o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Łukasz Dynowski
|

Politycy palący papierosy. Co sądzą o nich Polacy? [NASZE BADANIE]

83
Podziel się

Papierosy palili Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń i wielu innych członków obrad Okrągłego Stołu, którzy zakładali III RP. Od tego czasu minęło 30 lat i choć papierosy mają dziś w Polsce i na świecie dużo gorszą prasę, nadal pali je wielu polityków. Zapytaliśmy Polaków, czy im to przeszkadza.

ryszard terlecki
ryszard terlecki (Twitter, @RyszardTerlecki)
bDmXIkDF

Sprawa prywatna czy publiczna? Z jednej strony: "Wolnoć, Tomku, w swoim domku", a z drugiej szkodliwość palenia nie tylko dla palacza, ale też ludzi z jego otoczenia oraz środowiska jest już dobrze udokumentowana. To sprawia, że chuchający na prawo i lewo dymem palacze coraz częściej spotykają się z krzywym spojrzeniem na ulicach.

Dlatego palący politycy ryzykują nie tylko zdrowiem, ale i – jako osoby publiczne, teoretycznie mające dawać przykład – reputacją.

W pewnym stopniu przekonał się o tym wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który został skrytykowany przez część internautów, kiedy na początku marca zamieścił na Twitterze zdjęcie z papierosem w ustach. – Po co Panu ten pet w zębach? – pytał wówczas jeden z komentujących.

bDmXIkDH
Zobacz także: Zobacz też: Nie ma nic gorszego. Palacze powinni wreszcie przejrzeć na oczy

O Terleckim i papierosach znowu zrobiło się głośno na początku bieżącego miesiąca, kiedy wyszło na jaw, że szef klubu PiS zorganizował nieoficjalne spotkanie w Sejmie z przedstawicielami koncernu tytoniowego Philip Morris.

Papieros często towarzyszył nawet prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Przed dwoma laty prezydent z dumą poinformował jednak, że rzucił nałóg z sukcesem.

Co na to wszystko Polacy? Z naszego badania przeprowadzonego na panelu Ariadna wynika, że palący politycy mogą odetchnąć z ulgą. Aż 71 proc. respondentów zgodziło się ze zdaniem, że palenie to prywatna sprawa polityków i nic im do tego.

bDmXIkDN

Tylko 17 proc. pytanych oznajmiło, że palenie papierosów nie przystoi politykom, z kolei 12 proc. stwierdziło, że trudno powiedzieć.

Mniej więcej tak samo głosy rozkładają się w przypadku podziału na elektorat PiS i PO. Tyle samo wyborców obu partii – po 73 proc. – mówi, że palący politycy im nie przeszkadzają. Nieco więcej wyborców PiS – 20 proc. przy 16 proc. wyborców PO – stwierdziło natomiast, że palenie politykom nie przystoi.

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1037 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 12 – 16 lipca 2019 roku.

bDmXIkDO

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDmXIkEi
KOMENTARZE
(83)
ass
rok temu
stary zgred wygląda jak żul
Gość
rok temu
A papierosy też dostają za darmo tak jak wódkę w miejscu pracy
Palacz
rok temu
palenie to prywatna sprawa polityków i nic im do tego. POPIERAM
bDmXIkEj
KATARZYNA
rok temu
Nie ważne czy polityk czy nie. Ten człowiek wygląda koszmarnie i odrażająco.
9999
rok temu
Mnie razi gęba Tarleckiego
Najnowsze komentarze (83)
nika
12 miesięcy temu
To straszne, ze tacy ludzie rzadza Polska,,,,,
czub
rok temu
Sex dla polityków też zabroniony? Nie przystoi ;D
Jupi
rok temu
Ciekawe czy za akcyzę płaci
enel
rok temu
Nie palcie szlugów, przecież to syf straszny, FDA stwierdziło że już lepiej używać Iqosów
max1959
rok temu
Może wcześniej nas opuści i to będzie sukces.
Powrót żywych...
rok temu
Jego widok razi i bez papierosa
MARIOT
rok temu
PAPIEROSY W GĘBIE TEGO BRZAYDALA TO PIKUS, ALE JAK MOJE WNUCZKI ZOBACZYŁY GO W TV, TAK SIĘ PRZESTRZSZYŁY, ŻE 2 GODZ. NIE MOGLIŚMY ICH USPOKOIĆ. TEN BELFEGOR POWINIEN SIE LUDZIOM A ZWŁASZCZA DZIECIOM NIE POKAZYWAĆ.
Bandito
rok temu
Niech i pali łodygi pomidorów, ale ma w głowie olej i podejmuje racjonalne, korzystne dla Polski decyzje. Jeśli jest marionetką i sługusem to i higieniczny tryb życia i sen o godz. 22 nie pomoże.
bDmXIkEb
Paskal
rok temu
Podgrzewacze są spoko, o wiele lepsze w towarzystwie niż zwykłe fajki
Arek
rok temu
a używał ktoś tych podgrzewaczy? bo palę i nie umiem rzucić, ale zapach mi przeskadza to może by był dla mnie lepsze
mesia
rok temu
spotkanie w sejmie dotyczyło Iqosa, który nie ma takiej szkodliwości jak papieros i nie jest uciążliwy dla otoczenia bo nie ma zapachu
merik
rok temu
Palenie tytoniu, czy też używanie e-papierosów to pokazywanie na zewnątrz swojej głupoty. (nie dotyczy to tylko polityków) Palacze świadomie powodują wiele chorób u siebie i otoczenia. Przyczyniają się do zatruwania środowiska.
ano
rok temu
Co tam papieros!!!!!!!!!. To pikuś w stosunku do tego co jeden znany bezpośredni i prawdziwy w wypowiedziach piosenkarz(bardzo lubię go słuchać) nie stroniący od używek, powiedział, a powiedział że zna go i to że przed laty razem pozwalali sobie na "odloty", powiedział to głośno i wyraźnie. Dlatego ten papieros jest jak eliksir w stosunku do tego co ten osobnik robił i zażywał przed laty. Jak obrazek pokazuje widać ciężko zapracował na wygląd i zachowanie. Pomyślcie ludzie, czy może, czy powinien nami rządzić cktoś uzależniony od jakiejkolwiek używki, "zażywki".
lumpy tylko p...
rok temu
córka Dudy jeszcze szkoły nie skończyła a już pali, to zdradza też inteligencję czy jej brak, raz z powodu że ktoś zaczyna palić a dwa to amputacja mózgu tak jak ćpanie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić