o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Rosja. Sztandarowy projekt Władimira Putina rozkradziony

211
Podziel się

Cała Rosja żyje ostatnim tym skandalem korupcyjnym. Kosmodrom Wostocznyj, czyli państwowy ośrodek kosmiczny i oczko w głowie Władimira Putina, został okradziony na sumę aż jedenastu milionów rubli. W sprawę są zamieszani przedstawiciele najwyższych szczebli władzy.

rosja władimir putin
rosja władimir putin (East News, Sergey Mamontov/SPUTNIK Russia)
bDzBluxx

To nie pierwszy raz, kiedy Kosmodrom Wostocznyj stał się miejscem defraudacji państwowych środków. Już w 2018 roku portal space24.pl informował o sprzeniewierzeniach, jakich miały dopuścić się osoby związane z portem kosmicznym.

W zeszłym roku prokurator generalny Rosji potwierdził, że jego podwładni otworzyli aż sto czterdzieści spraw karnych w związku z defraudacją. W tamtym czasie suma, jaka miała trafić do prywatnych kieszeni, wynosiła rzekomo dziesięć milionów rubli. Jednak zgodnie z ustaleniami BBC, ostatecznie skradziono aż jedenaście milionów.

Teraz Kosmodrom Wostocznyj znowu znalazł się na ustach całego świata. Powód? Doszło do kolejnych aresztowań osób związanych z aferą korupcyjną. Do tej pory część winnych zdążyła już odpowiedzieć za przestępstwa.

bDzBluxz
Zobacz także: Zobacz też: Rosjanie wypuścili ostatniego. Znawcy są wściekli

Skazano m.in. Jurija Khrizmana, byłego szefa państwowej firmy budowlanej Dalspetsstroy. Otrzymał karę jedenastu lat i pół roku pozbawienia wolności. Profesor Mark Galeotti, związany z brytyjskim Royal United Services Institute, ma swoje przypuszczenia, dlaczego sprawa trwa już tak długo. Podzielił się nimi w rozmowie z BBC.

Zdaniem naukowca Władimir Putin nie był przygotowany na aferę korupcyjną w centrum kosmicznym. W końcu za przestępstwami stali członkowie rosyjskiej elity. Przywódca Rosji musiał wystąpić przeciwko grupie, do której sam należy.

bDzBluxF

Budowa Kosmodromu Wostocznyj została rozpoczęta w 2016 roku. Od początku Władimir Putin przywiązywał do projektu wielką wagę. Polityk często podkreślał, że budowa kosmodromu będzie miała niebagatelne znaczenie dla całego państwa.

bDzBluxG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

bDzBluya
KOMENTARZE
(211)
ice
rok temu
Jaki on smutny...Władek - nic się nie stało!!!
Bum cyk cyk
rok temu
670 tys. złotych i to ma być ta wielka afera, o której mówi cały świat? Miejcie litość nad Banasiem, skona ze śmiechu.
finansjer
rok temu
politycy to jedno wielkie złodziejstwo, nie ważne w jakim kraju... kto rządzi ten ma dostęp do pieniędzy i wielkich możliwości finansowych.
bDzBluyb
stek
rok temu
Po to się tam robi sztandartowe inwestycje czym droższe tym więcej można ukraść .
pc
rok temu
LUDZIE!!!! 11 milionów rubli to jakieś 650.000 złotych. 140 spraw karnych, wychodzi że na 1 "złodzieja" wypada 4,6 tys złotych. Czy wy nie umiecie liczyć, to chyba o miliardy chodzi!!
Najnowsze komentarze (211)
Zik
rok temu
Boszszzzzzze 11 milionów rubli, obawiam się że tak wszechpoteżna gospodarka Rosji może tego nie wytrzymać, i cały kraj pójdzie na dno, skutki tego będą katastrofalne dla całego świata, przez co ludzkość może wyginąć na kilkadziesiąt milionów lat, no chyba że Władek przeznaczy miesięczne kieszonkowe swojej kobiety i załata ten potężny ubytek kapitału, co pozwoli przetrwać pokoleniom, i wtedy ludzkość będzie miała wobec niego dług wdzięczności!!!!!!!
KO
rok temu
Mimo skandalu to ośrodek jakoś działa że rakiety nie spadają
Lech200
rok temu
I tak
kibic
rok temu
ale mi afera Wladek kradnie biliony i jest dobrze
MH17
rok temu
BANDYCKA rosja ZAPLACI ZA WSZYSTKO
MH17
rok temu
BANDYCKA rosja ZAPLACI ZA WSZYSTKO
MH17
rok temu
BANDYCKA rosja ZESTRZELILA MH17 ruscy ZAMORDOWALI 80 DZIECI
MH17
rok temu
BANDYCKA rosja ZESTRZELILA MH17 ruscy ZAMORDOWALI 80 DZIECI
bDzBluxT
MH17
rok temu
BANDYCKA rosja TO BIEDA GLOD I KORUPCJA 😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁
MH17
rok temu
BANDYCKA rosja SKONCZY JAK zsrr 😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀
MH17
rok temu
MUSICIE DALEJ KUPOWAC PALIWO ORLEN ZEBY MIELI FORSE DO MORDOWANIA RAKIETAMI I BOMBAMI BEZBRONNYCH DZIECI I KOBIET W SYRII I NA UKRAINIE
MH17
rok temu
BANDYCKA rosja SKONCZY JAK zsrr 😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀😀 😀
MH17
rok temu
BANDYCKA rosja ZESTRZELILA MH17 ruscy ZAMORDOWALI 80 DZIECI
MH17
rok temu
BANDYCKA rosja JEST GLUPIA JAK BUT 😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁😁 😁
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić