Wróć na
Radosław Opas
|

Słowa Władimira Putina o II wojnie światowej wywołały burzę. Polacy mówią "nie!" [BADANIE]

68
Podziel się

Władimir Putin podczas jednej z grudniowych konferencji prasowych zasugerował, że Polska jest współwinna wybuchu II wojny światowej. Prezydent Rosji próbował także wybielić działania Związku Radzieckiego w czasie konfliktu. Zapytaliśmy Polaków o ich zdanie na temat słów rosyjskiego przywódcy.

Słowa Władimira Putina o II wojnie światowej wywołały burzę. Polacy mówią "nie!" [BADANIE]
(East News, AP/Associated Press/East News)

Putin wywołał burzę. Kontrowersyjne wypowiedzi Prezydenta Federacji Rosyjskiej sięgają 19 grudnia, kiedy to polityk na zorganizowanej konferencji skrytykował podpisanie rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej wybuchu drugiej wojny światowej.

Polska oskarżona o wszczęcie konfliktu. Na spotkaniu z dziennikarzami Władimir Putin stwierdził, że "stawianie na jednej płaszczyźnie ZSRR i Niemiec hitlerowskich jest szczytem cynizmu". Według rosyjskiej głowy państwa to właśnie Polska w dużej mierze odpowiada za wybuch wojny w 1939 roku.

Kłamstwa Rosjan odbiły się szerokim echem. Najgłośniej komentowaną tezą wygłoszoną przez Putina były słowa, w których stwierdził on, że to nie pakt Ribbentrop-Mołotow podpisany pomiędzy III Rzeszą i ZSSR był przyczyną II wojny światowej, a pakt monachijski z 1938 roku, na którym skorzystać miała Polska.

Drogi prezydencie Putin - Hitler i Stalin zmówili się, by rozpocząć II wojnę światową. To jest fakt. Polska była ofiarą tego okropnego konfliktu - broniła w grudniu polskiej racji stanu Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

Polacy ocenili teorie Władimira Putina. Z badania przeprowadzonego dla o2.pl na panelu Ariadna jednoznacznie wynika, że aż 71 proc. badanych słyszało o wypowiedziach rosyjskiego prezydenta. Dodatkowo 61 proc. ankietowanych odpowiedziało także, że jego słowa są próbą niebezpiecznej propagandy wobec Polski i zapewne będzie ich więcej. Z drugiej strony tylko 23 proc. osób uważa je za zwyczajną rosyjską manipulację, którą nie trzeba się przejmować. 16 proc. ankietowanych nie zgadza się z żadnym z tych stwierdzeń.

Przekonania polityczne nie grają roli. Uzyskane wyniki badania są niemal identyczne w obu analizowanych grupach. Zarówno wyborcy Prawa i Sprawiedliwości jak i Koalicji Obywatelskiej twierdzą, że wypowiedzi Putina należy traktować poważnie i twardo się im przeciwstawiać. Taki pogląd ma aż 72 proc. wyborców PiS-u i 67 proc. elektoratu KO.

A co sądzicie Wy? Czy Władimir Putin przesadził z wypowiedzią o udziale Polski w II wojnie światowej? Czekamy na Wasze komentarze.

Nota metodologiczna: _
_Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1033 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. _
_Termin realizacji: 3 - 7 stycznia 2020 roku.

Zobacz też: Władimir Putin w Izraelu. Borys Budka: Andrzej Duda nie powinien lecieć jako statysta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(68)
anna wiktoria
3 miesiące temu
putin niech pilnuje bajzlu u siebie od polski wara
adam
3 miesiące temu
całe życie okrada naród rosyjski
pink
3 miesiące temu
Putin cały czas manipuluje nami i UE i cieszy się jak PiS i PO oraz koalicja są skłóceni! Taki Naród bardzo łatwo podbić i ujarzmić! Polacy naprawdę zmieńcie politykę i się jednoczcie, niedopuszczalne jest sprowadzanie do Polski Komisji weneckiej! Na tym zyskają wrogowie Polski i osłabiają Polskę. Jak mówią Polak przed szkodą i po szkodzie ....Lepiej żeby nie bo wszyscy ucierpimy i nasze wnuki również.
zolow
3 miesiące temu
/Mojego dziadka wykończyli w ramach wyzwalania od Hitlerowców. Pozdrawiam KGB i ich następców.
wojak
3 miesiące temu
Biorąc tok myślenia Putina to II wojna światowa powinna zacząć się znacznie wcześniej. Ale z uwagi na znaczny konflikt zbrojny przyjęto przez świat datę 1 i 17 września 1939r. Tak samo jak zakończenie II wojny światowej 2 września 1945r. a nie 9 maja jak wielu przyjmuję.Minęło 75 lat prawie wszyscy uczestnicy tamtych czasów wymarło więc następuje przemiana historii jak to w życiu bywa.
Najnowsze komentarze (68)
Ala
2 miesiące temu
No teraz to nie bardzo wiadomo czy prawda to prawda na razie się kłócą kto kogo ile razy zabił .
marek
3 miesiące temu
to kto jest wrogiem rosja , białoruś , ukraina , słowacja , czesi czy niemcy :-) ..... aaa szwedzi :-)
maat
3 miesiące temu
Putinowi marzy się wielkie mocarstwo Rosyjskie jak za dawnych czasów i chce tego dokonać jeszcze za swojego życia a że ma już swój wiek więc wydarzenia przyspieszają i jego retoryka też staje się coraz bardziej agresywna. Z drugiej strony Rosja nie jest w stanie zaatakowaćc nas militarnie w sensie wejscia i zajecia całego naszego terytorium bo są na to za biedni , to jest kraj biedny z kilkuset bardzo bogatymi oligarchami którzy od dekad ten kraj okradają. Oni nie byli by w stanie zdobyć naszego terytorium nie mówiąc już o jego utrzymaniu. Dlatego Putin zwąchał się z Natanjachu i organizacjami żydowskimi ze Stanów by nas zwyczajnie okraść i stąd ta retoryka i jego ostatnie ataki ludzie podpisujcie listy anty -447 bo to ogromnie ważne o tym się nie mówi i nie pisze na lewackich portalach jak ten czy inne
wania
3 miesiące temu
Nie ma się co dziwić , bo za mord na Polskich oficerach w Katyniu też obciążyli Niemców , Za zestrzelenie samolotu przez separatystów na Ukrainie też obciążyli Ukrainę. To jest nieskazitelny kraj , wszystko zło zawsze robią inni .
edek
3 miesiące temu
alzhaimer i parkinson mu dokucza cóż czas płynie
Franek Dolas
3 miesiące temu
Putin wie, że to moja wina i całą wiedze ma ode mnie
Franek Dolas
3 miesiące temu
Putin wie , że to moja wina i całą wiedzę ma ode mine.
Czerwień
3 miesiące temu
Przecież to jest zrobione z dokładnością jak nie patrzeć to stmbol i kod się zgadza
Pakiet
3 miesiące temu
Wiadomo, a w prądzie nie bo nie tak dla zabawy z tym dziwnego że nie opłaca się a
ereksio
3 miesiące temu
Wujek Adas H. chciał dla Polaków dobrze, ale ci go nie rozumieli. Gdyby Polski rząd dołączył do Niemców to z pewnością można byłoby wykończyć tę żydowsko- czerwona zarazę która później rozpanoszyła się w Polsce i trwa do dziś. Tak się nie stało więc robota nie skończona i teraz mści się to na Polsce i całym świecie.
realist
3 miesiące temu
Ja myślę, że to dopiero początek. Wczoraj rosyjski MSZ zarzucił Polsce udział w Holocauście oraz współudział w rozpętaniu II wojny. Mało tego po raz pierwszy oskarżono Polskę że nie chce oddać Żydom majątków i że chce od Niemiec wyłudzić reparacje. Dosłownie takich określeń użyto. Taka ostra retoryka wobec Polski pojawia się po raz pierwszy. Oczywiste jest pytanie, po co? Dlaczego Rosja idzie na takie jawne zwarcie z Polską? Przecież te dwa zarzuty unicestwiają w Polsce cały Bezpartyjny Blok Współpracy z Rosją. Po takich zarzutach nikt w Polsce nie śmie nawet pisnąć o korzyściach ze współpracy z Federacją Rosyjską. Takiej retoryki nie używał nawet Stalin bo wiedział że byłby to pocałunek śmierci dla polskich komunistów. Oznaczać to może, że w Rosji pożegnano się na dobre z wizją zainstalowania w naszym kraju rządów satelickich. Więc na początek skłócają nas z Żydami i Niemcami. Zwłaszcza w przypadku Niemiec jeszcze wiele kart ma Putin do wyciągnięcia. Interes Rosji zdaje się leżeć w jak największym zaognianiu stosunków z Polską. Aby uświadomić Amerykanom z jak nieodpowiedzialnym sojusznikiem mają do czynienia. W Europie już im się to udało. Rosja może w najbliższym czasie doprowadzić do zbrojnej interwencji w Polsce. Zanim na dobre zasiedlą sie tu Amerykanie. Czas ma dobry. Amerykanie ugrzęźli w Iraku, skłócili się z Turcją, ida na konflikt zbrojny z Iranem. Polska izolowana w Unii, skłócona ze wszystkimi sąsiadami. Obym się mylił, ale dla Rosji to albo teraz, albo nigdy w przewidywalnej przyszłości. Sankcje już Rosja ma, nic większego jej nie grozi. Nikt nie pójdzie na wojnę z Rosją o Olsztyn czy Białystok. Jeśli Rosja ma grać o najwyższą stawkę to znaczy odbicie swojej strefy wpływów w Europie to dziś.
tja
3 miesiące temu
Każdy kraj ma własny punkt widzenia i swoje racje ze swojej perspektywy historycznej A wiedza im marniejsza tym głupota wydajniejsza
Jakuta
3 miesiące temu
Widać teraz, kto trzyma cara za jaja. Cienko śpiewa jak mu Czukcze zagrają
Pestalozzi
3 miesiące temu
Są w ojczyźnie rachunki krzywd, ale obca dłoń ich nie przekreśli - jak pisał poeta. Kto tego nie rozumie, tego trzeba uznać za agenta Targowicy
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić