Rozmrozili psa z rosyjskiego lodu. Ma 12 400 lat

185

Ciało psa znaleziono w rosyjskiej wsi Tumat. Naukowcy spróbują go sklonować.

Rozmrozili psa z rosyjskiego lodu. Ma 12 400 lat
(youtube.com)

"Szczeniak z Tumat" to przedstawiciel wymarłego gatunku z rodziny psowatych. Dla naukowców niebagatelne znaczenie ma fakt, że okaz jest bardzo dobrze zachowany. Dzięki temu mają szansę zebrać informacje, które dadzą nieoceniony wgląd w życie sprzed 12 tysięcy lat.

Ciało zachowało się bardzo dobrze. A najważniejsze jest to, że tyczy się to również mózgu. Jego stan oceniam na 70-80 procent. Lepiej ocenimy to po jego wyciągnięciu, na razie oglądamy go na skanach rezonansu magnetycznego. Jest to pierwszy przypadek, kiedy zdobyliśmy mózg psa pochodzącego z okresu plejstocenu - powiedział Paweł Nikolski z Instytutu Geologii w Moskwie, cytowany przez "The Syberian Times".

Naukowcy będą starali się sklonować psa z epoki lodowcowej. Przy autopsji obecny był południowokoreański ekspert od klonowania Hwang Woo-Suk. Twierdzi on, że istnieje szansa "przywrócenia do życia" wymarłego gatunku - zależy to od jakości pobranego DNA. Próbki będzie analizował w swoim laboratorium. Z kolei jelita psa zostaną przebadane pod kątem obecności starych gatunków kleszczy i pcheł.

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić