o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Sensacyjne odkrycie na zamku Książ. Nazistom nie udało się zniszczyć malowideł

172
Podziel się

Naziści przykryli je grubą warstwą tynku. W jednej z najstarszych komnat zamku Książ znaleziono dzieła z czasów renesansu. A zaledwie kilka dni później okazało się, że zamek może być kluczem do innej zagadki z czasów II wojny światowej.

Sensacyjne odkrycie na zamku Książ. Nazistom nie udało się zniszczyć malowideł
(East News, Sebastian Biaіy/REPORTER)
bDTfYxvp

Pokazały się w czasie prac remontowych. Podczas przygotowań do remontu Sali Krzywej zamku Książ pod warstwą tynku odkryto historyczne malowidła. Według ekspertów prawdopodobnie pochodzą jeszcze z czasów renesansu.

Pod warstwą tynku na ścianie z kominkiem widoczna jest polichromia przedstawiająca kotarę oraz monochromia drugiej. We wnękach okiennych polichromie zostały pokryte warstwą farby - wyjaśniła Anna Nowakowska-Ciuchera, wałbrzyska konserwator zabytków.

Malowidła prawdopodobnie pokrywają większość ścian. Konserwatorzy planują zdjąć tynki z okresu hitlerowskiego oraz jeszcze późniejsze warstwy farby i odkryć zachowane obrazy. Po odnowieniu sala ma być udostępniona zwiedzającym.

bDTfYxvr

Jej wystrój został niemal całkowicie zniszczony podczas wojennej przebudowy prowadzonej w latach 1944-45 przez nazistowską organizację Todt - napisano na profilu zamku na Facebooku.

Większość dekoracji zamalowali. Pochodząca jeszcze z czasów średniowiecza Sala Krzywa, która jest jedną z najstarszych sal w tzw. „zamku górnym”. Przed II wojną światową uchodziła także za jedną z najpiękniejszych. Na szczęście zachowały się przedwojenne fotografie Sali, które pozwolą wiernie odtworzyć jej wystrój.

bDTfYxvx

To jeszcze nie koniec niespodzianek. Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca zamierza wyjaśnić zagadkę tajemniczej skrytki w podziemiach Zamku Książ - informuje portal dziennik.walbrzych.pl. Według odkrytych właśnie dokumentów z lat 40., w podziemiach ukryto średniowieczne dokumenty i księgozbiór należący do hrabiego Aleksandra Colonna-Walewskiego. Po wojnie szukało ich Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Planetoida z "warkoczem". Naukowcy mają zagadkę do rozwiązania
bDTfYxvS
KOMENTARZE
(172)
Naziści z pla...
2 lata temu
A co się udało Niemcom w tym zamku zrobić?
brawo O2
2 lata temu
Cóż za news,sprzed 70 lat.
Ale fstyt
2 lata temu
Prace budowlane prowadzone byly przez Niemcow, panie (nie)pismienny. Pracowali tam Niemcy, przywozili materialy, Niemcy, kladli tynki, Niemcy, malowali, Niemcy, a nawet pili piwo, tez Niemcy. Nazisci to byla organizacja partyjna Niemiec (NSDAP), ktora sprawowala wladze w panstwie w tamtym czasie.
bDTfYxvT
smollag
2 lata temu
Jak już nie chcecie używać słowa Niemcy to piszcie chociaż hitlerowcy. Partia i owszem była nazistowska ,ale należeli do niej Niemcy, córki i synowie narodu niemieckiego ,którzy bardzo chętnie do niej wstępowali i kibicowali Hitlerowi w jego podbojach Europy.
jaro
2 lata temu
Jacy naziści KTO TO?? Niemcy mordercy, złodzieje, gwałciciele.
Najnowsze komentarze (172)
wAUbrzych
2 lata temu
3 zamek co do wielkosci w pl.i tyle kilka razy rozkradziony szkoda zamek worwick w uk- gb robi wrazenie
Paweł1982
2 lata temu
Kim są Naziści? To jacyś kosmici? Słowo Niemcy nie może wam przejść przez gardło? Aż tak boicie się o stołki?
NAZIŚCI -CZYL...
2 lata temu
....................................
Hahaha
2 lata temu
No i złoty pociąg - jak zwykle przed wakacjami. Gdzie te "specjalisty" od georadaru?
hiena
2 lata temu
Myślałem po sensacyjnym nagłówku że znaleźli żywego Hitlera w złotym pociągu !
Mig
2 lata temu
Co tu oczekiwać od zagranicznych dziennikarzy i polityków gdy polscy ich odpowiednicy nie wiedzą że obozy koncentracyjne były niemieckie,tak jak zamek Książ.A może o2 przeszło w ręce żydowskiego biznesu?
Marian
2 lata temu
Niemcy to barbarzyńcy zniszczyli tak wspaniały Polski Zamek perła Polskich zabytków
kolo
2 lata temu
to byli niemcy nie znam takiej nacji naziści
bDTfYxvL
bogu
2 lata temu
Skąd wiadomo , że zamieszani w to byli wyłącznie naziści , czyli członkowie NSDAP a Niemcy niepartyjni nie ? Przeciez w tamtym czasie nazistów w Niemczech było najwyżej kilkanascie milionów a wszystkich Niemców było 80 milionów .
bywalec
2 lata temu
naziści?,to pewnie kosmici,a ja naiwny myślałem że to Niemcy kradli, niszczyli,pewnie będę musiał Niemców przeprosić za całokształt .
Tradycja
2 lata temu
A pomnik Lenina to gdzie z Nowej Huty?
Vasco
2 lata temu
Co ten Małysz tak chce tą córkę pokazywać, czy jest jakaś niedorozwinięta, albo chce jej męża znależć. Strasze głupi ten gorol.
Hans Niemiec
2 lata temu
Niemcy nie naziści tylko Niemcy
lelek
2 lata temu
Niemcy nie morowali Polaków . To naziści to oni . No teraz naziści już nie mają państwa wyparowali , tylko legenda pozostała . Ale Niemcy są . Uwaga na nich bo znowu zaprzęgną do roboty nazistów .
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić