REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 32 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Olga Wilk16.10.18 (11:23)

Przełom w archeologii. Ekscytujące znalezisko 2 metry pod norweską ziemią

Odkrycia dokonano w okręgu Østfold na południu Norwegii. Przy pomocy radaru archeolodzy dotarli do starożytnego cmentarzyska Wikingów.
iStock.com

Dwa metry pod ziemią znaleziono m. in. łódź. Tradycyjny wikiński pogrzeb był zarezerwowany przede wszystkim dla osób tak ważnych jak wodzowie. Chociaż pochówki łodziowe były już odkrywane, znakomity stan nowego znaleziska stanowi ewenement, a archeolodzy są zgodni co do jego przełomowego charakteru.

Łódź ma długość około 20 metrów. Znaleziono ją na głębokości zaledwie 50 cm pod ziemią. Co ciekawe, jest świetnie zachowana, mimo że po pierwotnie pokrywającym ją kopcu nie ma już śladu. Na razie naukowcy nie są w stanie ocenić jej wieku - podaje "Science Alert".

REKLAMA

To znalezisko jest niezmiernie ekscytujące - jak dotąd odkryto tylko trzy dobrze zachowane łodzie wikińskie, wykopane dawno temu. Ten statek ma ogromną wartość historyczną, ponieważ może być badany przy pomocy wszystkich nowoczesnych metod - mówi jeden z archeologów Knut Paasche.

Naukowcy nie zamierzają na razie wykopywać znaleziska. Chcą wcześniej stworzyć wirtualną mapę cmentarza. W sąsiedztwie łodzi odkryto siedem innych kopców oraz pozostałości pięciu długich domów.

Pochówek łodziowy nie występuje w odosobnieniu, ale jest częścią cmentarza stworzonego w taki sposób, by zamanifestować władze i wpływ - tłumaczy szef zespołu Lars Gustavsen.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oglądaj też: Krzysztof Kolumb wcale nie odkrył Ameryki. Oto dowody

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij