Piotr Mieśnik
Piotr Mieśnik| 

Polacy o efektach strajku nauczycieli: Ośmieszyli się [NASZE BADANIE]

1110

Emocje po strajku nauczycieli zdaje się, że już opadły. I właśnie dlatego postanowiliśmy zapytać zwykłych Polaków o to, jak oceniają efekty akcji, której ton nadawał Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Polacy o efektach strajku nauczycieli: Ośmieszyli się [NASZE BADANIE]
(East News, Tomasz Paczos/Fotonova)

Media przez większą część strajku nauczycieli pełne były głosów poparcia dla postulatów pracowników oświaty. Pytanie tylko czy przekonania tzw. "liderów opinii publicznej" rzeczywiście szły w parze z prawdziwymi odczuciami "zwykłych" rodziców?

Gdy kurz po bitwie nauczycieli z rządem nieco opadł, postanowiliśmy zapytać o tę sprawę Polaków - nie tylko tych znanych i aktywnych w mediach społecznościowych. I okazuje się, że gwiazdy mediów swoje, a ogół Polaków jednak coś innego.

Większość badanych na panelu Ariadna, bo aż 51 proc. respondentów uważa, że finalnie efekty strajku "ośmieszyły nauczycieli i wprowadziły chaos". Zaledwie 26 proc. badanych uważa zaś, że "strajk pokazał siłę nauczycieli". 23 proc. nie miało zaś sprecyzowanego zdania w tej sprawie.

Ciekawie zaś głosy rozkładają się jeżeli weźmiemy pod uwagę preferencje partyjne dzielące badanych na tzw. zwolenników PiS i zwolenników PO. Okazuje się, że najsurowiej nauczycieli oceniają respondenci sympatyzujący z partią Jarosława Kaczyńskiego. 65 proc. z nich uważa, że nauczyciele "ośmieszyli się i wprowadzili chaos".

Drugim biegunem są badani określający się jako zwolennicy PO. Aż 59 proc. z nich uważa, że "nauczyciele pokazali siłę".

Tak czy inaczej, wygląda na to, że ogół Polaków po kwietniowym strajku pokazuje nauczycielom żółtą kartkę. To zdecydowanie powinien być materiał do przemyśleń dla związkowych liderów przed kolejnymi tego typu akcjami.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1051 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 26 – 29 kwietnia 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić