o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Rosja. "Pływający Czarnobyl" zmierza do celu. "Akademik Łomonosow" budzi strach

86
Podziel się

"Akademik Łomonosow", rosyjska pływająca elektrownia atomowa, będzie w przyszłym miesiącu holowana przez Północną Drogę Morską do swojego docelowego miejsca podróży na Dalekim Wschodzie Rosji. Krytycy nazywają ją "pływającym Czarnobylem".

Akademik Łomonosow
Akademik Łomonosow (Getty Images, Lev Fedoseyev\TASS)
bDAautFN

Statek "Akademik Łomonosow" dobije do miasta Pewek w azjatyckiej części Rosji. Oddalone jest ono o ok. 6,5 tys. kilometrów od Moskwy. Z energii jądrowej, którą produkują dwa reaktory znajdujące się na pokładzie pomalowanego w rosyjskie barwy statku, skorzystają m.in. firmy wydobywające węglowodory i cenne kamienie w regionie Czukotki.

Właśnie wydano zgodę na pracę reaktorów. Licencja, którą przyznała rządowa agencja Rostekhnadzor, będzie obowiązywać do 2029 roku, czyli przez dziesięć lat.

To "pływający Czarnobyl". Tak "Akademik Łomonosow" jest określany przez organizację Greepnpeace, ale Rosatom, czyli Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej, nie zgadza się na taką łatkę.

bDAautFP
Zobacz także: Zobacz też: W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

Porównywanie tych dwóch projektów jest całkowicie nieuzasadnione. To bezpodstawne twierdzenia. Sam sposób pracy tych reaktorów jest inny – mówi Władimir Iriminku, inżynier odpowiedzialny za to, by "Akademik Łomonosow" nie stwarzał zagrożenie dla środowiska.

To, co się stało w Czarnobylu, nie może się oczywiście powtórzyć. Ale "Akademik Łomonosow" będzie stacjonować na wodach Arktyki, dzięki czemu będzie stale schładzany. Zimnej wody tam nie zabraknie – dodaje Iriminku, cytowany przez CNN.

bDAautFV

Na co komu pływająca elektrownia atomowa? W 2000 roku Rosjanie podjęli decyzję o budowie serii co najmniej ośmiu takich pływających elektrowni. Ich decyzja była motywowana problemami z dostarczaniem energii do odległych i trudno dostępnych rejonów Rosji. W okolicach Arktyki żyje ok. 2 milionów Rosjan. Do wielu tamtejszych miejscowości można się dostać tylko samolotem lub statkiem. To jednak ważny rejon Rosji, generujący ok. 20 proc. PKB. Jest też kluczowy ze względu na ukryte w Arktyce złoża ropy naftowej i gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDAautGq
KOMENTARZE
(86)
xyxyxyxyxyxyx...
2 lata temu
Chyba cud techniki ktory moze byc exportowany wszedzie na tej planecie....
Amen
2 lata temu
Polacy mają natomiast stacjonarną Świątynię Opaczności gdzie kapłani modlą się gorąco o zapewnienie dobrobytu obywatelom tej nieszczęsnej krainy.Za godziwą opłatą rzecz jasna.
pies
2 lata temu
Amerykańskie atomowe okręty nie są pływającymi czarnobylami ? A znależli już tą bombę atomową jankesie, tę co zgubili chyba w 1963 ?
bDAautGr
olo111
2 lata temu
Naprawdę straszne jak ci ruscy mogą coś takiego wymyśleć a co gorsza wyprodukować nam nazłość to robią. A my tacy mądrzy.
Polak
2 lata temu
a okręty podwodne z napędem jądrowym USA Rosji, UK, Francji itd to co?
Najnowsze komentarze (86)
Prawdziwy Sło...
2 lata temu
Ok, pomysł nie tak głupi jak się wydaje, jednak zimna, arktyczna woda, która nieustannie będzie schładzać reaktory, będzie również nieustannie ogrzewać arktyczne akweny...
dięcioł
2 lata temu
Niestety wszystko co rosyjskie budzi strach jedynie naród rosyjski jest godny szacunku .
ck
2 lata temu
my nie mamy węgla swojego większa część pochodzi z ameryki południowej lub od Rosji nasz w tym zakresie to jest "mafia węglowa" - my tylko robimy za pośredników i pakujemy węgiel we worki i tyle co najwyżej worki są nasze panie Premierze i faktycznie wytrzymają te 200 lat a zawartość już dawno nie jest nasza. W Holandii tona węgla to coś koło 300 zł w portach przeładunkowych a u nas to 1000 zł drogi transport oj drogi ... a górnik się śmieje bo każdy dostaje deputat węglowy nawet ten co nie naraża życia (bo jeszcze tym nie liczył za ich pracę się należy im ) ale te wszystkie przy papierach ... za co ? A nam się śnią elektronie atomowe na które muszą zgodę wyrazić Niemcy (co z nimi koty drzemy) Rosja (co jest zła i niedobra) to jak ktoś w to wierzy że powstaną to żal ;-/
znawca tematu
2 lata temu
Gdyby to była np.niemiecka pływająca elektrownia nikomu by nie przyszło do głowy protestować ale ,że jest to Rosyjska więc odpowiednie organizacje maja obowiązek krytykować i td
Jankesi to Hi...
2 lata temu
Czarnobyl był na Ukrainie a nie w Rosii. Amerykańska broń atomowa jest dla dobra ludzi jak w Hiroszimie.
elektron
2 lata temu
tapływjąca elektrownia bazuje na projekcie francuskiego statku- kontenerowca- same reaktory to nie to samo coczarnobyl zupełnie inna technologia i tyle na temat-polsc by taki wybudowali ze 5 sztuk!
Hahahahaaaaaa...
2 lata temu
No i co zielone-eko psychopaci ???????????
Grand
2 lata temu
Polska powinna wydziierżawić na 20 lat tego akademika. Uniknelibysmy podwyżki prądu którą PiS zamraża.
bDAautGj
ster
2 lata temu
pisanie ze to plywajacy czarnobyl to tylko moze jakis ... skonczony kret.....yn albo ekoterrorysta z greenpace
Uran
2 lata temu
A co z naszym inwalidą w F1. Ciągle tradcyjnie ostatni ?
Piotr - Żabia...
2 lata temu
"jest określany przez organizację Greepnpeace jako Czarnobyl", przecież ta organizacja nie jest wyrocznią, jest przez wielu określana jako kontrowersyjna, ....
Pawel Salamac...
2 lata temu
Rusofobia , już się ulewa od tych ,,fachowych,, komentarzy.
I bez wiki
2 lata temu
AP-1000?
Ciekawy
2 lata temu
Dzień dobry pytanie do przedstawicieli firmy- jak rozwiązane jest chłodzenie reaktorów- dwa obiegi czy jeden ? Ot tak pytam z technicznej ciekawości bo u nas tylko jeden reaktor.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić