Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Politycy palący papierosy. Co sądzą o nich Polacy? [NASZE BADANIE]

83
Podziel się:

Papierosy palili Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń i wielu innych członków obrad Okrągłego Stołu, którzy zakładali III RP. Od tego czasu minęło 30 lat i choć papierosy mają dziś w Polsce i na świecie dużo gorszą prasę, nadal pali je wielu polityków. Zapytaliśmy Polaków, czy im to przeszkadza.

ryszard terlecki
ryszard terlecki (Twitter, @RyszardTerlecki)

Sprawa prywatna czy publiczna? Z jednej strony: "Wolnoć, Tomku, w swoim domku", a z drugiej szkodliwość palenia nie tylko dla palacza, ale też ludzi z jego otoczenia oraz środowiska jest już dobrze udokumentowana. To sprawia, że chuchający na prawo i lewo dymem palacze coraz częściej spotykają się z krzywym spojrzeniem na ulicach.

Dlatego palący politycy ryzykują nie tylko zdrowiem, ale i – jako osoby publiczne, teoretycznie mające dawać przykład – reputacją.

W pewnym stopniu przekonał się o tym wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który został skrytykowany przez część internautów, kiedy na początku marca zamieścił na Twitterze zdjęcie z papierosem w ustach. – Po co Panu ten pet w zębach? – pytał wówczas jeden z komentujących.

Zobacz także: Zobacz też: Nie ma nic gorszego. Palacze powinni wreszcie przejrzeć na oczy

O Terleckim i papierosach znowu zrobiło się głośno na początku bieżącego miesiąca, kiedy wyszło na jaw, że szef klubu PiS zorganizował nieoficjalne spotkanie w Sejmie z przedstawicielami koncernu tytoniowego Philip Morris.

Papieros często towarzyszył nawet prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Przed dwoma laty prezydent z dumą poinformował jednak, że rzucił nałóg z sukcesem.

Co na to wszystko Polacy? Z naszego badania przeprowadzonego na panelu Ariadna wynika, że palący politycy mogą odetchnąć z ulgą. Aż 71 proc. respondentów zgodziło się ze zdaniem, że palenie to prywatna sprawa polityków i nic im do tego.

Tylko 17 proc. pytanych oznajmiło, że palenie papierosów nie przystoi politykom, z kolei 12 proc. stwierdziło, że trudno powiedzieć.

Mniej więcej tak samo głosy rozkładają się w przypadku podziału na elektorat PiS i PO. Tyle samo wyborców obu partii – po 73 proc. – mówi, że palący politycy im nie przeszkadzają. Nieco więcej wyborców PiS – 20 proc. przy 16 proc. wyborców PO – stwierdziło natomiast, że palenie politykom nie przystoi.

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1037 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 12 – 16 lipca 2019 roku.

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(83)
nika
3 lata temu
To straszne, ze tacy ludzie rzadza Polska,,,,,
czub
3 lata temu
Sex dla polityków też zabroniony? Nie przystoi ;D
Jupi
3 lata temu
Ciekawe czy za akcyzę płaci
enel
3 lata temu
Nie palcie szlugów, przecież to syf straszny, FDA stwierdziło że już lepiej używać Iqosów
max1959
3 lata temu
Może wcześniej nas opuści i to będzie sukces.
Powrót żywych...
3 lata temu
Jego widok razi i bez papierosa
MARIOT
3 lata temu
PAPIEROSY W GĘBIE TEGO BRZAYDALA TO PIKUS, ALE JAK MOJE WNUCZKI ZOBACZYŁY GO W TV, TAK SIĘ PRZESTRZSZYŁY, ŻE 2 GODZ. NIE MOGLIŚMY ICH USPOKOIĆ. TEN BELFEGOR POWINIEN SIE LUDZIOM A ZWŁASZCZA DZIECIOM NIE POKAZYWAĆ.
Bandito
3 lata temu
Niech i pali łodygi pomidorów, ale ma w głowie olej i podejmuje racjonalne, korzystne dla Polski decyzje. Jeśli jest marionetką i sługusem to i higieniczny tryb życia i sen o godz. 22 nie pomoże.
Paskal
3 lata temu
Podgrzewacze są spoko, o wiele lepsze w towarzystwie niż zwykłe fajki
Arek
3 lata temu
a używał ktoś tych podgrzewaczy? bo palę i nie umiem rzucić, ale zapach mi przeskadza to może by był dla mnie lepsze
mesia
3 lata temu
spotkanie w sejmie dotyczyło Iqosa, który nie ma takiej szkodliwości jak papieros i nie jest uciążliwy dla otoczenia bo nie ma zapachu
merik
3 lata temu
Palenie tytoniu, czy też używanie e-papierosów to pokazywanie na zewnątrz swojej głupoty. (nie dotyczy to tylko polityków) Palacze świadomie powodują wiele chorób u siebie i otoczenia. Przyczyniają się do zatruwania środowiska.
ano
3 lata temu
Co tam papieros!!!!!!!!!. To pikuś w stosunku do tego co jeden znany bezpośredni i prawdziwy w wypowiedziach piosenkarz(bardzo lubię go słuchać) nie stroniący od używek, powiedział, a powiedział że zna go i to że przed laty razem pozwalali sobie na "odloty", powiedział to głośno i wyraźnie. Dlatego ten papieros jest jak eliksir w stosunku do tego co ten osobnik robił i zażywał przed laty. Jak obrazek pokazuje widać ciężko zapracował na wygląd i zachowanie. Pomyślcie ludzie, czy może, czy powinien nami rządzić cktoś uzależniony od jakiejkolwiek używki, "zażywki".
lumpy tylko p...
3 lata temu
córka Dudy jeszcze szkoły nie skończyła a już pali, to zdradza też inteligencję czy jej brak, raz z powodu że ktoś zaczyna palić a dwa to amputacja mózgu tak jak ćpanie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić