o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Samozatrudnieni mogą zostać zwolnieni z opłacania składek ZUS. Co muszą zrobić?

1
Podziel się

Osoby samozatrudnione mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS. To jeden z elementów tarczy antykryzysowej, która ma pomóc przedsiębiorcom przetrwać trudny czas pandemii koronawirusa.

Zwolnienie ze składek ZUS dotyczy też osób samozatrudnionych.
Zwolnienie ze składek ZUS dotyczy też osób samozatrudnionych. (Getty Images, Omar Marques, SOPA Images, LightRocket)
bErncZGt

Samozatrudnieni a tarcza antykryzysowa

Osoby samozatrudnione mogą wnioskować o zwolnienie z opłacania comiesięcznych składek ZUS. Ma to im pomóc przetrwać trudny okres, związany z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 i zachorowaniami na COVID-19.

bErncZGv

Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych za trzy miesiące (marzec, kwiecień i maj 2020). Osoby ubiegające się o zwolnienie ze składek cały czas zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych.

Jakie warunki muszą spełnić samozatrudnieni, by otrzymać zwolnienie z opłacania składek ZUS?

Tarcza antykryzysowa umożliwia osobom prowadzącym działalność gospodarczą zwolnienie ze składek ZUS. Osoby samozatrudnione, chcące skorzystać ze zwolnienia z opłacania comiesięcznych składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, muszą spełnić kilka warunków.

  • Prowadzenie działalności gospodarczą przed 1 lutego 2020 roku.
  • Opłacanie składki na ubezpieczenie społeczne bądź zdrowotne.
  • Bycie przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych
  • W miesiącu, za który składany jest wniosek, ich przychód z działalności nie może być wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.
bErncZGB

Aby otrzymać zwolnienie z opłacania składek ZUS, samozatrudnieni muszą złożyć odpowiedni wniosek. Mogą to zrobić elektronicznie za pomocą PUE ZUS, albo wysłać pocztą tradycyjną lub złożyć osobiście w placówce ZUS. Wniosek należy poprawnie wypełnić, wpisując w nim dane wnioskodawcy, miesiące zwolnienia ze składek i kwotę przychodu w pierwszym miesiącu, za który wniosek jest składany. Wniosek trzeba złożyć do 30 czerwca 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bErncZGW
KOMENTARZE
(1)
😤😤😤
rok temu
Nie ma tak różowo jak to ZUS podaje.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić