Wróć na
Łukasz Dynowski
|

Politycy palący papierosy. Co sądzą o nich Polacy? [NASZE BADANIE]

83
Podziel się

Papierosy palili Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń i wielu innych członków obrad Okrągłego Stołu, którzy zakładali III RP. Od tego czasu minęło 30 lat i choć papierosy mają dziś w Polsce i na świecie dużo gorszą prasę, nadal pali je wielu polityków. Zapytaliśmy Polaków, czy im to przeszkadza.

ryszard terlecki
ryszard terlecki (Twitter, @RyszardTerlecki)
bCGQBnat

Sprawa prywatna czy publiczna? Z jednej strony: "Wolnoć, Tomku, w swoim domku", a z drugiej szkodliwość palenia nie tylko dla palacza, ale też ludzi z jego otoczenia oraz środowiska jest już dobrze udokumentowana. To sprawia, że chuchający na prawo i lewo dymem palacze coraz częściej spotykają się z krzywym spojrzeniem na ulicach.

Dlatego palący politycy ryzykują nie tylko zdrowiem, ale i – jako osoby publiczne, teoretycznie mające dawać przykład – reputacją.

W pewnym stopniu przekonał się o tym wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który został skrytykowany przez część internautów, kiedy na początku marca zamieścił na Twitterze zdjęcie z papierosem w ustach. – Po co Panu ten pet w zębach? – pytał wówczas jeden z komentujących.

bCGQBnav

Zobacz też: Nie ma nic gorszego. Palacze powinni wreszcie przejrzeć na oczy

O Terleckim i papierosach znowu zrobiło się głośno na początku bieżącego miesiąca, kiedy wyszło na jaw, że szef klubu PiS zorganizował nieoficjalne spotkanie w Sejmie z przedstawicielami koncernu tytoniowego Philip Morris.

Papieros często towarzyszył nawet prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Przed dwoma laty prezydent z dumą poinformował jednak, że rzucił nałóg z sukcesem.

Co na to wszystko Polacy? Z naszego badania przeprowadzonego na panelu Ariadna wynika, że palący politycy mogą odetchnąć z ulgą. Aż 71 proc. respondentów zgodziło się ze zdaniem, że palenie to prywatna sprawa polityków i nic im do tego.

bCGQBnaB

Tylko 17 proc. pytanych oznajmiło, że palenie papierosów nie przystoi politykom, z kolei 12 proc. stwierdziło, że trudno powiedzieć.

Mniej więcej tak samo głosy rozkładają się w przypadku podziału na elektorat PiS i PO. Tyle samo wyborców obu partii – po 73 proc. – mówi, że palący politycy im nie przeszkadzają. Nieco więcej wyborców PiS – 20 proc. przy 16 proc. wyborców PO – stwierdziło natomiast, że palenie politykom nie przystoi.

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1037 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 12 – 16 lipca 2019 roku.

bCGQBnaC

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCGQBnaW
KOMENTARZE
(83)
ass
12 miesięcy temu
stary zgred wygląda jak żul
Gość
12 miesięcy temu
A papierosy też dostają za darmo tak jak wódkę w miejscu pracy
Palacz
12 miesięcy temu
palenie to prywatna sprawa polityków i nic im do tego. POPIERAM
bCGQBnaX
KATARZYNA
12 miesięcy temu
Nie ważne czy polityk czy nie. Ten człowiek wygląda koszmarnie i odrażająco.
9999
12 miesięcy temu
Mnie razi gęba Tarleckiego
Najnowsze komentarze (83)
nika
7 miesięcy temu
To straszne, ze tacy ludzie rzadza Polska,,,,,
czub
11 miesięcy temu
Sex dla polityków też zabroniony? Nie przystoi ;D
Jupi
11 miesięcy temu
Ciekawe czy za akcyzę płaci
enel
11 miesięcy temu
Nie palcie szlugów, przecież to syf straszny, FDA stwierdziło że już lepiej używać Iqosów
max1959
11 miesięcy temu
Może wcześniej nas opuści i to będzie sukces.
Powrót żywych...
11 miesięcy temu
Jego widok razi i bez papierosa
MARIOT
11 miesięcy temu
PAPIEROSY W GĘBIE TEGO BRZAYDALA TO PIKUS, ALE JAK MOJE WNUCZKI ZOBACZYŁY GO W TV, TAK SIĘ PRZESTRZSZYŁY, ŻE 2 GODZ. NIE MOGLIŚMY ICH USPOKOIĆ. TEN BELFEGOR POWINIEN SIE LUDZIOM A ZWŁASZCZA DZIECIOM NIE POKAZYWAĆ.
Bandito
12 miesięcy temu
Niech i pali łodygi pomidorów, ale ma w głowie olej i podejmuje racjonalne, korzystne dla Polski decyzje. Jeśli jest marionetką i sługusem to i higieniczny tryb życia i sen o godz. 22 nie pomoże.
bCGQBnaP
Paskal
12 miesięcy temu
Podgrzewacze są spoko, o wiele lepsze w towarzystwie niż zwykłe fajki
Arek
12 miesięcy temu
a używał ktoś tych podgrzewaczy? bo palę i nie umiem rzucić, ale zapach mi przeskadza to może by był dla mnie lepsze
mesia
12 miesięcy temu
spotkanie w sejmie dotyczyło Iqosa, który nie ma takiej szkodliwości jak papieros i nie jest uciążliwy dla otoczenia bo nie ma zapachu
merik
12 miesięcy temu
Palenie tytoniu, czy też używanie e-papierosów to pokazywanie na zewnątrz swojej głupoty. (nie dotyczy to tylko polityków) Palacze świadomie powodują wiele chorób u siebie i otoczenia. Przyczyniają się do zatruwania środowiska.
ano
12 miesięcy temu
Co tam papieros!!!!!!!!!. To pikuś w stosunku do tego co jeden znany bezpośredni i prawdziwy w wypowiedziach piosenkarz(bardzo lubię go słuchać) nie stroniący od używek, powiedział, a powiedział że zna go i to że przed laty razem pozwalali sobie na "odloty", powiedział to głośno i wyraźnie. Dlatego ten papieros jest jak eliksir w stosunku do tego co ten osobnik robił i zażywał przed laty. Jak obrazek pokazuje widać ciężko zapracował na wygląd i zachowanie. Pomyślcie ludzie, czy może, czy powinien nami rządzić cktoś uzależniony od jakiejkolwiek używki, "zażywki".
lumpy tylko p...
12 miesięcy temu
córka Dudy jeszcze szkoły nie skończyła a już pali, to zdradza też inteligencję czy jej brak, raz z powodu że ktoś zaczyna palić a dwa to amputacja mózgu tak jak ćpanie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić