Prezydent Surinamu winny morderstwa. Usłyszał już wyrok

12

Sąd w Surinamie skazał prezydenta swojego kraju Desi Bouterse za zabójstwo z 1982 roku. Zlecił wtedy egzekucję 15 osób będących przeciwnikami jego rządów. Otrzymał wyrok 20 lat pozbawienia wolności.

Prezydent Surinamu winny morderstwa. Usłyszał już wyrok
(East News, FLORENCE LO/AFP/East News)

Prezydent Surinamu został skazany za morderstwo sprzed lat. Sąd uznał go winnym zabicia 15 osób, mimo iż nie dokonał zbrodni osobiście.

Prezydent kilka dni temu odbył oficjalną wizytę do Chin. W tym samym czasie ogłaszano wyrok. Bouterese zapewniał, że w żaden sposób nie ingerował w działanie sądu.

Desi Bouterse wróci do Surinamu prawdopodobnie w niedzielę. Pominie zaplanowaną podróż na Kubę. Wiceprezydent Ramon Abrahams z Partii Narodowo-Demokratycznej powiedział lokalnej gazecie, że był w kontakcie telefonicznym z Bouterse. Po ogłoszeniu wyroku zwołał nadzwyczajne spotkanie partii.

Zobacz także: Zobacz także: Brutalne morderstwo rodziny mormonów

Sąd orzekł, że Bouterse w 1982 roku nadzorował operację, w której żołnierze uprowadzili 16 czołowych przeciwników jego rządu. Wśród nich byli prawnicy, dziennikarze o nauczyciele akademiccy. 15 z nich zostało zabitych. Jedna osoba przeżyła, później zeznawała przeciwko Bouterse.

Bouterse stanowczo zaprzecza zarzutom. Zamierza odwołać się od tej decyzji. Sąd skazał również sześciu byłych oficerów wojskowych, w tym obecnego konsula kraju, za współudział w zabójstwie..

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić