjątkowo niebezpieczny dla środowiska. Według nich każdy wypadek z jego udziałem może mieć poważny wpływ na wygląd Arktyki.

REKLAMA

Każda elektrownia jądrowa wytwarza odpady radioaktywne i może mieć wypadek, ale Akademik Łomonosow jest dodatkowo podatny na sztormy - powiedział w rozmowie z Agence France Presse Rashid Alimov, szef sektora energetycznego w Greenpeace Rosja.

Zobacz także: Rosja. Awaria elektrowni jądrowej w obwodzie twerskim

W jakim celu stworzono przenośne reaktory? Pomysł zbudowania pływających elektrowni zrodził się z powodu ograniczonego dostępu do energii w odległych częściach Rosji. Dzięki nim, możliwe jest dostarczenie potrzebnych zasobów energetycznych w każdej chwili, na określony okres czasu. Statki te mają też wspomóc działanie lokalnych platform naftowych. Akademik Łomonosow jest pierwszym z nich. Od dłuższego czasu nazywany jest "pływającym Czarnobylem".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij