REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Ewelina Kolecka19.11.19 (09:51)

Rosja. Sztandarowy projekt Władimira Putina rozkradziony

Cała Rosja żyje ostatnim tym skandalem korupcyjnym. Kosmodrom Wostocznyj, czyli państwowy ośrodek kosmiczny i oczko w głowie Władimira Putina, został okradziony na sumę aż jedenastu milionów rubli. W sprawę są zamieszani przedstawiciele najwyższych szczebli władzy.
Sergey Mamontov/SPUTNIK Russia / East News

To nie pierwszy raz, kiedy Kosmodrom Wostocznyj stał się miejscem defraudacji państwowych środków. Już w 2018 roku portal space24.pl informował o sprzeniewierzeniach, jakich miały dopuścić się osoby związane z portem kosmicznym.

W zeszłym roku prokurator generalny Rosji potwierdził, że jego podwładni otworzyli aż sto czterdzieści spraw karnych w związku z defraudacją. W tamtym czasie suma, jaka miała trafić do prywatnych kieszeni, wynosiła rzekomo dziesięć milionów rubli. Jednak zgodnie z ustaleniami BBC, ostatecznie skradziono aż jedenaście milionów.

REKLAMA

Teraz Kosmodrom Wostocznyj znowu znalazł się na ustach całego świata. Powód? Doszło do kolejnych aresztowań osób związanych z aferą korupcyjną. Do tej pory część winnych zdążyła już odpowiedzieć za przestępstwa.

Zobacz też: Rosjanie wypuścili ostatniego. Znawcy są wściekli

Skazano m.in. Jurija Khrizmana, byłego szefa państwowej firmy budowlanej Dalspetsstroy. Otrzymał karę jedenastu lat i pół roku pozbawienia wolności. Profesor Mark Galeotti, związany z brytyjskim Royal United Services Institute, ma swoje przypuszczenia, dlaczego sprawa trwa już tak długo. Podzielił się nimi w rozmowie z BBC.

Zdaniem naukowca Władimir Putin nie był przygotowany na aferę korupcyjną w centrum kosmicznym. W końcu za przestępstwami stali członkowie rosyjskiej elity. Przywódca Rosji musiał wystąpić przeciwko grupie, do której sam należy.

Budowa Kosmodromu Wostocznyj została rozpoczęta w 2016 roku. Od początku Władimir Putin przywiązywał do projektu wielką wagę. Polityk często podkreślał, że budowa kosmodromu będzie miała niebagatelne znaczenie dla całego państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij