Wróć na
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
|
aktualizacja

Polacy o efektach strajku nauczycieli: Ośmieszyli się [NASZE BADANIE]

770
Podziel się

Emocje po strajku nauczycieli zdaje się, że już opadły. I właśnie dlatego postanowiliśmy zapytać zwykłych Polaków o to, jak oceniają efekty akcji, której ton nadawał Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Polacy o efektach strajku nauczycieli: Ośmieszyli się [NASZE BADANIE]
(East News, Tomasz Paczos/Fotonova)

Media przez większą część strajku nauczycieli pełne były głosów poparcia dla postulatów pracowników oświaty. Pytanie tylko czy przekonania tzw. "liderów opinii publicznej" rzeczywiście szły w parze z prawdziwymi odczuciami "zwykłych" rodziców?

Gdy kurz po bitwie nauczycieli z rządem nieco opadł, postanowiliśmy zapytać o tę sprawę Polaków - nie tylko tych znanych i aktywnych w mediach społecznościowych. I okazuje się, że gwiazdy mediów swoje, a ogół Polaków jednak coś innego.

Większość badanych na panelu Ariadna, bo aż 51 proc. respondentów uważa, że finalnie efekty strajku "ośmieszyły nauczycieli i wprowadziły chaos". Zaledwie 26 proc. badanych uważa zaś, że "strajk pokazał siłę nauczycieli". 23 proc. nie miało zaś sprecyzowanego zdania w tej sprawie.

Ciekawie zaś głosy rozkładają się jeżeli weźmiemy pod uwagę preferencje partyjne dzielące badanych na tzw. zwolenników PiS i zwolenników PO. Okazuje się, że najsurowiej nauczycieli oceniają respondenci sympatyzujący z partią Jarosława Kaczyńskiego. 65 proc. z nich uważa, że nauczyciele "ośmieszyli się i wprowadzili chaos".

Drugim biegunem są badani określający się jako zwolennicy PO. Aż 59 proc. z nich uważa, że "nauczyciele pokazali siłę".

Tak czy inaczej, wygląda na to, że ogół Polaków po kwietniowym strajku pokazuje nauczycielom żółtą kartkę. To zdecydowanie powinien być materiał do przemyśleń dla związkowych liderów przed kolejnymi tego typu akcjami.

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1051 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 26 – 29 kwietnia 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(770)
Ktosiek
rok temu
Ośmieszyli to lekko powiedziane. Okazali całkowity brak szacunku uczniom. Jeśli potwierdzą się informacje, że część uczniów przez strajk straciła rok czasu to powinni karnie odpowiadać . Wiedzieli do jakiej pracy idą. Szkoda tylko że przez głupotę większości prawdziwi nauczyciele oberwą.
ROBERT
rok temu
Połowę zwolnić, reszta 8 godzin pracy dziennie za 1000 zł więcej
KORMORAN
rok temu
Dlaczego rząd nie zlikwiduje karty nauczyciela reliktu komunistycznego i zlikwiduje ZNP
Tołdi
rok temu
Jest wiele grup społecznych, które mają o wiele gorzej i ciężej niż nauczyciele i muszą sobie radzić.
ADA
rok temu
Ta forma strajku wywołana przez Broniarza i ZNP, to krzywda dla uczniów i rodziców dzieci a była to celowa zadyma polityczna. Wstyd, obciach i zenada!
Najnowsze komentarze (770)
Zenek nieuk
rok temu
To podobno inteligentni ludzie, a dali się wpuścić w maliny Broniarza oglupiałego przez kolesiów z PO. Przykre, że to jest takie śmieszne, amożliwe były podwyżki do 30 procent, a nie po tysiaku.
BC
rok temu
Ja już uczę swoje dzieci!! Bo w szkole laba!
BC
rok temu
Brawo dwóch nauczycieli i brak rozwoju u dzieci, bo tak na korepetycje nie było stać!
BC
rok temu
Niestety taki poziom w szkole że dzieci uczą się po i szczerze wątpię żeby to się zmieniło po podwyżkach nauczycieli! U nas w szkole brak szacunku dla dzici więc ja też nie mam szacunku do nauczycieli!!
Pampuch
rok temu
Chyba Ciebie oplacili że takie bzdury wypisujesz. Wszyscy sa przeciwko.
Pampuch
rok temu
Jaką żółta kartkę? Czerwoną kartkę pokazać z wypowiedzeniem!
kuba
rok temu
od końca strajku moja córka odrabia lekcje dzień w dzień do 22.00 - 22.30 !!!!! Wychodzi na to, ze najbardziej OBERWAŁO SIĘ DZIECIOM !!!!!! Żenada straciłem resztki szacunku do nauczycieli !!!!!
qer24re
rok temu
na jesieni drugie wybory więc będzie znów gorąco , Broniarz zbiera siły i planuje już zamieszki przy pomocy mącicieli z POKOmuny i targowiczan.
Reformy konie...
rok temu
W trakcie konfliktu z nauczycielami wyszły nowe zagadnienia , których nie uczy szkoła. Czy ktoś wyciągnie wnioski z tego zdarzenia i uzdrowi polski system nauczania ? Nadto głównie strajkowali i nakręcali atmosferę ci nauczyciele, którzy najwięcej zarabiają, bo mają w związkach partnerów i po załatwieniu sobie po 1,5 etatu w różnych szkołach,żyją jak dyrektorzy z pensjami 80.000 do 100.000 zł rocznie.
mądrość oceny
rok temu
Tylko głupcy tak sądzą. Powinni dostać zgodę na nie uczenie się w ogóle. Potrzebni są ludzie do ciężkiej pracy fizycznej. Wystarczy godzinne przyuczenie. To praca dla tych, którzy sądzą, że nauczyciele nie mają racji.
Jaro
rok temu
Zlikwidować ZNP i PO
Rozgonic
rok temu
Zawsze układy nauczycielskie tworzą kastę w gminie bawią się regularnie z władzą i samorzadow
Broniarze
rok temu
Koniec ZNP zabrać im majątki!
Jan
rok temu
Szok do prokuratury z nim
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić