Przywódca ISIS przerwał milczenie. Pół godziny szczucia

137

Lider ISIS opublikował nowe nagranie audio, w którym wzywa do jeszcze częstszych ataków terrorystycznych na Zachodzie. Wiadomość od przywódcy ISIS trwa pół godziny.

isis Abu Bakr al-Baghdadi terroryzm państwo islamskie
isis Abu Bakr al-Baghdadi terroryzm państwo islamskie (East News, Balkis Press/ABACA)

Mają być "pionierami islamu". Abu Bakr al-Baghdadi zachęcił dżihadystów do oporu i walki z Zachodem. Stwierdził, że "rezultat jest w rękach Allaha".

Ataki w 8 krajach w ciągu 4 dni. Lider ISIS oznajmił, że niedawno na przestrzeni 96 godzin terroryści zaatakowali 92 cele w ośmiu państwach. Pochwalił ich, mówiąc, że był to "bezprecedensowy atak w nowej historii dżihadu". Dodał, że nie wszystkie z tych ataków zostały odnotowane przez media.

Wspomniał też o krajach, gdzie nadal działają komórki ISIS. Choć grupa terrorystyczna jest coraz słabsza, Abu Bakr al-Baghdadi zaznaczył, że wciąż ma swoje odziały nie tylko w Iraku i Syrii, ale też w Afganistanie, Jemenie, Somalii, Tunezji i Libii.

Zobacz także: Zobacz też: Wywiad z liderem ISIS. Wstrząsające, co ma do powiedzenia światu

Przerwał milczenie po 5 latach. W kwietniu lider ISIS wydał pierwszy od lat publiczny komunikat. Teraz, po niespełna pięciu miesiącach, ponownie zabrał głos. Niektórzy spekulują, że ten wzrost jego aktywności oznacza, że Abu Bakr al-Baghdadi podupada na zdrowiu i próbuje jeszcze przed śmiercią zmobilizować swoich bojowników do działania – donosi The Sun.

Gdzie się ukrywa? Przywódca ISIS, jeden z najbardziej poszukiwanych ludzi świata, za którego głowę wyznaczono 25 milionów dolarów nagrody, przebywa najprawdopodobniej we wschodniej części Syrii. Wiadomo, że zmaga się z cukrzycą i nadciśnieniem. Prawdopodobnie też doznał paraliżu w wyniku nalotów powietrznych w maju 2017 roku.

Mianował następcę. Niedawno Abu Bakr al-Baghdadi desygnował Abdullaha Qardasha na nowego lidera ISIS. Po śmierci obecnego przywódcy Qardash ma nadzorować odbudowę ISIS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić