Dagmara Smykla| 

Sensacyjne odkrycie na zamku Książ. Nazistom nie udało się zniszczyć malowideł

199

Naziści przykryli je grubą warstwą tynku. W jednej z najstarszych komnat zamku Książ znaleziono dzieła z czasów renesansu. A zaledwie kilka dni później okazało się, że zamek może być kluczem do innej zagadki z czasów II wojny światowej.

Sensacyjne odkrycie na zamku Książ. Nazistom nie udało się zniszczyć malowideł
(East News, Sebastian Biaіy/REPORTER)

Pokazały się w czasie prac remontowych. Podczas przygotowań do remontu Sali Krzywej zamku Książ pod warstwą tynku odkryto historyczne malowidła. Według ekspertów prawdopodobnie pochodzą jeszcze z czasów renesansu.

Pod warstwą tynku na ścianie z kominkiem widoczna jest polichromia przedstawiająca kotarę oraz monochromia drugiej. We wnękach okiennych polichromie zostały pokryte warstwą farby - wyjaśniła Anna Nowakowska-Ciuchera, wałbrzyska konserwator zabytków.

Malowidła prawdopodobnie pokrywają większość ścian. Konserwatorzy planują zdjąć tynki z okresu hitlerowskiego oraz jeszcze późniejsze warstwy farby i odkryć zachowane obrazy. Po odnowieniu sala ma być udostępniona zwiedzającym.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jej wystrój został niemal całkowicie zniszczony podczas wojennej przebudowy prowadzonej w latach 1944-45 przez nazistowską organizację Todt - napisano na profilu zamku na Facebooku.

Większość dekoracji zamalowali. Pochodząca jeszcze z czasów średniowiecza Sala Krzywa, która jest jedną z najstarszych sal w tzw. „zamku górnym”. Przed II wojną światową uchodziła także za jedną z najpiękniejszych. Na szczęście zachowały się przedwojenne fotografie Sali, które pozwolą wiernie odtworzyć jej wystrój.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

To jeszcze nie koniec niespodzianek. Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca zamierza wyjaśnić zagadkę tajemniczej skrytki w podziemiach Zamku Książ - informuje portal dziennik.walbrzych.pl. Według odkrytych właśnie dokumentów z lat 40., w podziemiach ukryto średniowieczne dokumenty i księgozbiór należący do hrabiego Aleksandra Colonna-Walewskiego. Po wojnie szukało ich Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Planetoida z "warkoczem". Naukowcy mają zagadkę do rozwiązania
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić