Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Podpalą statek kosmiczny na orbicie. Nietypowa akcja NASA

6
Podziel się:

NASA planuje misję bezzałogowego statku kosmicznego, którego zadaniem będzie wzniecenie ognia w kosmosie.

(flickr.com, NASA APPEL)

Misja będzie nosiła kryptonim Saffire-I. Do jej realizacji wykorzystany zostanie bezzałogowy statek kosmiczny Orbital ATK Cygnus. Kiedy tylko znajdzie się on w wystarczającej odległości od Ziemi, naukowcy zdalnie wzniecą na nim pożar. Wszystko będzie nagrywane przez specjalne kamery i wysyłane do NASA.

Nie wiadomo, jak duży okaże się pożar. Wszystko dlatego, że nigdy dotąd nie wzniecano w kosmosie pożarów na tak wielką skalę. Naukowcy liczą, że materiały, które zostaną podpalone na zewnętrznej części statku, wypalą się po około 20 minutach. NASA ma też nadzieję, że statek nie spłonie doszczętnie i USA będą w stanie go odzyskać.

Pomimo dekad badań nad spalaniem i zjawisk związanych z ogniem w warunkach ograniczonej grawitacji, prawie w ogóle nie przeprowadzano praktycznych eksperymentów, które pokazałyby, jak ogień zachowa się w kosmosie - powiedział na konferencji prasowej Gary Ruff, jeden z członków grupy zajmującej się programem Saphire-I.

Pytania o to jak ogień zachowa się na obszarze, gdzie nie ma grawitacji, lub jest ona mniejsza niż na Ziemi, od lat nurtują pracowników NASA. Odpowiedź na nie może pomóc w zabezpieczaniu kolejnych misji z udziałem człowieka, a także lepiej planować przyszłą ekspansję w kosmosie - donosi Science Alert.

KOMENTARZE
(6)
Devil
6 lat temu
Ciekawe bo z tego co wiem do palenia się czegoś potrzeba utleniacza (na ziemi to tlen) W kosmosie nie ma tlenu więc jak ma się palić???
spalimysie
6 lat temu
odpala ogien, ktory zacznie spalac wszystko na swojej drodze, tak utworzy sobie drogę do naszej atmosfery i otoczki nad planeta, i zacznie ja spalać a my bedziemy widzieć czerwone niebo, ktore bedzie nam spalalo tlen, bedziemy jak kula otoczona ogniem, ktory niszczy wszystko w jej srodku, ugotujemy sie, usmazymy i nie bedzie sladu po ziemi.
AstroSeba
6 lat temu
Dlatego pewnie chcą sprawdzić jak taki pożar zachowa się w warunkach kosmicznych.
sila1989
6 lat temu
To w kosmosie jest tlen?
Otaku
6 lat temu
NASA zapomnieli że w komosie nie ma tlenu, powietrza i ciśnienia...
bajkopisarze ...
6 lat temu
Graficy z NASA już robią fotomontaże aby zdążyć na czas z publikacją. Nie wierzcie im oni o wszystkim kłamią.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić