Radosław Opas
Radosław Opas| 
aktualizacja 

"Pływający Czarnobyl" budzi trwogę. Rosja wysyła jednostkę już dziś

205

Rosja wysyła w drogę "pływający Czarnobyl", pierwszy na świecie pływający reaktor jądrowy. Statek Akademik Łomonosow wypływa w piątek z Murmańska i kieruje się do Arktyki. "Pływający Czarnobyl" wyrusza pomimo ostrzeżeń ekologów, którzy twierdzą, że jest on poważnym zagrożeniem.

"Pływający Czarnobyl" budzi trwogę. Rosja wysyła jednostkę już dziś
(Getty Images, Lev Fedoseyev)

Podróż "Pływającego Czarnobyla" potrwa do 6 tygodni. Wpływ na jej długość będą miały warunki pogodowe i ilość lodu na jego trasie. Statek "Akademik Łomonosow" załadowany jest paliwem jądrowym i wypłynie z portu w Murmańsku. Docelowo ma przepłynąć około 5 tys. km, docierając do miasta Pewek w azjatyckiej części Rosji.

Pływający reaktor budzi obawy wśród ekologów. Przeciwnicy "pływającego Czarnobyla" twierdzą, że statek przewożący paliwo atomowe jest wyjątkowo niebezpieczny dla środowiska. Według nich każdy wypadek z jego udziałem może mieć poważny wpływ na wygląd Arktyki.

Każda elektrownia jądrowa wytwarza odpady radioaktywne i może mieć wypadek, ale Akademik Łomonosow jest dodatkowo podatny na sztormy - powiedział w rozmowie z Agence France Presse Rashid Alimov, szef sektora energetycznego w Greenpeace Rosja.

Zobacz także: Zobacz także: Rosja. Awaria elektrowni jądrowej w obwodzie twerskim

W jakim celu stworzono przenośne reaktory? Pomysł zbudowania pływających elektrowni zrodził się z powodu ograniczonego dostępu do energii w odległych częściach Rosji. Dzięki nim, możliwe jest dostarczenie potrzebnych zasobów energetycznych w każdej chwili, na określony okres czasu. Statki te mają też wspomóc działanie lokalnych platform naftowych. Akademik Łomonosow jest pierwszym z nich. Od dłuższego czasu nazywany jest "pływającym Czarnobylem".

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić