Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Słowenia: Spalono statuę przedstawiającą Donalda Trumpa

18
Podziel się:

Była jednym z najbardziej kontrowersyjnych słoweńskich dzieł sztuki. Drewniana statua przedstawiająca Donalda Trumpa już raz zmieniła swoje położenie z powodu groźby podpalenia. Niestety, ostatecznie zapowiedzi zostały zrealizowane, a instalację zniszczono. Jej twórca nie kryje emocji.

Słowenia: Spalono statuę przedstawiającą Donalda Trumpa
(East News, AP/Associated Press)

Statua przedstawiająca Donalda Trumpa mierzyła 8 metrów. Prezydent Stanów Zjednoczonych miał wysoko uniesioną dłoń w geście, który nawiązywał do Statuy Wolności.

Drewniana konstrukcja powstała w 2019 roku. Została odsłonięta w sierpniu i ustawiona w jednej z wiosek północno-wschodniej Słowenii. Posiadała specjalny mechanizm, po uruchomieniu którego czerwone usta otwierały się, odsłaniając wyrzeźbione zęby rekina. W ten sposób artysta chciał pokazać ciemniejszą stronę Trumpa – "kapitalisty-wampira".

Drewniana statua szybko stała się atrakcją turystyczną. Niestety, mieszkańcy wioski nie podzielali ich entuzjazmu i grozili, że 31 października, w noc Halloween, podpalą ją. Z tego powodu dzieło zostało przeniesione do miejscowości Moravce.

Zobacz także: Zobacz też: Co za szkarada. Nie zgadniecie, kogo przedstawia ten pomnik

Mimo przeniesienia instalacji, do podpalenia doszło kilka miesięcy później. Jak informuje "APP News", ogień został podłożony w czwartek 9 stycznia. Przedstawiciele Milana Balazica, burmistrza Moravce, wydali specjalne oświadczenie. Przyznali, że na razie nie znają tożsamości winnych przestępstwa.

Autorem rzeźby jest słoweński artysta Tomaz Schlegl. Rzeźbiarz nie krył oburzenia z powodu zniszczenia jego pracy.

To symbol nietolerancji wobec projektów artystycznych w naszym społeczeństwie – cytuje artystę "APP News".

To nie przypadek, że posąg stanął właśnie w Słowenii. Właśnie tam przyszła na świat obecna żona Donalda Trumpa, Melania. Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych urodziła się 26 kwietnia 1970 w mieście Sevnica.

Co ciekawe, w 2019 roku w Sevnicy odsłonięto także inny drewniany pomnik. Przestawiał on machającą Melanię Trump, ubraną w niebieski płaszcz. Stworzył go amerykański artysta Brad Downey.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić