Jan Muller| 
aktualizacja 

"Samochodzik" w grobie dziecka sprzed 5000 lat. Wzruszające znalezisko

209

Gliniana zabawka przypominająca prosty samochodzik została znaleziona w grobie dziecka żyjącego w Mezopotamii w epoce brązu.

"Samochodzik" w grobie dziecka sprzed 5000 lat. Wzruszające znalezisko
(PAP/Abaca)

W ruinach starożytnego miasta Soğmatar na terenie dzisiejszej Turcji dokonano wzruszającego odkrycia. Archeolodzy są przekonani, że czterokołowy pojazd to najstarszy przedmiot tego typu. Niedawno, także w Turcji, w grobach dzieci sprzed 2000 lat odkopano figurki postaci ludzkich. O ile tamte miały dodawać maluchom "otuchy" w ostatniej drodze, pokazanymi tu rydwanami dzieci bawiły się za życia. Choć niekoniecznie wszystkie.

Według kierownika wykopalisk, małe pojazdy trafiały tylko do rąk pociech prominentów. Mogli sobie na nie pozwolić ludzie piastujący przynajmniej funkcję urzędnika miejskiego, czytamy na serwisie motoryzacyjnym Jalopnik. Jeżeli dzieci z biedniejszych rodzin miały nieco tańsze wersje "samochodzików", mogły nie przetrwać próby czasu.

*W sumie odkryto 45 starożytnych grobów, w tym właśnie dziecięce. *Większość była wcześniej otwierana, ale trzy z nich pozostały nietknięte od czasów rzymskich.

Znaleziska dostarczają fascynującego wglądu w życie dawnych cywilizacji - zauważa "Daily Mail".

Soğmatar, uważają eksperci, stało się domem dla Mojżesza po ucieczce Żydów z Egiptu. Życie tętniło tam od 5000 lat. Odkopanie rydwanów i kilku małych figurek zwierząt pobiło trzyletni rekord. Wykopana w mieście Kayseri w 2014 roku grzechotka sprzed 4000 lat uważana była do tej pory za najstarszą znaną zabawkę.

Zobacz także: Zobacz także: jak wygląda życie archeologa?

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić